недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јапански премијер Фумио Кишида: Забрана истополних бракова у Јапану није дискриминација. Уставом предвиђено да је брак хетеросексуална заједница
Хроника

Јапански премијер Фумио Кишида: Забрана истополних бракова у Јапану није дискриминација. Уставом предвиђено да је брак хетеросексуална заједница

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. март 2023.

 Јапански премијер Фумио Кишида рекао је данас да забрана истополних бракова у тој земљи није дискриминација, инсистирајући да је уставом предвиђено да је брак хетеросексуална заједница.

Кишидина владајућа Либерално демократска партија, позната по заступању конзервативних породичних вредности и невољности да промовише родну равноправност и сексуалну разноликост, главни је противиник легализације истополних бракова и других мера једнакости за ЛГБТQ особе.

На питање у парламентарном одбору за буџет да ли мисли да забрана истополних бракова представља дискриминацију, Кишида је у утрорак рекао да не мисли да је забрана брака истополним паровима неправедна дискриминација од стране државе.

Његов коментар изазвао је критике опозиционих посланика и ЛГБТQ активиста, који су упитали да ли Кишида чини уступак ултраконзервативцима у својој странци који се противе сексуалној разноликости.

Кишида је данас поновио свој став да забрана истополних бракова „није противуставна“ и негирао да има предрасуде. „Верујем да немам осец́ај дискриминације (по том питању). И никада нисам рекао да сам против тога“, рекао је

Прошломесечне дискриминаторске примедбе бившег помоц́ника Кишиде Масајошија Араија о ЛГБТQ особама изазвале су гнев широм земље и обновиле притисак на владу да донесе закон против дискриминације чак и након што је званичник смењен.

Араи је почетком фебруара рекао новинарима да не би желео да живи поред ЛГБТQ особа и да би грађани бежали из Јапана ако би били дозвољени истополни бракови.

Активисти сада позивају владу да донесе законе против дискриминације пре него што Јапан буде домац́ин самита Групе седам индустријализованих земаља (Г-7) у мају у Хирошими. Јапан је једина чланица Г-7 која није признала истополне бракове нити је донела закон против дискриминације за ЛГБТQ особе.

Кишидини коментари да би дозвољавање истополних бракова променило друштво и породичне вредности и да се те одлуке морају пажљиво размотрити, виђени су као показатељ његове невољности да промовише једнака права за ЛГБТQ људе упркос његовом обец́ању да ц́е створити инклузивно и разнолико друштво.

Док анкете показују растуц́у подршку јавности истополним заједницама, напори владе да подржи сексуалну разноликост су спори, а ЛГБТQ особе у даље немају законску заштиту. Припадници ове заједнице се често суочавају са дискриминацијом у школи, на послу и код куц́е, због чега многи крију свој сексуални идентитет.

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер