среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иво Јосиповић: Српска контратужба више нема никакве шансе
Хроника

Иво Јосиповић: Српска контратужба више нема никакве шансе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. новембар 2012.

Хрватски председник Иво Јосиповић сматра да су након ослобађајуће пресуде хрватским генералима у Хагу шансе српске контратужбе готово никакве, да сада његов сусрет са председником Србије не би имао смисла, да се с њим не виђа, али да чита "његове необичне изјаве", те поновио да су Готовина и Маркач ратни хероји.

- Наша тужба има изгледе какве има, то пратим као правник и знам како ће тај поступак завршити, али као председник не могу рећи. О погодбама и поравнањима одлучује влада, али за тако нешто има мало простора - казао је Јосиповић.

Он је приметио да је штета што својим изјавама након ослобађања хрватских генерала, председник Томислав Николић и неки други званичници у Србији заустављају процесе помирења и сарадње.

- Док ми у Хрватској, заговарајући истинско помирење, желимо спустити лопту на земљу, председник Србије види ствари другачије – рекао је Јосиповић.

Јосиповић је у емисији Хрватске телевизије "С председником уз кафу" рекао да у почекту није веровао да су изјаве попут Николићеве дали, како је казао, "политичари које воде земљу која жели бити европска".

- Онда сам мислио да се ради о нечему с чим се и овде сусрећемо, да новине пренесу што није речено - рекао је Јосиповић.

Нагласио је такође да Николић не одлучује о европском путу земаља региона и која ће земља ући у ЕУ, а која неће, а кад је реч о пресуди додао је да је "донета од највишег суда те врсте који се бави злочинима на подручју Југославије и по међународним праву, те да се треба поштовати".

- Хрватска је земља која жели да заштити своје интересе и која ће то увек чинити, али која неће подлећи хистерији - закључио је Јосиповић.

Заустављен напредак у односима

Одговарајући на питање о томе колико се односи две земље у време док је председник Србије разликују од садашњих, Јосиповић је рекао да питање односа две земље није питање тренутка.

- Ми смо у задње две три године направили значајан помак набоље, и није занемариво што смо чинили, па смо зато и добили признања - рекао је Јосиповић, додавши да је штета што својим изјавама и поступцима Николић и неки други званичници у Србији заустављају те процесе.

- Ако већ не напредујемо, онда да барем не рушимо оно што је постигнуто - рекао је хрватски председник и изразио очекивање да се и с друге стране Дунава схвати да су добри односи заједнички интерес. - Заједно требамо трговати и бранити свако своје интересе, али и бити добар и поуздан сусед и партнер. -

Након порука из Београда, нагласио је, а с обзиром на симболички карактер, сусрет два председника не би имао много смисла, него "треба спустити лопту на земљу" и сусрети се кад се стекну услови.

- Један од услова је и промена реторике, јер како би грађани веровали у разговор и договора након изјава као што је Николићева да је констатна Хрватске уништавање Срба – навео је Јосиповић.

Хрватска је требала реаговати

Он је указао да су за њега важни односи са суседима, као и да се сам никад није устручавао признати хрватске грешке и злочине.

- Воде се бројни поступци и против припадника хрватске војске и полиције по једнаким критеријумима. Нисмо увек имали такав приступ, а сада га имамо и штета је да због унутрашњих политилких потреба дошло до промена у политици Србије - рекао је Јосиповић и додао да с "Николићем нема никакве односе осим што повремено чита његове необичне изјаве".

Говорећи о злочинима, хрватски председник је рекао да је грешка што се се злочини дозволили. Они се, додао је, не могу сви спречити, али је требало нешто предузети више мера.

- Побијени су држављани Хрватске, попаљене су куће у Хрватској. Хрватска није смела да дозволи да се злочини догоде у таквој мери, а кад су се десили, требала је реаговати. Било је истрага које су застале јер Хаг има приоритет у прогону ратних злочина, али кад је суђење готово отвара се простор да се хрватски органи интензивније раде на томе - рекао је Јосиповић.

Обештећење за Готовину и Маркача

Он сматра и да би држава требало да обештети Готовину и Маркача за време проведено у затвору јер постоје прописи који одређују колико припада онима који су били притворени.

Јосиповић је оценио да су Готовина и Маркач ратни хероји, али не и једини.

- Имали смо много људи који су били истакнути, а додатну диментију њиховом угледу даје чињеница да су без основе били у притвору - рекао је Јосиповић.

Коначно, на питање о директору школе који је остао без посла јер је пре годину дана окачио слике Готовине и Маркача у школи, Јосиповић је рекао да "живим особама из јавног живота није место на сликама у јавним просторима".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер