субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић за "Глас Америке": Србија осуђује напад Русије на Украјину и тим поводом није политички неутрална, али је ембарго супротан нашим националним интересима
Хроника

Ивица Дачић за "Глас Америке": Србија осуђује напад Русије на Украјину и тим поводом није политички неутрална, али је ембарго супротан нашим националним интересима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. септембар 2023.

 Србија осуђује напад Русије на Украјину и тим поводом није политички неутрална, изјавио је министар спољних послова Србије Ивица Дачић.

„Гласали смо за све резолуције које су биле у Уједињеним нацијама и некој другој међународној организацији где се осуђује кршење територијалног интегритета Украјине“, рекао је Дачић за Глас Америке, упитан о неусаглашавању Србије са одлуком Европског савета о продужавању ембарга Русији због анексије Крима и Севастопоља 2014. године.

Дачић, који борави у Њујорку као члан делегације Србије на 78. заседању Генералне скупштине Уједињених нација, у вези са тим је нагласио да је питање територијалног интегритета и суверенитета постало значајна тема у међународним односима.

„И онда се ми питамо да ли то важи и за наш случај, а очигледно не важи. И онда видите да ту постоје двоструки стандарди и аршини. И кад то питање поставите, морате да водите рачуна о својим државним и националним интересима, када разговарате о мерама или активностима које предузимате на мултилатералном плану“, указао је Дачић.

Упитан како би се уздржаност могла одразити на чланство Србије у Европској унији, Дачић је узвратио да је приступање Унији несумњиви спољнополитички приоритет.

Како је приметио, „око тога постоје двоструки стандарди, Србија има минималну економску сарадњу са Руском Федерацијом, за разлику од оних који су увели санкције, а економска сарадња са Русијом им стално расте“.

„То су двоструки стандарди и лицемерје. Ви сада говорите о томе зашто би сада, при томе, Србија нема договор са западним земљама, да ли ћете ви предложити Косово за чланство у УН, а од нас се тражи да нарушимо односе са земљама које би гласале против тога“, објаснио је Дачић.

Он је додао да са саговорницима са Запада није разматрао то што се Србија још једном није усагласила ембаргом Русији.

„То је директно супротно нашим државним и националним интересима“, рекао је Дачић, који је оцене да ја Запад преблаг према Србији означио као „безобразан начин размишљања“.

„То је равно једном цинизму, када ви некоме нарушите територијални интегритет и суверенитет и кажете му – шта нас брига за ваш територијални интегритет, ви морате да урадите то и то, што ће нарушити наше односе са земљама које нас подржавају“, објаснио је Дачић.

При томе, како је напоменуо, они који то лансирају не обећавају да ће зауставити гурање Косова у међународне организације.

Дакле, ја не видим по чему је то међународна заједница блага према Србији, оценио је Дачић.

Поводом иницијативе француског председника о интеграцијии у ЕУ у више брзина, он је истакао да би то „била велика предност за наш регион“.

Да земље из нашег региона у релативно скоријем периоду постану чланови ЕУ. Онда би то могло да делује позитивно на бројне конфликте и проблеме који постоје у региону. А да ли ће се то десити, мислим да у овом тренутку, нико не може да да одговор на такво питање, јер су мишљења из држава ЕУ веома различита, рекао је Дачић

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер