уторак, 30. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јанис Варуфакис позвао Ангелу Меркел да Грчкој пружи "говор наде" какав је упућен Немачкој на крају Другог светског рата
Хроника

Јанис Варуфакис позвао Ангелу Меркел да Грчкој пружи "говор наде" какав је упућен Немачкој на крају Другог светског рата

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. јун 2015.

БЕРЛИН – Грчки министар финансија Јанис Варуфакис изјавио је да не планира да изнесе нову листу предлога реформи на састанку еврогрупе у четвртак.

Варуфакис је, у интервјуу за немачки „Билд”, рекао да неће изнети такву листу јер „еврогрупа (министри финансија евро зоне) није право место за изношење предлога о којима се претходно није преговарало на нижем нивоу”.

Грчки тим је, међутим, „у свако време доступан да би се изнашло свеобухватно решење са нашим партнерима”, казао је Варуфакис.

Варуфакис је истакао да би званичници Европске уније, Европске централне банке и Међународног монетарног фонда требало да се врате за преговарачки сто са „јасним, снажним мандатом”.

Грчки министар је поново позвао немачку канцеларку Ангелу Меркел да његовој земљи пружи „Говор наде”, сличан оном који је упућен Немачкој на крају Другог светског рата, а којим би се послао сигнал да је Европа спремна да одустане од захтева за мерама штедње, пренела је агенција Ројтерс.

„Говор наде” је 1946. године одржао државни секретар САД Џејмс Бирнс у Штутгарту, а означио је промену става према Немачкој и шансу за опоравак.

У Бриселу су у недељу увече завршени преговори Грчке и представника Европске уније и ММФ без договора.

Према изјавама из Европске комисије и даље постоје велике разлике између планова грчких власти и заједничких захтева Комисије, Европске централне банке и ММФ-а, а званичници ЕУ кривицу за неуспех сваљују на Атину, наводећи да није ништа ново понудила да би се обезбедило 1,6 милијарди евра за исплату ММФ-у до краја месеца.

Према извештајима медија, кредитори од Грчке траже спровођење мера којима би се буџету уштедело 5,8 милијарди евра, док грчка влада предлаже уштеду до четири милијарде.

Неименовани званичник грчке владе изјавио је да Грчка никада неће попустити пред захтевом за смањење пензија и плата или увођење додатних пореза на основне потрепштине, као што је струја.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер