понедељак, 14. децембар 2020. | |
Професор Факултета политичких наука у Београду Иво Висковић изјавио је да се у Србији, међу интелектуалном елитом ствара осећај који је веома опасан, а то је да Србија заслужује "компензацију" за Косово кроз припајање Републике Српске. "Политичке елите у Србији и Хрватској тихо или мало мање тихо дестабилишу БиХ" "Политичке елите у Србији и Хрватској тихо или мало мање тихо дестабилишу БиХ. У Србији се поново унутар интелектуалне елите ствара осећај да се Србији мора омогућити компензација за Косово кроз Републику Српску. То је јако опасно, и уколико елите у Србији и Хрватској буду имале такав став, онда је опасно за Босну и Херцеговину", рекао је Висковић на конференцији "Босна и Херцеговина и регион четврт века након Дејтона".
На онлајн скупу, који је организовала регионална коалиција невладиних организација Игманска иницијатива, Висковић је оценио да се у Босни и Херцеговини дешава "једна врста апартхејда на националној основи", јер три заједнице не живе заједно, већ једне поред других. "Овакав облик државног уређења није забележен нигде у свету и кључно је питање да ли се може одржати држава која се одржава спољним интервенцијама САД и ЕУ. Људи живе у једној заједници зато што морају, а не зато што је осећају. С друге стране, нестанак БиХ би изазвао дар-мар на Западном Балкану и сигурно би довео инцидената, ако не и конфликата. А некаква подела БиХ не би никако била добра", казао је Висковић. Нерзук Ћурак: Србија и Хрватска, које су имале колосалну негативну улогу у рату у БиХ, не поштују суверенитет Босне и Херцеговине Професор Факултета политичких наука у Сарајеву Нерзук Ћурак рекао је да Србија и Хрватска, које су имале "колосалну негативну улогу" у рату у БиХ, не поштују суверенитет Босне и Херцеговине.
"Дејтон је зауставио рат, али није донео позитивни мир. Позитивни мир захтева одсуство насиља, али није довољно говорити 'добро је да се не пуца'. Потребан нам је мир заснован на слободи и правди. Да бисмо изградили политичку заједницу, морамо хтети политичку заједницу. Ми смо још увек у фази да поједини озбиљни политички фактори не желе изградњу политичке заједнице", навео је Ћурак. Према његовим речима, силе сецесије једино могу деловати у ванредном стању и оне желе трајно ванредно стање, које блокира изградњу државе. "А ако се прекине протекторат међународне заједнице, онда нема више разлога да се позивамо на најгоре националистичке аргументе", оценио је Ћурак. Срђан Дармановић: Дејтонски споразум угасио пожар, али од БиХ није направио функционалну државу Професор Факултета политичких наука у Подгорици и бивши министар спољних послова Црне Горе Срђан Дармановић рекао је да се Дејтонским мировним споразумом гасио пожар, али није од Босне и Херцеговине направио функционалну државу.
"У земљи је на снази 14 устава: устав државе, устави ентитета, устав дистрикта, и устави кантона. Због односа суседа према БиХ, држава је непрестано под ризиком од распада", казао је Дармановић. Према његовим речима, заједничко деловање евроатлантских партнера је од кључне важности за будућност Босне и Херцеговине. "Не смеју се поново затворити очи пред нарастајућим национализмом у региону. ЕУ не игра довољно позитивну улогу ни у БиХ ни на Западном Балкану, иако је позитивна најава економске помоћи региону", рекао је Дармановић и додао да је опстанак и напредак БиХ кључан за стабилност региона. Дејан Јовић: Србија под Александром Вучићем је у менталном наступу спојила Републику Српску са Србијом Професор Факултета политичких наука у Загребу Дејан Јовић рекао је да се у БиХ није отишло далеко од фаворизовања етнополитике ка либерално-демократском принципу.
"Србија под Александром Вучићем је у менталном наступу спојила Републику Српску са Србијом. Неке најновије изјаве из Хрватске сведоче о томе да се разуме само национално, али не и либерално. Потребан је нови историјски договор грађана Босне и Херцеговине да желе опстанак своје земље", казао је Јовић. На крају заседања биће усвојена заједничка Изјава Игманске иницијативе. Игманска иницијатива основана је у новембру 2000. године, као мрежа више од 100 организација грађанског друштва, јавних личности, професора, антиратних активиста, аналитичара, новинара и културних стваралаца из Србије, Хрватске, БиХ и Црне Горе. Настала је у знак сећања на април 1995. године, када је група од 38 интелектуалаца са простора бивше Југославије, преко планине Игман, успела да уђе у опкољено Сарајево и тим чином демонстрира грађанску солидарност, пркос и отпор рату и политици разарања. Милан Антонијевић: Србија да престане да се меша на деструктиван начин у збивања у БиХ Копредседник Игманске иницијативе за Србију Милан Антонијевић изјавио је да Србија треба да престане да се меша на деструктиван начин у збивања у Босни и Херцеговини. "Србија нема израђену стратегију спољне политике. Кроз формулисање те стратегије треба да добијемо одговор како ће Србија престати на деструктиван начин да се меша у БиХ", рекао је Антонијевић.
На скупу који организује регионална коалиција невладиних организација Игманска иницијатива, Антонијевић је рекао да је конструктиван приступ Србије решавању проблема у БиХ предулов за европске интеграције Србије. Он је рекао да се, према истраживањима, свака два минута из земаља региона исели једна млада особа. "Боље би било да се свака два минута исели по један министар, председник владе, општине...", поручио је Антонијевић. (Н1) |