Početna strana > Hronika > Kajl Skot: Vučić je dobar državnik; Očekujem da se u budućnosti formira "Vojska Kosova", bitno da se sve radi u skladu sa ustavom Kosova
Hronika

Kajl Skot: Vučić je dobar državnik; Očekujem da se u budućnosti formira "Vojska Kosova", bitno da se sve radi u skladu sa ustavom Kosova

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 18. maj 2017.

Ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot rekao je danas u Beogradu da očekuje da se u budućnosti formira vojska Kosova ali da je bitno da se sve radi u skladu sa ustavom Kosova.

"SAD su oduvek govorile da su za saradnju sa bezbednosnim snagama Kosova i da očekuju da će nekad u budućnosti postojati i kosovska vojska ali da to treba da se uradi putem ustava Kosova", rekao je Skot novinarima posle predavanja na Fakultetu za međunarodnu politiku i bezbednost. 

Upitan o kosovskim izborima i retorici u regionu, on je rekao da je retorika mnogo jača nego što bi trebalo a da su kosovski izbori "pitanje za ambasadora u Prištini".

Na pitanje o eventualnom izboru Ramuša Haradinaja za novog kosovskog premijera, Skot je rekao da ne odgovara na hipotetička pitanja.

Ambasador SAD je pozdravio poziv ministarke spoljnih poslova EU Federike Mogerini premijerima zapadnobalkanske šestorke da se sastanu u Briselu 24. maja zbog tenzija na Balkanu i dodao da se poslednjih meseci u regionu retorika pojačala zbog izbora u nekoliko zemalja.

"Mislim da je to pametan potez Federike Mogerini pred samit u Trstu. Uvek je bolje razgovarati nego nešto drugo", rekao je Skot. 

Skot je prethodno na Fakultetu za međunarodnu politiku i bezbednost Univerziteta "Union-Nikola Tesla" održao predavanje "Srbija i SAD  -  Saradnja i perspektive".

Tokom predavanja on je rekao da je američka politika na Balkanu nepromenjena dolaskom nove administracije jer se američka politika zasniva na interesima a ne na ličnostima i dodao da Balkan uopšte nije figurirao u kampanji predsedničkih kandidata, što je ocenio kao dobru stvar jer to znači da se region u SAD više ne smatra kriznim.

Kao osnove američke politike u regionu Skot je naveo podršku nezavisnosti Kosova, podršku jedinstvenoj Bosni i Hercegovini i podršku izboru nove makedonske vlade.

Govoreći o Srbiji, on je naveo ekonomsku saradnju, zajednički rad na pomirenju i podršku SAD integraciji Srbije u EU kao glavne tačke partnerstva dve zemlje.

Prema njegovim rečima, Srbija je "sidro stabilnosti" u regionu i ključna zemlja za rešavanje problema zahvaljujući ekonomskom rastu, radu na pomirenju u regionu i dijalogu sa Prištinom kao i zbog politike vlade Srbije.

Skot je rekao da Srbija saradjuje sa SAD u mirovnim misijama, borbi protiv terorizma i oružja za masovno uništenje kao i u akcijama pružanja humanitarne pomoći.

Kao probleme sa kojima se Srbija suočava na putu ka EU Skot je naveo kriminal i korupciju, nedovoljno razvijeno građansko društvo, nedovoljno slobodne medije, ekstremizam i negativan uticaj Rusije.

Prema njegovim rečima, Srbiju niko ne tera u NATO ali je dodao da je i pored proklamovane vojne neutralnosti, Srbija u smislu vojne tehnologije potpuno zavisna od Rusije.

Zavisnost od Rusije je naglasio i u sferi energetike i rekao da je neophodno da svaka zemlja ima više izvora energije.

Skot je rekao da SAD jesu supersila i ključna država za rešavanje problema u svetu, ali da i pored toga što rade najbolje i najviše što mogu, ne mogu sve da postignu same i da im je potrebna pomoć drugih velikih sila i drugih zemalja.

Vučić je dobar državnik

Politika nove administracije SAD neće biti mnogo drugačija od politike prethodne administracije jer spoljna politika nije bazirana na ličnosti predsednika već isključivo na interesima zemlje, rekao je danas ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot na predavanju na Fakultetu za međunarodnu politiku i bezbednost, na temu Srbija i SAD - saradnja i perspektive.

Skot je istakao da je on već 35 godina u diplomatiji i da su se tokom tog vremena smenjivali predsednici, ali da spoljna politika nikada nije zavisila od ličnosti, tako da to neće biti slučaj ni sada: "Iako je Tramp ponekad kontroverzna figura, on ipak radi isključivo u interesu svoje zemlje". Prema njegovim rečima, Balkan se smatra za region koji ima dosta problema i koji se sada suočava sa najvećim izazovima od '90-ih godina, ali srećom uspeva da održava mir.

"Mi hoćemo balkanski region koji ide dalje u pomirenje i napredak ka Evropi ujedinjenoj u miru. Mi i dalje priznajemo Kosovo kao nezavisno, kao što to čini još oko 100 drugih zemalja, i smatramo da granice na Balkanu treba da ostanu kakve su sada", rekao je Skot i dodao da je trenutno Bosna najnestabilnija zemlja u regionu i da je važno rešavanje problema u Makedoniji.

"Odnose SAD sa Srbijom opisuje jedna reč - partnerstvo. I to ne samo ekonomsko već i po pitanju građenja mira i stabilnosti u regionu. Naši ekonomski odnosi su trenutno dosta slabi zato što je Srbija mala zemlja sa malim brojem stanovnika, ali i pored toga u Srbiji ima već četiri milijarde dolara američkih investicija, a oko 17.000 ljudi radi za američka preduzeća. U Srbiji mi vidimo sidro stabilnosti u regionu i ključnu zemlju za rešavanje problema u regionu", kaže Kajl Skot. Nabrajajući vidove saradnje SAD i Srbije, Skot je između ostalog istakao: "Sarađujemo i sa vašom vojskom, imamo u planu da razvijemo baze na jugu zemlje za obuke za mirovne operacije širom sveta, radimo na programima za borbu protiv oružja za masovno uništenje, radimo za humanitarnu i pomoć u migrantskoj krizi".

"Od kraja Miloševićevog režima smo u Srbiju uložili skoro milijardu dolara ali nažalost mislim da, zahvaljujući nasleđu iz '90-ih, ta pomoć nije dovoljno poznata i priznata. Znam da je teško zaboraviti bombardovanje iz 1999. ali moramo ići napred i gledati u budućnost, šta je najbolje i za vas i za nas. Mi Aleksandra Vučića vidimo kao dobrog državnika koji igra važnu ulogu u izgradnji mira u regionu, kao i na daljem putu Srbije ka EU", rekao je Skot.

Informer je najobičniji ološ

U izjavi za medije, nakon predavanja, odgovarajući na pitanje novinarke Informera o tvrdnjama da se Srbiji koči proces pristupanja EU jer se pojedinim zvaničnicima ne sviđa kako Vučić vodi Srbiju, Skot je najpre pitao novinarku da li je iz Informera, a zatim rekao: "Oprostite što ću ovo reći, ali to neće biti jedina laž koju je čitao u Informeru i verovatno neće biti ni poslednja. Informer je najobičniji ološ, kako kaže vaš premijer, što se tiče vesti"

(Beta-Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner