среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Израелски лист Макор Ришон упоредио Додика с Ариелом Шароном
Хроника

Израелски лист Макор Ришон упоредио Додика с Ариелом Шароном

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. мај 2012.

ЈЕРУСАЛИМ - Један од водећих израелских листова "Макор Ришон" (Први извор) описује предсједника Републике Српске Милорада Додика као државника међународних размјера, можда јединог таквог на Балкану.

"Током овогодишњег парастоса и помена жртвама усташког логора Јасеновац у Доњој Градини могао се осјетити посебан однос поштовања и симпатија представника јеврејских организација из Америке према предсједнику Републике Српске Милораду Додику", пише овај лист.

Новинарка Пазит Атлас-Равина закључила је да Додик својом појавом високог и маркантног човјека, широких рамена, непосредног и асертивног стила, подсјећа на легендарног израелског генерала и државника Ариела Шарона, те да га на тај начин посматрају и представници јеврејских организација.

Извршни потпредсједник Конференције предсједника главних америчких јеврејских организација Малколм Хонлајн рекао је, како преноси лист, да има нечег у начину доношења одлука, те у жестини предсједника Додика, што подсјећа на Шарона.

Предсједник Додик у интервјуу израелском листу износи спремност да се суочи са дешавањима у Сребреници, али се не либи ни да критикује Запад за попустљивост у погледу развијања мреже исламских радикалних елемената у БиХ.

Додик наглашава да се јеврејски народ из пепела холокауста подигао и постигао завидне резултате у многим областима, што би у много чему требало да послужи као модел српском народу и Републици Српској.

"Послије тешке историјске грешке зване Југославија, српски народ не смије да понови исту грешку у новој форми, под именом БиХ", рекао је Додик.

Одговарајући на питање о организованом дјеловању радикалних исламских елемената у БиХ, Додик се осврнуо на начине дјеловања вехабијског и других покрета, те на њихову међународну увезаност и директно учешће на глобалној сцени, са фаталним посљедицама широм свијета.

Предсједник Српске је указао на неадекватно реаговања надлежних безбједносних структура у БиХ у вези са проблемом радикалног исламизма, а било је ријечи и о ривалитету Ирана, Саудијске Арабије и Турске у Сарајеву, њиховим обавјештајним структурама и медијима, попут "Ал џазире".

Додик се посебно осврнуо на претензије Турске да игра улогу "фер-медијатора", укључујући и питање чланства БиХ у НАТО савезу.

Говорећи о билатералним односима, Додик је нагласио да Република Српска веома добро разумије јеврејску и израелску прошлост, али и садашњост.

"Израел може рачунати на Републику Српску као на постојаног пријатеља. Међу нама постоји пријатељство засновано на заједничкој судбини", рекао је Додик и поручио да је Српска заинтересована за све видове сарадње са Израелом, почевши од оних привредних.

Додик је окарактерисао БиХ као немогућу државу, која опстаје на основу притисака из иностранства.

На питање израелске новинарке о аспирацијама Републике Српске, односно да ли су оне усмјерене на уједињење са Србијом, предсједник Додик је одговорио: "Ми волимо Србију и поштујемо Дејтонски споразум".

"Опхођење према Републици Српској довело је до интензивног размишљања о нашем положају, а свакако не желимо централизовану БиХ", нагласио је Додик.

Израелска новинарка је подвукла везу између трауматичне и заједничке прошлости са сарадњом државе Израел и Републике Српске у посљедњем периоду, нагласивши пресудну улогу члана Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојше Радмановића, као и предсједника Додика, у спречавању гласања БиХ у Савјету безбједности УН о палестинском захтјеву за учлањења у пуноправно чланство те организације, на основу једностраног акта.

У тексту се наглашава да су помену у Доњој Градини присуствовали министар туризма Израела Стас Мисежњиков и градоначелник града Модина Хаим Бивас, те јеврејски представници из САД и региона.

Помоћник шефа Представништва Републике Српске у Израелу Александар Николић рекао је да је Пазит Атлас-Равина, реномирана израелска новинарка, у овом листу објавила репортажу из два дијела - у првом је писала о помену у Спомен-подручју Доња Градина, те објавила интервју са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком.

У другом дијелу објављен је преглед елемената радикалног ислама у БиХ, (не)суочавања са њима, а посебан акценат стављен је на боравак Мухамеда Мераха у Завидовићима, непосредно пред његов стравичан акт тероризма у Тулузу.

"Оба дијела репортажног серијала објављена су на двије новинске стране у викенд издањима, када је тај лист најчитанији", каже Николић.

Он наводи да неколико израелских удружења новинара, као и појединаца из медија, све чешће и јасније изражава жељу да посјети Републику Српску и да извјештава о њој, те да се увелико ради на организовању њихових посјета Републици Српској.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер