понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јован Б. Душанић: Продаја "Телекома" довешће до смањења броја запослених, повећања цена услуга и смањења улагања
Хроника

Јован Б. Душанић: Продаја "Телекома" довешће до смањења броја запослених, повећања цена услуга и смањења улагања

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. април 2015.

ДО краја маја саветник за приватизацију "Телекома Србија", француска инвестициона банка "Лазард", требало би да процени вредност српског оператера и предложи Влади најбољи начин продаје. На приватизацију ове компаније, од које држава као већински власник убира значајан део профита, Србија се обавезала споразумом са ММФ-ом.

И док се очекује да званична процена вредности "Телекома" не буде испод две и по милијарде евра, колико је процењено на претходном, пропалом тендеру, синдикати компаније истичу да је вредност ове куће 10 милијарди евра. Званичници не желе да се јавно оглашавају док саветник не уради свој део посла, а стручна јавност истовремено оспорава чак и уставност и законитост ове приватизације.

- Влада се најновијим аранжманом са ММФ обавезала да иде на продају "Телекома", природног националног ресурса који обезбеђује високе приходе и значајан профит - истиче економиста Јован Б. Душанић, професор Универзитета у Београду.

- Држава је највећи акционар и има стратешку контролу доминантних телекомуникационих компанија у многим европским модерним земљама са тржишном економијом: Немачкој, Француској, Норвешкој, Шведској, Финској, Швајцарској... али и у Русији, Јапану, Кини. Уосталом, Теленор, који је норвешка државна компанија, купио је наш "Мобтел".

Душанић истиче да искуства других привреда у транзицији, које су продале националне телекомуникационе компаније, показују да су нови власници као прве мере предузели смањење броја запослених, повећање цена телекомуникационих услуга и смањење улагања.

- То показују примери и наших суседа, Хрватске, Македоније, Црне Горе и Мађарске, који су продали телекомуникације "Дојче телекому" - истиче Душанић. - Вероватно ће купљена фирма, улазећи у састав нове велике компаније, постати ефикаснија, али као карика у транснационалној компанији која и убире користи од те повећане ефикасности. Профит остварен у нашој земљи лако се пребацује у иностранство, и тако се значајно избегава плаћање пореза у буџет Србије.

ЗАРАДА

ПОДАЦИ РАТЕЛ-а показују да је приход од телекомуникационог тржишта у Србији око 190 милијарди динара. Приходи највећих мрежних оператора: "Телекома", СББ-а, "Теленора" и ВИП-а, у 2013. години су били 166 милијарди динара - истиче се у анализи (АИНС).

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер