четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јерменија прогласила ратно стање и општу мобилизацију; И Азербејџан прогласио ратно стање, уведен полицијси час у неколико региона; Турска: Јерменија се игра ватром
Хроника

Јерменија прогласила ратно стање и општу мобилизацију; И Азербејџан прогласио ратно стање, уведен полицијси час у неколико региона; Турска: Јерменија се игра ватром

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. септембар 2020.

Влада Јерменије прогласила је ратно стање због ескалације ситуације у Нагорно-Карабаху. Премијер Јерменије Никол Пашињан каже да су борбена дејства Азербејџана провокација, а председник Азербејџана Илхам Алијев тврди пак да су јерменске снаге отвориле ватру и то такође назива провокацијом. Москва позива на хитну обуставу сукоба. Објављена је општа мобилизација.

 „Одлуком Владе у Републици Јерменији проглашено је ратно стање и општа мобилизација. Одлука ступа на снагу од момента објављивања. Сви да се јаве у своје војне одсеке. За домовину, за победу “, написао је на Фејсбуку премијер Никол Пашињан.

19:44 - Око 200 азербејџанских војника убијено, сукоби се настављају

Представник Министарства одбране Јерменије Арцрун Ованисјан изјавио је да је азербејџанска војска у сукобима у Нагорно-Карабаху претрпела велике губитке – убијено је око 200 војника, уништено око 30 јединица војне технике и око 20 беспилотних летелица.

Према његовим речима, ситуација на терену је као и раније, сукоби се настављају на северу и југу територије.

„Борбе се и даље воде, противник је претрпео велике губитке, око 200 војника је убијено, око 30 оклопних возила уништено и око 20 беспилотних летелица оборено“, прецизирао је.

Што се тиче јерменске стране, Ованисјан каже још увек биланс није у потпуности прецизан – од око 100 рањних неколико десетина је пребачено у Јереван на лечење, док су остали смештени у локалним болницама.

Претходно је Министарство одбране непризнате државе Нагорно-Карабах саопштило да је током сукоба са снагама Азербејџана погинуло 17 јерменских војника, док је преко 100 рањено.

18:00 - И Азербејџан прогласио ратно стање

Парламент Азербејџана прогласио је ратно стање и полицијски час у неколико региона након оружаног сукоба са Јерменијом око Нагорно-Карабаха, пише Ројтерс.

Председник Азербејџана Илхам Алијев рекао је да има погинулих и рањених међу цивилним становништвом и међу војницима, након што су јерменске снаге отвориле ватру дуж линије раздвајања.

Ватра је отварана из различитог оружја, укључујући оно великог калибра, рекао је Алијеви, наводећи да је “то још једна војна провокација Јерменије".

Он је истакао да Азербејџан неће остати нем на деловање Јерменије.

Лидер Нагорно-Карабаха Араик Артјуњан поручио да је почела мобилизација свих грађана старијих од 18 година и да је у земљи проглашено ратно стање.

И у Јерменији је премијер Никол Пашињан прогласио ратно стање и општу мобилизацију.

Ситуација у Нагорно-Карабаху

У Нагорно-Карабаху је јутрос дошло до нове ескалације.

Јерменске снаге обориле су два азербејџанска хеликоптера и три беспилотне летелице, изјавила је портпаролка јерменског Министарства одбране Шушан Степањан.

Та област, додала је, нашла се под ваздушном и артиљеријском ватром азербејџанских снага.

Министарство одбране Азербејџана је претходно саопштило да су јерменске снаге пуцале дуж линије раздвајања и да има жртава међу цивилима.

У међувремену, у непризнатој Републици Нагорно-Карабах уведено је ратно стање и проглашена је мобилизација. Потом је исту одлуку донела и јерменска влада.

Реаговала је и званична Москва позивом да се моментално обустави ватра, као и ОДКБ који је поручио да се конфликт мора решавати само мирним путем.

14:36 - Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров разговарао је телефоном са азербејџанским колегом Џејхуном Бајрамовом о драстичном погоршању ситуације у Нагорно-Карабаху.

Он је том приликом изразио забринутост због ватре која је отворена дуж линије раздвајања, што је за последицу имало људске жртве.

„С руске стране истакнута је неопходност што хитнијег прекида ватре. Наведено је да ће Русија заједно са осталим копредседавајућим Минске групе ОЕБС предложити посредничке напоре усмерене на стабилизацију ситуације“, саопштило је Министарство.

14:35 - Министарство одбране Азербејџана: Успешна контраофанзива у Карабаху

Азербејџански министар одбране Закир Хасанов изјавио је да азербејџанске оружане снаге спроводе успешне контраофанзивне операције у Карабаху и, према његовим речима, непријатељ се „потпуно повлачи“.

„Узимајући у обзир оперативне услове, азербејџанска војска изводи контраофанзиву. У другим правцима азербејџанска војска изводи успешне офанзивне операције, а непријатељ није толико јак и потпуно се повлачи“, истакао је Хасанов на састанку Савета безбедности земље.

14:28 - Азербејџанско Државно тужилаштво саопштило је о 14 рањених цивила услед заоштравања ситуације на контакт линији у Карабаху.

14:27 - Поглавар римокатоличке цркве, папа Фрања, позвао је на мир на Кавказу и одустајање од решавања било каквих несугласица у Нагорно-Карабаху војним путем.

14:23 - Јерменија: Одржана седница Савета за безбедност

Премијер Јерменије Никол Пашињан одржао је, поводом ескалације сукоба у Нагорно-Карабаху, седницу Савета за безбедност, написао је његов прес секретар Мане Геворкјан на Фејсбуку.

13:50 - Баку: Ослободили смо шест села; Јереван сумња у то

Азербејџанска војска заузела је неколико стратешких пунктова у Нагорно-Карабаху и успоставила контролу у шест села, саопштило је азербејџанско Министарство одбране.

Прес секретар Министарства Анар Ејвазов навео је тачно о којим селима се ради.

У Јеревану, међутим, сумњају у то. Представник јерменског Министарства одбране Арцрун Ованисјан са иронијом је прокоментарисао наводе о „ослобађању“ шест села.

„Шест села... ма, идите на више – 10 градова. Нисте, дођавола, научили ни како се прави фотопшоп града Физули“, рекао је он.

13:24 - Канцеларија заштитника људских права непризнате Нагорно-Карабашке републике саопштила је о десетинама рањених током гранатирања од стране Азербејџана.

„Према ажурираним подацима, сва већа и многа мања насеља, укључујући градове Степанакерт, Аскеран, Мартакерт, Мартуни, Хадрут и Шуши, били су изложени нападима дронова и артиљеријском гранатирању. Само у Степанакерту рањено је више од 10 особа, укључујући децу и жене“, наводи се у саопштењу канцеларије објављеној на Фејсбуку.

Напомиње се да су поред бројних оштећења на инфраструктури оштећене и неке школе.

„Анализа прикупљених података показује да оружане снаге Азербејџана гађају цивилно становништво, што представља грубо кршење међународног хуманитарног права“, саопштила је канцеларија омбудсмана.

13:16 - За неколико сати ратних дејстава у Карабаху оружане снаге Азербејџана изгубиле су 4 хеликоптера, око 15 беспилотних летелица, укључујући ударне, 10 тенкова и борбених возила пешадије, саопштила је прес-служба Армије одбране Карабаха.

12:58 - Ердоган Алијеву: Рачунајте на нашу пуну подршку

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган позвао је телефоном председника Азербејџана Илхама Алијева поводом ескалације ситуације у Нагорно-Карабаху и обећао му пуну подршку Анкаре.

12:55 - Председник Јерменије позвао на јединство

 Јерменска армија својим контра-дејствима у још једном рату који је покренуо Азербејџан против Арцаха поново показује да је поуздан гарант народне безбедности, написао је председник Јерменије Армен Саркисјан на свом Инстаграму.

„Консолидација, национално јединство и солидарност данас су потребни више него икада раније“, нагласио је Саркисјан.

12:39 - Лавров и Чавушоглу разговарали о ескалацији у Нагорно-Карабаху

Након ескалације ситуације у Нагорно-Карабаху министри спољних послова Русије и Турске, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу, разоварали су телефоном.

„Наш министар телефоном је разговарао са руским колегом о агресији Јерменије“, навео је извор из турског Министарства.

У Москви је саопштено да су Лавров и Чавушоглу истакли да је неопходно обуставити борбена дејства што пре и стабилизовати ситуацију дуж линије раздвајања.

Министри су изразили саучешће породицама погинулих током најновијих окршаја.

12:34 - Баку: Општа мобилизација није неоходна

Општа мобилизација није неопходна због ескалације ситуације у Нагорно-Карабаху, јер је војска опремљена у потпуности, наводи се у саопштењу Државне азербејџанске службе за мобилизацију.

Раније данас премијер Јерменије је због најновијих догађаја прогласио ратно стање и општу мобилизацију, а то су урадиле и власти непризнате Републике Нагорно-Карабах.

У азербејџанској служби истичу да се јавља и велики број добровољаца.

Иначе, председник Азербејџана Илхам Алијев одржао је поводом најновијих догађаја седницу Савета безбедности. Министарство одбране Азербејџана саопштило је да је војска заузела низ стратешких тачака у Нагорно-Карабаху.

12:33 - Армија Карабаха уништава азербејџанска оклопна возила

Јединице Армије одбрамбене Карабаха наносе непријатељу штету у техници и људству. На снимку се види серија артиљеријских напада на колону непријатељских тенкова и борбених возила пешадије.

Армија одбране Нагорно-Карабаха наноси моћне и прецизне ударе на азербејџанске положаје и оклопна возила. Снимак напада објавила је прес-служба Министарства одбране.

Како на свом Фејсбуку пише портпарол јерменског министра одбране Шушан Степањан, претходница АО Карабах спроводи успешна казнена дејства наносећи непријатељу губитке у техници и људству.  

12:20 - Брисел о Нагорно-Карабаху: Вратити се дијалогу

Председник Европског савета Шарл Мишел позвао је Јерменију и Азербејџан да обуставе борбена дејства у Нагорно-Карабаху и да се врате преговорима.

12:14 - Савет Европе: Учинити све да се заустави ескалација

Генерални секретар Савета Европе Марија Пејчиновић Бурић позвала је Јерменију и Азербејџан да одмах обуставе борбена дејства у Нагорно-Карабаху.

Она је изразила дубоку забринутост због најновијих догађаја у том региону и позвала две чланице СЕ да покажу одговорност и уздржаност.

Бурић је подсетила су се обе земље, приликом ступања у СЕ, обавезале да конфликт реше мирним путем и то се мора поштовати.

„У име Савета Европе позивам власти наше две земље-чланице да учине све што је могуће како би се заштитили животи цивила и избегао улазак у војни сукоб. Потребно је уложити максималне напоре да се заустави ескалација“, рекла је она.

12:01 - Француска забринута због сукоба у Нагорно-Карабаху, тражи прекид ватре

Званични Париз забринут је због ескалације сукоба у Нагорно-Карабаху и тражи прекид ватре, саопштило је Министарство спољних послова.

„Француска је дубоко забринута због сукоба у Нагорно-Карабаху и информација о жртвама, претежно међу цивилним становништвом. Француска позива да се одмах обуставе борбена дејства и обнови дијалог“, наводи се у саопштењу.

Француска је, иначе, копредседавајућа у Минској групи ОЕБС задуженој за нормализацију ситуације у том региону.

12:00 - Захарова: Лавров интензивним контактима покушава да подстакне стране на прекид ватре у Карабаху

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, у вези са заоштравањем ситуације око Нагорно Карабаха, води интензивне контакте како би подстакао стране да прекину ватру и започну преговоре ка стабилизацији ситуације, изјавила је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.

11:55 - Турска и Русија о Нагорно-Карабаху

Након ескалације ситуације у Нагорно-Карабаху министри спољних послова Русије и Турске, Сергеј Лавров и Мевлут Чавушоглу, разоварали су телефоном.

„Наш министар телефоном је разговарао са руским колегом о агресији Јерменије“, навео је извор из турског Министарства.

Руско Министарство за сада није издало саопштење о садржају разговора. Шеф руске дипломатије имао је низ телефонских разговора у вези са догађајима од јутрос.

Он је разговарао и са јерменским колегом, а у плану је и разговор са азербејџанским министром спољних послова.

Нешто раније прес сескретар турског Министарства спољних послова Хами Аксој рекао је да ће Анкара пружити Азербејџану било какву помоћ у контексту ситуације у региону Нагорно-Карабаха.

11:54 - Азербејџанске снаге ракетирале територију Јерменије

Портпарол Министарства одбране Јерменије Арцрун Ованисјан изјавио је да су азербејџанске оружане снаге у ракетним артиљеријским дејствима против Карабаха ракетирале и територију Јерменије.

„Током ракетно-артиљеријских операција против Арцаха (Карабах), извршени су напади у правцу Вардениса“, прецизирао је Ованисјан на брифингу.

Према његовим речима, на другим деловима државне границе, ситуација је стабилна.

11:49 - Лавров: Неопходан хитан прекид ватре

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров разговарао је са јерменским колегом Зограбом Мнацакањаном о сукобу у Нагорно-Карабаху, саопштило је руско Министарство спољних послова.

11:33 - Председник Азербејџана: Провокација Јерменије, одговорићемо

Председник Азербејџана Илхам Алијев изјавио је, поводом ескалације ситуације у Нагорно-Карабаху, да има погинулих и рањених међу цивилним становништвом и међу војницима након што су јерменске снаге отвориле ватру дуж линије раздвајања.

11:27 - Министарство одбране Јерменије објавило је снимак уништавања азербејџанских тенкова.

11:25 - Конфликт у Нагорно-Карабаху подсећа на косовски

Независни стручњак за Кавказ и Блиски исток Станислав Тарасов сматра да конфликт у Нагорно-Карабаху има сличности са косовским јер се у оба случаја ради о међуетничком сукобу који је за последицу имао страшне злочине и прогон становништва.

11:18 - Премијер Јерменије Никол Пашињан каже да су тренутна борбена дејства од стране Азербејџана у Нагорно-Карабаху, које назива провокацијом, планирана раније.

Премијер Јерменије Никол Пашињан каже да су тренутна борбена дејства од стране Азербејџана у Нагорно-Карабаху, које назива провокацијом, планирана раније.

11:13 - Мапа Нагорно-Карабаха

11:05 - ОДКБ: Конфликт у Нагорно-Карабаху решавати само мирним путем

Организација Уговора о колективној безбедности (ОДКБ) саопштила је, поводом ескалације у региону Нагорно-Карабаха, да конфликт треба решавати искључиво мирни путем.

11:04 - Турске власти подржавају војну акцију Азербејџана у Нагроно-Карабаху

Турске власти подржавају војну акцију Азербејџана у Нагроно-Карабаху, изјавио је званични представник турског председника Ибрахим Калин.

11:04 -Руско Министарство спољних послова позвала је стране укључене у конфликт у Нагорно-Карабаху да моментално обуставе ватру.

У спорном региону Нагорно-Карабаха јутрос је поново избио сукоб Јерменије и Азербејџана, а јерменско Министарство одбране саопштило је да су оборена два азербејџанска хеликоптера. Влада Јерменије прогласила је ратно стање и општу мобилизацију.

"У Јерменији је проглашено ратно стање и општа мобилизација. Захтевам да се сви јаве у војне одсеке", написао је јерменски премијер Никол Пашињанин на Фејсбуку, пренео је АФП.

Портпаролка Министарства одбране Шушан Степањан рекла је да су јерменске снаге погодиле три азербејџанска тенка.

Нагорно-Карабах је етнички јерменска енклава у саставу Азербејџана која је ван контроле Азербејџана од краја рата 1994. године. Обе стране имају јако војно присуство дуж демилитаризоване зоне која одваја регион од остатка Азербејџана.

Степањан је рекла да је данашњи сукоб почео азербејџанским нападом, али Азербејџан је саопштио да је јерменска страна напала и да је Азербејџан кренуо у контраофанзиву.

Турска је ошто реаговала на вест о сукобу. Портпарол турске владајуће странке Омер Челик оштро је осудио напад Јерменије на Азербејџан.

Он је објавио на Твитеру да ће Турска стајати уз Азербејџан и рекао да се "Јерменија игра ватром и угрожава регионални мир".

Портпарол турског председника Ибрахим Калин такође се огласио на Твитеру, осуђујући Јерменију.

"Јерменија је прекршила прекид ватре нападајући цивилна насеља ... међународна заједница мора одмах да реагује и заустави ову опасну провокацију".

Сукоб Јерменије и Азербејџана почео је фебруара 1988. године, када је аутономни регион Нагорно-Карабах прогласио отцепљење од Азербејџана.

За време сукоба од 1992. до 1994. године, Азербејџан је изгубио контролу над Нагорно-Карабахом и седам суседних региона. Од 1992. године одржавају се преговори о мирном решењу сукоба у оквиру ОЕБС Минск групе, којом председавају Русија, САД и Француска.

(Спутњик, Бета, Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер