Početna strana > Hronika > Jens Stoltenberg: NATO smatra da je bezbednosna situacija na Zapadnom Balkanu i dalje veoma krhka, na Kosovu i u Bosni postoji potencijal za tenzije. Trupe KFOR-a na Kosovu veće su za 1.000 vojnika i opremljene su dodatnim teškim naoružanjem
Hronika

Jens Stoltenberg: NATO smatra da je bezbednosna situacija na Zapadnom Balkanu i dalje veoma krhka, na Kosovu i u Bosni postoji potencijal za tenzije. Trupe KFOR-a na Kosovu veće su za 1.000 vojnika i opremljene su dodatnim teškim naoružanjem

PDF Štampa El. pošta
petak, 26. januar 2024.

NATO smatra da je bezbednosna situacija na Zapadnom Balkanu i dalje veoma krhka, izjavio je generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg ističući da na Kosovu i u Bosni postoji potencijal za tenzije.

Stoltenberg je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerom Crne Gore Milojkom Spajićem u sedištu Alijnase u Briselu ponovio zabrinutost zbog porasta tenzija i nasilja tokom prošle godine na severu Kosova, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Osudio je prošlogodišnje izbijanje nasilja na Kosovu i ukazao na brzi odgovor NATO koji je „rasporedio dodatnih 1.000 vojnika i oklopna vozila“, saopšteno je na portalu Alijanse. Stoltenberg je naglasio da je NATO „posvećen osiguranju da Kfor nastavi da ispunjava svoj UN mandat“.

NATO je povećao prisustvo na Kosovu sa hiljadu dodatnih vojnika od napada naoružane grupe Srba na kosovsku policiju kod sela Banjska na severu Kosova 24. septembra prošle godine.

On je takođe potvrdio da NATO nastavlja da procenjuje potrebu za daljim prilagođavanjem prisutnosti i u Bosni i Hercegovini.

„Poruka je da se sve strane treba suzdržati od zapaljive retorike, te da se moraju poštovati teritorijalni integritet i međunarodno priznate granice Bosne i Hercegovine. Blisko smo sarađivali sa Evropskom unijom, i u Bosni, a sada zapravo radimo zajedno na terenu. Ali takođe podržavamo naše vojno prisustvo i na Kosovu. Dijalog u kojem posreduje EU, je jedini način da se pronađe trajno rešenje“, izjavio je generalni sekretar NATO.

Generalni sekretar je takođe rekao da će ambasadori NATO posetiti Sarajevo naredne nedelje rekavši da je to „demonstracija snažne podrške za suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine“.

Stoltenberg je naglasio kritičnu ulogu Crne Gore u osiguranju stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Pozdravio je čvrstu posvećenost crnogorskog premijera reformama kao i crnogorskom putu ka evroatlantskim integracijama, navodi se u saopštenju NATO.

Stoltenberg je istakao crnogorski doprinos bezbednosti saveznika uključujući slanje trupa u multinacionalne borbene grupe u Bugarskoj i Letoniji, i rekao da Crna Gora takođe doprinosi u „izgradnji efikasnijih i inkluzivnijih bezbednosnih snaga“ kao deo NATO misije obuke u Iraku.

Govoreći o podršci Ukrajini Stoltenberg se zahvalio Crnoj Gori na njenim doprinosima kroz NATO Sveobuhvatni paket pomoći (CAP) i apelovao na saveznike da nastave da povećavaju podršku Ukrajini u ovo kritično vreme.

U osvrtu na predstojeći samit Aijanse u Vašingtonu generalni sekretar je rekao da će „ulazak Švedske u NATO učiniti celu Alijansu jačom“. Zahvalio je turskom predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu zbog brzog potpisivanja nedavne ratifikacije članstva Švedske u Alijansu u turskom parlamentu i rekao da se raduje ; mađarskoj ratifikaciji čim se njen parlament bude ponovo sastao.

NATO trupe na Kosovu veće su za 1.000 vojnika i opremljene su dodatnim teškim naoružanjem

NATO trupe na Kosovu veće su za 1.000 vojnika i opremljene su dodatnim teškim naoružanjem nakon izbijanja nasilja na Kosovu prošle godine, rekao je generalni sekratar NATO Jens Stoltenberg.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa crnogorskim premijerom Milojkom Spajićem u sedištu te vojne alijanse u Briselu, on je ponovio da će KFOR „nastaviti da ispunjava svoje zadatke u skladu sa mandatom UN“.

“Prošlogodišnje nasilje na Kosovu je neprihvatljivo“, istakao je Stoltenberg.

Stoltenberg je dodao da će ambasadori iz 31 države članice te alijanse posetiti Sarajevo sledeće nedelje, kao pokazatelj „snažne posvećenosti suverenitetu i teritorijalnom intergritetu BiH“.

„Svi politički lideri bi morali da rade da očuvaju svoju uniju, što je od ključne važnosti za ceo region“, poručio je generalni sekretar NATO uoči posete Bosni i Hercegovini.

Uoči sastanka sa Spajićem on je još rekao da je Crna Gora „od velike vrednosti kao članica NATO“ i pohvalio napredak te zemlje na evropatlantskom putu, dodajući da je Crna Gora važna i za ceo region zapadnog Balkana.

(Beta, N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner