уторак, 19. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Тврдње Маринике Тепић да су погибије амбасадора Потежице и службеника наше амбасаде у Либији повезане са Вучићевим договорима о трговини оружјем су обичне лажи
Хроника

Ивица Дачић: Тврдње Маринике Тепић да су погибије амбасадора Потежице и службеника наше амбасаде у Либији повезане са Вучићевим договорима о трговини оружјем су обичне лажи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. новембар 2019.

 Ивица Дачић одбацио је наводе опозиционе посланице Маринике Тепић да је смрт троје службеника МСП Србије из амбасаде у Триполију повезана са договорима Александра Вучића у својству министра одбране о трговини оружјем.

– То су лажи, амбасадор Потежица је страдао у саобраћајној несрећи у Тунису, а двоје службеника је настрадало у америчком бомбардовању терористичког кампа у Либији, где су њих двоје били заточени након отмице. Никакве трговине оружјем није било. Србија никада није упозорена од надлежних тела Уједињених нација да је било икаква нелегалне трговине оружјем са земљама које су на црној листи. Све је то део кампање лажи уперене против Вучића и државних органа Србије, рекао је Ивица Дачић, министар спољних послова Србије, за Данас.

Подсетимо, у Либији Оливер Потежица преминуо је 10. маја 2017. у болници у Сусу у Тунису после тешке саобраћајне несреће. Био је на одобреном службеном путу за Тунис, неопходном за функционисање амбасаде у Триполију, саопштено је из МСП, а Ивица Дачић је недуго потом обавестио јавност да су случај затворили (ставили ад акта) надлежни органи у Тунису и о томе обавестили Београд.

Претходно, у новембру 2015. отети су у близини града Сабрата двоје радника амбасаде Србије Слађана Станковић и Јовица Степић, који су били у конвоју амбасаде у коме је био и амбасадор Потежица са члановима породице. Станковићева и Степић су погинули у фебруару 2016. у америчком бомбардовању терористичког кампа у коме су били заточени.

У МСП је због те трагедија основана Радна група која је требало да утврди околности смрти двоје радника амбасаде.

Портал Инсајдер објавио је увиде у закључке Радне групе, наводећи да су достављени на основу Закона о доступности информација од јавног значаја.

Према тим увидима Радна група, формирана одмах након вести у медијима да су у бомбардовању страдали српски држављани, утврдила је да Потежица није поштовао инструкцију да најави унапред МСП-у пут у Тунис. Препоручено је и повлачење и замена амбасадора, али је он у међувремену настрадао.

У извештајима Радне групе цитира се и део телеграма амбасадора Потежице: „Као непосредни организатор и извршилац отмице наших службеника помиње се човек који је члан Војног савета Сабрате и познат по својим исламистичким опредељењима, а верује се да је у младости био припадник Либијске исламске борбене групације и нешто касније Ал Каиде.“

С друге стране, медији су 2016. објавили и писмо Оливера Потежице упућено тадашњем председнику, премијеру и шефу дипломатије у коме амбасадор тврди да се одговорност за трагедију безразложно сваљује на њега. Наводи и да се влада у Београду оглушила о процене БИА да амбасаду у Триполију треба евакуисати.

Ко је Ал Шариф

Ако се у претраживач укуца Халид ал Шариф, отвара се сајт МСП – наше амбасаде у Триполију, са више текстова и његовом фотографијом. Између осталог, и опширан извештај о посети бројне делегације Министарства одбране Либије Србији од 23. до 25. марта 2013. Наводи се да је либијска делегација посетила нашу Војну академију, ВМА, 72. специјалну бригаду, фабрику авиона Утва, Војнотехнички институт, фабрику „Застава оружје“ у Крагујевцу, седиште БИА… „Шеф њихове делегације, господин Халид Мохамед ал-Шариф (заменик министра одбране) пробао је своје стрељачке способности на стрелишту у фабрици Застава оружје. Пуцао је из пиштоља ЦЗ-999, из пушке М-21, из митраљеза М-84, из снајперске пушке „црна стрела“…“Имамо вишедеценијску цивилну и војну сарадњу бивше СФРЈ и Либије. Сада морамо прво да реализујемо неке старе уговоре између наше две државе“, рекао је између осталог Ал Шариф у интервјуу објављеном на сајту.

Видети још:

Мариника Тепић: Вучић лично посредовао у у трговини оружјем између Либије и трговца оружјем Слободана Тешића - спонзора Српске напредне странке

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер