петак, 15. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Влада суочена са бескрупулозним нападима због односа са НАТО и Русијом
Хроника

Ивица Дачић: Влада суочена са бескрупулозним нападима због односа са НАТО и Русијом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. фебруар 2016.

 БЕОГРАД - Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да је Влада Србије суочена с бескрупулозним нападима због односа са Русијом и НАТО.

"Ових дана суочени смо са још једном бескрупулозном кампањом против Владе Србије. Са једне стране, Влада је нападнута да малтене води Србију у НАТО, а, са друге стране, да се Србија сувише приближила Русији због Српско-руског хуманитарног центра у Нишу", рекао је Дачић у саопштењу достављеном медијима.

Дачић је рекао да Србија води политику војне неутралности и да је све што је до данас рађено у сарадњи с НАТО дефинисано документима потписаним у време када је премијер био Војислав Коштуница.

Поводом Српско-руског хуманитарног центра у Нишу, Дачић је навео да његово оснивање одређено споразум који је потписао бивши председник Србије Борис Тадић.

"У оба случаја реч је о лажној забринутости и само изговору за још један бескрупулозни напад на Владу Србије, која води јасну политику: војна неутралност, чланство у ЕУ и пријатељски односи са Русијом", рекао је Дачић.

Дачић је навео да је 14. децембра 2006. тадашњи председник Србије Борис Тадић у Бриселу потписао Оквирни документ чиме је Србија и формално постала учесница Програма Партнерство за мир.

"Након тога је министар спољних послова Вук Јеремић 5. септембра 2007. уручио у седишту НАТО-а Презентациони документ, којим су дефинисане области сарадње са НАТО-ом. У то време је, да подсетим, премијер био Војислав Коштуница. Све што је до данас радјено у сарадњи са НАТО дефинисано је у овим документима, укључујући и ИПАП као виши облик сарадње", навео је Дачић.

Демократска странка Србије јуче је оценила да је споразум Владе Србије и НАТО о сарадњи у области логистичке подршке "врло опасан", као и да га НАТО може злоупотребити и позвала председника Србије Томислава Николића да не потпише указ о проглашењу тог закона.

Дачић је навео да се ни у једном акту Владе Србије не предвидја учешће у Акционом плану за чланство, што НАТО поштује.

"И СОФА споразум и споразум о логистичкој подршци имају све државе партнери. У нашем случају, овим се стварају услови за модернизацију Техничко-ремонтног завода у Крагујевцу. А кад је реч о СОФИ са НАТО, то је двострани споразум, тако да привилегије уживају и наше оружане снаге на територији НАТО-а, за разлику од споразума који је потписао Тадић са Кондолизом Рајс, који даје привилегије само америчкој војсци, са чим се сагласила Коштуничина влада", навео је Дачић.

Министар спољних послова је навео да су владе Русије и Србије 20. октобра 2009. године, приликом посете тадашњег председника Дмитрија Медведева, у присуству Тадића, потписали Споразум о сарадњи у области ванредног хуманитарног реаговања, спречавања елементарних непогода и техногених хаварија и уклањања њихових последица.

"Њиме је дефинисано оснивање Српско-руског хуманитарног центра у Нишу, као и да руско особље ужива правни статус утврдјен за административно и техничко особље Амбасаде Русије, у складу са Бечком конвенцијом о дипломатским односима из 1961. године. Никад није било речи о њиховом дипломатском статусу", рекао је Дачић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер