недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић разговарао путем видео линка са канцеларком Немачке: Ангела Меркел: Дијалог о Косову и владавина права од кључног су значаја за европски пут Србије
Хроника

Александар Вучић разговарао путем видео линка са канцеларком Немачке: Ангела Меркел: Дијалог о Косову и владавина права од кључног су значаја за европски пут Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. децембар 2020.

Председник Србије Александар Вучић разговарао је путем видео линка са канцеларком Немачке Ангелом Меркел, која је поздравила напредак Србије на пољу економије, као и напоре на европском путу, нагласивши да су дијалог са Приштином и владавина права од кључног значаја, саопштено је из Вучићевог кабинета.

Вучић је канцеларки Меркел захвалио и на континуираној подршци Немачке евроинтеграцијама Србије, посебно имајући у виду немачко председавање ЕУ. Он је истакао да су на европском путу Србије реформе у области владавине права од суштинског значаја и да је сарадња са Немачком и институцијама ЕУ добар пут за наставак унапређења ове области.

Вучић је истакао и потребу за постојањем јасног плана за проширење ЕУ и временског оквира за чланство, јер је процес европских интеграција западног Балкана од значаја за мир и стабилност у региону.

Када је реч о наставку дијалога Београда и Приштине они су се сагласили да је разговор неопходан, као и да је очување мира од кључног значаја за обе стране.

Вучић је рекао да ће предузети све неопходне кораке у циљу успешног наставка овог дијалога, како би се остварила конструктивна и отворена атмосфера за преговоре.

Савезна канцеларка је поздравила спремност Србије за даљи рад на очувању стабилности региона и поновила да ће Немачка остати поуздан партнер Србије на путу реформи и евроинтеграција.

"Економија је јака веза између наше две земље", истакла је немачка канцеларка.

Вучић је поновио да немачке компаније које послују у Србији запошљавају више од 67.000 радника и да значајно доприносе економском развоју Србије, као и угледу Србије као доброг места за инвестиције.

"Захвални смо на подршци Немачке српској економији. Немачка је наш највећи трговински партнер чак и у време глобалне кризе изазване пандемијом вируса корона. Све је већи интерес немачких компанија за инвестирање у нашој земљи, а са поносом истичем и чињеницу да ће Србија имати највећи раст у Европи ове године, упркос свим текућим изазовима", истакао је Вучић.

Вучић и Ангела Меркел разговарили су о изазововима пандемијске кризе и плановима за сузбијање заразне болести ковид-19, уз посебан акценат на мере ублажавања економских последица пандемије.

Вучић је информисао Ангелу Меркел о пакетима мера које је Србија донела у циљу ублажавања економских последица, али и о свим здравственим, епидемиолошким и другим напорима које је држава Србија уложила у сузбијању ове болести и санирању последица по здравље становништва.

Саговорници су разменили мишљења и ставове у погледу вакцина, као и о додатним мерама и даљим плановима за очување здравља људи, али и привреде, наводи се у саопштењу.

Вучић на онлајн заседању Генералне скупштине УН посвећеном пандемији: Србија се у потпуности залаже за универзалан и равноправан приступ вакцинама

Србија се у потпуности залаже за универзалан и равноправан приступ вакцинама и терапији за лечење ковида 19, поручио је данас председник Србије Александар Вучић и истакао да се нада да ће Ковакс (Covax) до краја 2021. године испоручити две милијарде доза сигурних, ефикасних вакцина, водећи се неселективним принципима.

Вучић је на онлајн заседању Генералне скупштине УН, посвећеном пандемији корона вируса, нагласио да глобална иницијатива и синергија оличена у Ковакс-у има за циљ да осигура правичну дистрибуцију залиха будућих вакцина против ковида 19.

"Надамо се да ће Ковакс до краја 2021. да испоручи две милијарде доза сигурних, ефикасних вакцина широм света, тамо где је то потребно, и водећи се хуманистичким и неселективним принципима”, рекао је председник Србије.

Вучић је навео да и виртуелни формат обраћања сам по себи довољно говори о ситуацији у којој се свет по истеку 2020. још увек налази и потврда је да се мора учинити све да се очувају и ојачају Уједињене нације и Генерална скупштина УН.

Истакао је да управо пандемија вируса корона снажно потврђује потребу и неопходност постојања и јачања улоге УН и њихових специјализованих агенција и организација, попут Светске здравствене организације (СЗО).

 “Оне имају незаменљиву улогу у организованом одговору на новонастале изазове, који нису само здравствене природе, већ имају социјалну, економску, политичку и безбедносну димензију. Због тога се значај овог форума никада не сме доводити у питање“, поручио је Вучић.

Он је рекао да са великом дозом оптимизма гледа у дане који долазе, јер добре вести везане за превенцију и лечење ковида 19 стижу са свих страна света, а ти брзи и добри резултати су могли бити остварени само уз заједнички глобални напор и размену информација.

Изразио је чврсто уверење да се само узајамном сарадњом, усаглашавањем ставова и међусобним уважавањем могу наћи одговори у суочавању са глобалним изазовима каква је и актуелна пандемија ковида19.

У том смислу, Вучић је истакао да Србија поздравља одлуке донете о организацији једног овако важног форума, а да наду у просперитет човечанства даје чињеница да је 150 земаља чланица, без и једног гласа против, прихватило и изгласало неопходност и хитност одржавања данашњег скупа.

 “С обзиром да одрживи развој и здравство иду руку под руку, као земља кандидат за придруживање ЕУ, Србија снажно подржава приступ Уније да морамо да наставимо да радимо заједно у оквиру система УН, у борби против пандемије и њених последица, истовремено постављајући темеље инклузивног, зеленог и одрживог опоравка, у складу са циљевима одрживог развоја”, нагласио је Вучић.

Он је додао и да усвајање Агенде одрживог развоја до 2030. године, као и Париског споразума о климатским променама, представља кључне кораке у суочавању са неким од највећих изазова данашњице - глобалном економском нестабилношћу, растућим социјалним неједнакостима и ефектима климатских промена.

 “Разарајуће економске последице глобалне рецесије, морамо отклонити мобилизацијом веће, брже и флексибилније подршке путем међународних финансијских институција”, подвукао је Вучић.

Према његовим речима, Србија посебну пажњу посвећује циљевима везаним за искорењивање сиромаштва, одрживи економски развој и запошљавање, изградњу инфраструктуре и индустријализацију, обезбеђење здравог живота у свим старосним добима, бесплатно и квалитетно основно и средње образовање за све, уз посебан фокус на родну равноправност.

 “Са поносом истичем да је народ Србије гласао за парламент у коме су оба пола подједнако заступљена. Тај и такав, модеран српски парламент, подржао је по други пут Владу на чијем је челу жена”, рекао је Вучић.

Он је додао да је ефикасан и продуктиван мултилатерализам неопходан, али и остварив уколико се демонстрира спремност за заједнички ангажман у духу дијалога, сарадње и компромиса.

 “Интензивно смо сарађивали са државама целог света, као и нашег региона по питању упућивања хуманитарне и медицинске помоћи, али и редовног снабдевања робом током пандемије ковида 19”, подсетио је Вучић.

Председник је истакао да се и Србија суочава са проблемима у борби против ове заразне болести, која је проузроковала тектонске поремећаје широм света, да је добијала помоћ из пријатељских земаља када нам је била најпотребнија, те им се још једном захвалио на томе.

Истовремено, Србија је показала солидарност и пружила помоћ другим земљама и наставиће да помаже онима којима је то најпотребније у овим тешким временима, поручио је Вучић.

 “Надам се да смо се током ове пандемије подсетили колико је важан сваки људски живот, и да морамо да урадимо све што је у нашој моћи да би се спречило да се изгуби још живота и да би се спречила људска патња", нагласио је он.

У том контексту истакао је да се Србија придружује позиву генералног секретара УН за глобални прекид ватре.

Вучић је нагласио да Србија кроз цело своје трајање, изнад свега цени слободу, једнакост и мир и да ниједан од ових њених традиционалних критеријума није могућ без јаких УН и стриктног поштовања оснивачке Повеље.

 “Прошлост не можемо да мењамо, али са овог места можемо у великој мери да утичемо на квалитетнију будућност планете и човечанства”, закључио је председник Србије.

(Н1, vucic.rs)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер