субота, 18. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јанош Бугајски: Улазак Црне Горе у НАТО промениће слику Алијансе у очима грађана Србије; Могуће је да Руси пожеле да поново покрену ратове у Босни, Македонији и „Косову“
Хроника

Јанош Бугајски: Улазак Црне Горе у НАТО промениће слику Алијансе у очима грађана Србије; Могуће је да Руси пожеле да поново покрену ратове у Босни, Македонији и „Косову“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. мај 2017.

Сарадник вашингтонског Центра за анализу европске политике сматра да је могуће да ће улазак Црне Горе у НАТО променити слику Алијансе у очима грађана Србије.

То ће се догодити, како је рекао Јанош Бугајски, уколико Црна Гора постане успешнија и привуче више инвестиција.

"Чланство у НАТО само по себи представља још један корак ка чланству у ЕУ - мислим да све те ствари служе као потенцијални пример грађанима Србије. Ја лично не верујем у то да Србија жели да буде неутрална зато што је, сетите се, Југославија под Титом била несврстана, била неутрална. Али, пре или касније, морате да бирате. Ви нисте Швајцарска, ви нисте богата земља са специфичном позицијом", казао је Бугајски у интервјуу за портал "Јуропијен вестерн Балканс" (ЕWБ) који је дао током Форума 2БС у Будви, где је био један од говорника.

Он је навео да је "Србија земља која ће бити окружена НАТО земљама и која ће заостати у реформи своје војске, у програмима модернизације уколико не постане део НАТО".

"Ја не могу да замислим српског официра који жели да буде ближе повезан са руском војском - много тога је застарело, а финансирање ће се заиста смањити, видећете реалне проблеме у Русији - пре него да буде део најмодерније војне организације на свету. То мени нема смисла. Желите да будете део најбољих, а не других иза најбољих. Очигледно је то политичка одлука у Србији и биће потребно више времена. У другим земљама региона мислим да ће процес бити бржи, а Србија ће представљати изазов", казао је Бугајски.

На констатацију ЕWБ да је на скупу у Будви Црна Гора означена као неко ко ће променити правила игре и питање какве су последице уласка те државе у НАТО по Црну Гору и регион, Бугајски је рекао да је "након осмогодишњег затишја коначно НАТО довео новог члана".

"Сетите се, није било ниједног новог члана од самита у Букурешту 2008. Ово је заправо прилика за НАТО да поново добије замах у погледу своје мисије. И сетите се, његова мисија јесте да у чланство уведе све европске земље које испуњавају услове за заједничку одбрану, које су демократска друштва, које имају решено питање граница, које су спровеле реформе војске, које имају цивилно-војне односе у складу с одрдбама НАТО и многе друге услове, а Црна Гора је све то испунила", навео је Бугајски.

Упитан да ли је могуће да нека држава, поготово са западног Балкана, постане чланица ЕУ без уласка у НАТО, амерички аналитичар одговара да је "могуће и то зависи од ЕУ".

"Србија би могла да буде пример некога ко улази у ЕУ пре уласка у НАТО. Онда ће питање за Србију, наравно, бити Косово. Косово жели да буде члан и једног и другог. И ако изгради војску, мислим да ће инвестирати пуно средстава у покушају да постану члан НАТО, чим им то буде дозвољено. То ће створити проблем за Србију зато што би Србија чак могла да има Косово у НАТО, а она ће бити ван Алијансе", казао је Бугајски.

На питање ЕWБ како види руски утицај на Балкану и какве су последице руског мешања у унутрашња питања свих земаља Западног Балкана, Бугајски наводи да треба "погледати ширу слику".

"Мислим да је то више од мешања. Стално чујем како се Руси 'мешају'. Мислим да је више од мешања. Руси користе овај регион да поткопају и на крају растуре Запад, да спрече даље проширење ЕУ, да створе расколе унутар европских НАТО чланица по питању тога како се односити с овдашњим питањима, могуће и да у једном тренутку можда пожеле и да поново покрену рат - можда у Босни, можда у Македонији, можда између Косова и Србије - како би одвукли пажњу НАТО и себе убацили као посреднике", рекао је он.

Бугајски је навео да је "то попут типа са шибицама - запали кућу, а онда дође као ватрогасац".

"У руској је традицији да започињу сукобе, а онда се убаце као посредници, чиме јачају своју улогу у региону. Из свих ових разлога и чињенице да ЕУ запоставља регион и да он још увек није интегрисан у НАТО, Русија има више прилике да спроводи своју стратегију према Западу. Ја то зовем 'меким трбухом Европе', другим речима оно у шта можете јако ударити и створити проблеме Алијанси и Западу", рекао је амерички аналитичар.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер