петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Избегличка удружења из Хрватске: Нема услова за повратак Срба
Хроника

Избегличка удружења из Хрватске: Нема услова за повратак Срба

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. јул 2009.

Избегличка удружења из Хрватске указала су данас да ни 14 година након акције "Олуја" Срби немају услова да се врате у своје домове, јер им у Хрватској нису загарантована лична, пре свега станарска права.

Представници избегличких удружења на конференцији за новинаре подсетили су да је у акцији "Олуја" која је почела 4. августа 1995. године протерано више од 200.000 Срба, убијено је више од 2.500 Срба, док се око 2.300 особа води као нестало.

"На обнову кућа још чека више од 8.000 породица. Више стотина кућа није враћено првобитним власницима српске националности, док око 40.000 носилаца станарских права чека реституцију", рекао је председник Асоцијације избегличких и других удружења Милојко Будимир.

Будимир је навео да када је реч о решавању станарски права прогнаних Срба из Хрватске очекује добру сарадњу са новом председницом Владе Хрватске Јадранком Косор.

"Она би, пошто се након рата и сама уселила у један српски стан, могла личним примером да покаже добру вољу и сада се из њега исели", навео је Будимир.

Комесар за избеглице Владимир Цуцић исткао је да би један од основних предуслова за европске интеграције требало да буде и решење питања повратка и остварење других личних права избеглица из Хрватске, а пре свега права на пензију.

"За више од 300 повратничких насеља ништа се није изменило, социјална комунална и економска инфраструктура је тамо где је била и пре 14 година. Више од 120.000 Срба пробало је повратак, али се на простору Хрватске задржало свега 43 одсто, што је око 60.000", навео је Цуцић.

Председник Управног одбора Удружења погинулих и несталих Чеда Марић навео је да подаци тог удружења указују на то да у Хрватској постоји још неидентификованих гробница српских цивила.

"У нашој бази података води се око 2.300 несталих особа. Када се зброје бројке у познатим гробницама 574 тела, с бројем обдукованих на институту 249, онда се намеће питање где се налази још 1.407 несталих", навео је Марић.

Марић је указао и на то да још нису процесирани сви одговорни за прогон и убиства Срба током акције "Олуја".

Представници избегличких удружења из Хрватске годишњицу "Олује", четвртог августа, обележиће парастосом у београдској цркви Светог Марка, а након тога одржаће се и скуп на којем ће бити прочитана декларација тих организација у којој се од власти у Хрватској тражи решење свих спорних избегличких питања.

Председник Коалиције избегличких удружења у Србији Миодраг Линта, позвао је све избегле Србе из Хрватске да на тај скуп понесу и симболично предају кључеве својих кућа и станова, како би подстакли што скорије решење повратка њихове имовине.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер