петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САНУ: Рушење Генералштаба и Сајма ненадокнадив губитак културолошког идентитета Београда. То није само питање архитектуре, него и питање самопоштовања и односа према сопственој историји
Хроника

САНУ: Рушење Генералштаба и Сајма ненадокнадив губитак културолошког идентитета Београда. То није само питање архитектуре, него и питање самопоштовања и односа према сопственој историји

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. јун 2024.

 Најављено рушење и радикалне промене намене комплекса Београдског сајма и комплекса Генералштаба и Министарства одбране значиће и ненадокнадив губитак изразито вредног и значајног дела културолошког идентитета Београда, саопштио је данас Извршни одбор Српске академије наука и уметности (САНУ).

„Као и сви градови на свету и Београд има своје репере који су препознатљиви, а које чине појединачни објекти или урбане целине склопова објеката са амбијентом који заједно стварају“, указао је ИО САНУ у саопштењу.

Извршни одбор САНУ наводи да културолошки идентитет Београда посебне архитектонско урбанистичке вредности чине и комплекс Генералштаба и Министарства одбране, као и комплекс Београдског сајма са свим постојећим објектима у оквиру тих комплекса.

Аутори тих објеката и комплекса били су и чланови САНУ, архитекта Никола Добровић (Генералштаб и Министарство одбране), те архитекта Милорад Пантовић, инжењер Брако Жежељ и инжењер Милан Крстић (Београдски сајам), и та остварења представљају и њихове легате за будуће генерације, наводи се у саопштењу.

О уметничкој и културолошкој вредности и значају тих целина најбоље говори податак да су појединачно или у целини били или јесу у режиму заштите као споменици културе, додаје се.

Као највиша научна и културна установа у Србији, САНУ предлаже и сматра неопходним доношење нове одлуке, која садржи и материјално одговара првобитном решењу Владе Србије о проглашењу комплекса Београдског сајма за споменик културе, а која би утврдила мере заштите за хале 1, 2, и 3 са комплетним приступним ансамблом, као и за читав простор Београдског сајма.

Да се за цео комплекс Београдског сајма изради и усвоји урбанистички План детаљне регулације и да се на основу елемента Плана детаљне регулације распише међународни архитектонско-урбанистички конкурс за обнову, уређење и унапређено решење комплекса и простора Београдског сајма, истиче се.

Потребно је да се комплекс Генералштаба и Министарства одбране категорише у статус културног добра од изузетног значаја за Србију и да се, на основу утврђених мера заштите, распише међународни архитектонско- урбанистички конкурс за обнову, уређење и унапређено решење целокупног комплекса и простора Генералштаба и Министарства одбране, додају из САНУ.

САНУ сматра да брига о том комплексу није само питање архитектуре, него и питање самопоштовања, етичких принципа и норми – коначно односа према сопственој историји, јер је то тачка посебног сећања.

Стога је нужно да тај простор буде достојно обележен са посебном бригом, сећањем и пијететом, навела је САНУ.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер