Početna strana > Hronika > Izvestija: Balkan u 21. veku ponovo preti da postane bure baruta - borba za demokratiju u regionu tek počinje
Hronika

Izvestija: Balkan u 21. veku ponovo preti da postane bure baruta - borba za demokratiju u regionu tek počinje

PDF Štampa El. pošta
petak, 21. decembar 2018.

 „Protestna Nova godina: Balkan izlazi na demonstracije“ naslov je današnjeg teksta u ruskim državnim novinama „Izvestija“. U opširnom tekstu,objavljenom i na sajtu ovog izdanja, ruski medij izveštava o protestima opozicije u Crnoj Gori i Srbiji – Demokratskog fronta, odnosno Saveza za Srbiju. Prema navodima ovog lista, protesti usmereni protiv vladajućih režima istakli su kao zahtev demokratske reforme i, u slučaju Srbije, veću transparentnost po pitanju pregovora o Kosovu i Metohiji.

Milan Knežević, jedan od lidera Demokratskog fronta i predsednik Demokratske narodne partije Crne Gore, u izjavi za „Izvestija“ istakao je da su pisma sa pozivima na zajedničku borbu i istrajnost u zahtevima za prevremene parlamentarne izbore poslata svim opozicionim partijama i da se nada širokoj podršci tim idejama.

„Osim protesta čiji je nastavak planiran za početak 2019. godine, predlažemo i druge metode suprotstavljanja aktuelnoj vlasti – stvaranje vlade u senci, bojkot rada lokalnih parlamenata, održavanje zajedničkih foruma i drugih akcija usmerenih na učvršćivanje naših pozicija i konsolidaciju opozicionih snaga“ izjavio je Knežević.

Iz srpske opozicije poručuju: protesti su tek počeli i deluje da će potrajati.

Savetnik Saveza za Srbiju za odnose sa Rusijom i Evroazijom Mlađan Đorđević u intervjuu za „Izvestija“ istakao je da su osnovni zahtevi protesta demokratske promene koje će dovesti do poštenih i transparentnih izbora, slobode medija i prestanka pritisaka na opoziciju. Kako je naveo, „veliki deo stanovništva je nezadovoljan socijalnom i ekonomskom situacijom u zemlji, tako da će se protesti nastaviti sve dok Vlada Srbije i predsednik Vučić ne popuste“.

„Zahtevamo od vlasti jasniju i transparentniju politiku po pitanju Kosova i Metohije. Neophodno je pokrenuti parlamentarnu debatu o ovom pitanju kako bi stanovništvo jasno razumelo koje korake je naša vlast spremna da preduzme“, rekao je Đorđević za „Izvestija“ i dodao: „Što se Saveza za Srbiju tiče, bilo koje rešenje pitanja naše južne pokrajine mora biti isključivo u skladu sa našim Ustavom, po kom je Kosovo i Metohija sastavni deo Republike Srbije.“

U istom tekstu, profesor prestižnog moskovskog univerziteta za međunarodne odnose MGIMO Jelena Ponomarjova istakla je da veoma važnu ulogu u aktuelnim demonstracijama može da odigra i Srpska pravoslavna crkva, koja se za sada drži po strani, iako povremeno otvoreno kritikuje vlast u Srbiji.

„Ovi protesti su po svojoj suštini politički i psihološko-istorijski. Sada se neki trude da Srbima oduzmu ideje, a, ako bi im oteli Kosovo, oteli bi im i smisao života. I to je glavno pitanje. Socio-ekonomski element je drugostepena stvar.“, izjavila je Ponomarjova.

Uz ukazivanje na mogućnost prelivanja protestnih akcijana druge zemlje regiona, pre svega na Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu, a pogotovu u svetlu zaoštravanja situacije odlukom Prištine da formira vojsku Kosova, prestižni ruski list zaključio je da Balkan i u 21. veku ponovo preti da postane bure baruta.

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner