субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Израел: Аријел Шарон сахрањен уз највише војне почасти
Хроника

Израел: Аријел Шарон сахрањен уз највише војне почасти

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. јануар 2014.

ТЕЛ АВИВ, СДЕРОТ - Бивши израелски премијер Ариел Шарон сахрањен је данас, по сопственој жељи, на породичном ранчу Јавор, у пустињи Негев, недалеко по појаса Газе, уз војне почасти и ритуале јеврејске сахране.

Сахрани је присуствовало више хиљада људи укључујући израелске и стране лидере, а ковчег је носило осам генерала. Шарон је положен поред друге, вољене, супруге Лили.

Сахрању је обезбеђивало око 800 полицијских официра, граничних полицајаца и добровољаца, а мере безбедности појачале су израелске ваздухопловне снаге и противракетни штит "гвоздена купола" размештен у близини.

Начелник израелског Генералштаба Бени Ганц истакао је да су генерације бораца дошле да салутирају Шарону.

Он је подсетио на Шарона као борца, љубитеља музике и фармера и говорио о оснивању јединице 101 у Шароновој борби против терора и одлучности да испуни ту мисију.

"Дошао сам да ти кажем да ће ИДФ ( израелска одбрамбена армија), коју си толико ценио, наставити твојим стопама још много година," рекао је Ганц над Шароновим гробом.

На сахрани су говорили и Шаронови синови. Старији Омри је рекао да је имао привилегију да ради с оцем и да га гледа како брине о будућости Израела.

Гилад Шарон је у последњем поздраву рекао да је Шарон "увек изнова претварао немогуће у реалност." Он се такође осврнуо на очеву одлуку о повлачењу војске из појаса Газе, оценивши да они јеврејски насељеници који су евакусиани из Газе немају разлога да га нападају, јер је пре евакуције јеврејских насеља изградио 100 других.

Окупљени су могли да посматрају цермонију на великим екранима, а специјални шатор је постављен је за новинске екипе из целог света.

Претходно су јутрос испред израелског парламента Кнесета у Јерусалиму Шарону последњу пошту одали израелски политичари и страни званичници, међу којима амерички потпредседник Џозеф Бајден, руски и немачки шефови дипломатије Сергеј Лавров и Франк-Валтер Штајнмајер и чешки премијер Јиржи Руснока.

У говору на комеморацији председник Иразела Шимон Перес назвао је Шарона "војном легендом" која је такође сањала о миру, а премијер Бењамин Нетанијаху га је описао као једног од "највећих војних командира које је јеврејски народ имао".

Бајден рекао је да је безбедност била Шаронова непоколебљива мисија. Бивши британски премијер Тони Блер оценио је да је Шарон предузео акције за које нико није мислио да ће предузети, подсетивши између осталог на повлачење из појаса Газе и оснивање центристичке партије Кадима, да се од човека рата, променио у човека мира.

На путу до места Шароновог вечног починка погребна процесија се зауставила у Латруну, где је Шарон рањен у рату за независност Израела1948.

Нетанијаху, Перес, Бајден, Блер, министар одбране Израела Моше Јаалон и председник Врховног суда Асер Грунис положили су венце на Шаронов гроб.

Шарон, бивши генерал и касније једанаести израелски премијер преминуо је у суботу, месец и по дана пре 86.рођендана, након што је осам година био у коми после можданог удара који је претрпео на врхунцу политичке каријере.

Само неколико месеци пре него што се разболео повукао је израелску војску и јеврејске насељенике из појаса Газе. Био је то шокантан преображај за политичара који је до тада био гласни заговорник насељавања палестинских територија.

Веровало се да ће он бити поново изабран за премијера и да ће наставити повлачење са Западне обале, али се никада није повратио.

За многе Израелце Шарон је био војни херој који се борио у четири израелска рата, док га Палестинци оптужују да је "злочинац" одговоран за масакр стотина људи у палестинским избегличким логорима Сабра и Шатила у Бејруту, после инвазије на Либан 1982. године, коју је он огранизовао као израелски министар одбране.

У данима опроштаја од Шарона истакнута је оцена да Израел данас нема личност која се с таквом одлучношћу залагала за интересе земље.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер