петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Зашто да штитимо интегритет Украјине и БиХ, а они уздржани о Косову
Хроника

Ивица Дачић: Зашто да штитимо интегритет Украјине и БиХ, а они уздржани о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. април 2023.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић каже за РТС да је прекршена процедура у Савету Европе и да је њих срамота што су то предложили. Истиче да нас је Украјина непријатно изненадила. Србија осуђује кршење територијалног интегритета Украјине у свим резолуцијама широм света, а када је реч о нашем територијалном интегритету они су уздржани. То ће, додаје, утицати и на наше даље ставове. "Што се тиче БиХ, да ли је било некад мог наступа да нисмо рекли територијални интегритет БиХ? Сада када неко то пита, бићемо уздржани. Па што бисмо били за територијални интегритет БиХ, а да они гласају уздржано", упитао је Дачић.

Ивица Дачић је гостујући у Дневнику РТС-а изјавио да след догађаја говори о томе да није била реч о нормалној процедури, већ искључиво о томе да се Приштина за нешто награди, само се поставља питање за шта. "Да ли је то награда за то што 10 година нису формирали ЗСО. Па како Савет Европе до сада није констатовао да мора да се формира ЗСО, јер је потписала Кетрин Ештон у име ЕУ", упитао је Дачић.

Ивица Дачић је гостујући у Дневнику РТС-а изјавио да след догађаја говори о томе да није била реч о нормалној процедури, већ искључиво о томе да се Приштина за нешто награди, само се поставља питање за шта. "Да ли је то награда за то што 10 година нису формирали ЗСО. Па како Савет Европе до сада није констатовао да мора да се формира ЗСО, јер је потписала Кетрин Ештон у име ЕУ", упитао је Дачић.

Дачић напомиње да овде не само да је прекршен статут Савета Европе, јер нешто што није држава не може да буде члан Савета Европе. "Са друге стране је правно тумачење истог човека је различито данас у односу на пре 10 година", истиче Дачић.

Наводи како је очигледно да је Немачка обећала Куртију да ће га наградити за неку конструктивност. "Овде се показује ко је миљеник неких западних земаља, у овом случају Квинте. Прекршили су низ правила, Исланд се дуго противио томе. Хтео је да то остави Летонији за следеће председавање. Онда су тражили хитно да се сазове са једином тачком дневног реда. Тај Комитет министара се састао са једином тачком дневнг реда и никада се није десило да се сазива у недељи када се одржава парламентарна скупштина Савета Европе", указује Дачић.

Напомње да је њих Курти условио наводном конструктивношћу и да хоће да разговара о ЗСО, што је "смешно, лицимерно, безобразно".

"У самој тој дискусији нико се није јавио за реч, једино Албанија која је то предложила. Њих је срамота тога што су предложили, стиде се и ограђују, јер ће можда сутра део неке земље бити предложен за Савет Европе", каже Дачић.

Председник ме је позвао синоћ и разматрали смо шта да се ради.

"Укупно има 46 чланица, али је сама иазша Русија, Белорусија није члан. Ми морамо да захвалимо и сматрамо их чврстим пријатељима – Мађарску. Од тих земаља 34 признају Косово, а овде 13 земаља није гласало за, 33 су биле за. Мађарској желим посебно да се захвалим. То је велика ствар коју је неко урадио, неко ко је признао Косово, гласа против", наводи Дачић.

"Украјина непријатно изненадила"

Захвалио се Азербејџану и Грузији.

"Свака част и дубоко смо захвални. Веома је важно што су Шпанија, Кипар и Румунија остале доследне. Са друге стране морам да кажем да нас је Украјина непријатно изненадила. Цела ова прича се темељи на територијалном интегритету када је Украјина у питању. Знате са којим напором гласамо за све резолуције, да осуђујемо кршење територијалног интегритета Украјине у свим резолуцијама широм света, а када је реч о нашем територијалном интегритету они су уздржани. Спољна политика се базира на реципроцитету. То ће свакако утицати на наше ставове у будућности о територијалном интегритету тих земаља. То ће утицати на наше ставове даље", истиче Дачић.

Јерменија, каже, није учествовала у гласању. "Ми са њима имамо пријатељске односе, али нас то веома изненађује, јер знају колико проблема има и шта значи територијални интегритет", истиче Дачић.

"Црна Гора, могла је макар да буде уздржана, да покаже макар мало поштовања према нашим проблемима. Морамо и ту да делујемо реципрочно. Црна Гора је гласала за пријем Косова. Требаће и њима некада наш глас, сигурно га неће моћи рачунати. Што се тиче БиХ, јел било некад мог наступа да нисмо рекли територијални интегритет БиХ. Сада када неко то пита бићемо уздржани. Па што бисмо били за територијални интегритет БиХ, а да они гласају уздржано", истакао је Дачић.

"Зашто су неке земље биле уздржане"

Дачић је упитао зашто су неке земље биле уздржане.

“Да ли те земље признају или не признају Косово. То је питање и за Грчки и Словачку. Министар из Грчке је био на слави код председника Вучића. Председница Грчке је говорила о томе да они не признају Косово. Овде је реч о територијалном интегритету и суверенитету. Сад ми треба више да штитимо територијални интегритет Украјине или БиХ, да рушимо наше интересе јер рушимо односе са Русијом, а да он игласају уздржано. Ја то не разумем“, истакао је Дачић.

И Грчка и Словачка су га, каже, изненадиле.

“Али, не могу да кажем да се први пут сусрећемо са тим. Ово је принципијелно питање. Ако си против, онда су против. Постоје манипулације да је то некако предвиђено, чак неко спомиње и Бриселским споразумом, а то нема везе. Сад помињу и овај Охридски споразум, где безобразни кажу да је то на основу тога. Шта сад ми треба да аплауридамо и кажемо у реду. Па не, ми морамо да бранимо наше државне интересе. Овде је реч о томе да је прва ствар у Охридском доворору ЗСО. Ако тога нема, нема ни других договора“, напомиње Дачић.

"Како ко према нама, тако ћемо и ми према њима"

Према његовим речима, ово је класична манипулација, лаж.

“Из међународне заједнице су проценили да би требало да дају позитивни импулс Куртију. То је врхунац лицемерја. А шта је Србија добила. Зато, ја мислим да кад је реч о тим спољнополитичким односима, ти гангстерски принципи - ја ћу да ти пуцам у главу, али то није ништа лично, не важи. У међународним односима постоји само реципроцитет. Како ко према нама, тако ћемо и ми према њима и тачка“, нагласио је Дачић.

Дачић каже да се припрема самит СЕ у Рејкјавику и да су “толико уложили у самит, хтели су јединство око Украјине, а увели су поделе због Косова".

"Први пут постоји нејединство око пријема некога. То никада није било. Постоји декларација у којој се каже да треба да се поштују и територијални интегритети Украјине и Молдавије. Уложићемо амандман са тим шта је са територијалним интегритетом Србије. Зашто бисмо ми то радили, а у том документу дрвље и камење на Русију. Зашто бисмо ми то радили, а да Украјина и Молдавија буду уздржане када је реч о нашем територијалном интегритету. Ако се тај амандман не прихвати нема гласања за декларацији о Савету Европе, а она не може да се усвоји без консензуса“, напомиње министар спољних послова.

Закључак ће, наводи, бити сигурно на трагу ономе о чему је председник Вучић јуче говорио.

“Ми треба да наставимо даље дијалог на тражењу наших заједничких интереса, а не диктата онога што је у интересу само Приштине, јер то онда није дијалог. У четвртак је седница СБ УН о Косову. Ја ћу већ данас кренути, а постоји могућност и да председник донесе одлуку да он учествује у име Србије, али о томе ће он донети одлуку у току дана“, закључио је Дачић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер