уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Сусретом са Радуловићем нисам починио ниједно кривично дело
Хроника

Ивица Дачић: Сусретом са Радуловићем нисам починио ниједно кривично дело

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. фебруар 2013.

Председник владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић уживо у "Отвореном студију" говорио о српско-америчким билатералним односима и перспективама, сусрету Томислава Николића и Атифете Јахјаге у Бриселу, позивима на оставку због састајања са припадником нарко-клана Дарка Шарића Родољубом Радуловићем и могућношћу да дође до пада владе.

Глас Америке: Дошли сте у САД поводом сутрашњег Молитвеног доручка и то је увек добра прилика да се разговара са америчким званичницима. Данас сте већ разговарали са представницима америчког Конгреса и директором Федералног истражног бироа. Шта можете да нам кажете о тим сусретима и тренутним српско-америчким билатералним односима и перспективама?

Дачић: "За Србију су свакако један од најважнијих приоритета билатерални односи са САД. Молитвени доручак је више манифестационог карактера и увек се користи за неке друге сусрете који се организују тим поводом. Тако да сам ја данас већ имао четири, пет сусрета са конгресменима на Капитол Хилу. Разговарао сам са њима о актуелној ситуацији, нашим односима. Такође са разговарао са директором ФБИ-а о сарадњи наших полиција и безбедносних служби. Сутра ћу разговарати са замеником државног секретара Бернсом, директорком америчке Агенције за борбу против наркотика ДЕА Мишел Ленхарт.

Ми се трудимо свих ових година, а нарочито од када је формирана нова Влада Србије, да поставимо неке нове полазне основе за наше односе. У том смислу, без обзира што постоје питања у погледу којх се не слажемо и без обзира што су нека од тих питања изузетно важна за наше националне и државне интересе, мислим да морамо да превазиђемо неку ситуацију коју смо имали протеклих неколико деценија, а то је да се ставови Америке као једне од најзначајнијих и најутицајнијих земаља света директно супростављају нашим националним и државним интересима. Очигледно је да нисмо успели у свим тим деценијама да нађемо неки заједнички интерес. Мислим да је то сада интерес Сједињених Држава, јер је Србија водећа земља у региону, највећа, српски народ је највећи, живи у највише држава у региону.

Наша политика је пре свега усмерена ка уласку у Европску унију, ка решавању свих отворених питања дијалогом, као што је то случај са Приштином, ка унапређењу регионалног мира и стабилности и ка отварању наше државе за стране инвестиције. Значи, мислим да смо пронашли неке заједничке интересе и зато ме радује да је последња посета државног секретара Хилари Клинтон управо резултирала и неким конкретним договорима као што је отварање једног пута за привлачење страних инвеститора, у овом случају америчких. Ми ћемо у априлу имати имати једну мисију овде у Америци, коју ћемо предводити амерички амбасадор Кирби и ја, управо да обиђемо што већи број америчких градова и великих компанија. Такође се спрема пре половине ове године и велики регионални самит у нашој земљи, који ће обухватити и друге земље у региону, наравно у организацији Стејт Департмента са америчким инвеститорима.

Америка подржава Владу Републике Србије када је реч о Европској унији и то су ми јасно рекли у Конгресу. Америка подржава Владу Србије у дијалогу са Приштином. Отвара се простор за нове инвестиције, а када додам томе и добру сарадњу коју имамо за безбедносним агенцијама... мени је заиста велика част да ме је директор ФБИ-а два пута примио за ових пет година и ја мислим да се ретко ко може тиме похвалити. Ја сам га позвао да посети Србију и он је прихватио тај позив и може се очекивати у овој години да он по први пут у историји дође у Србију, исто као што је он по први пут у историји ФБИ-а примио министра унутрашњих послова или некога из Србије. Са друге стране, они ће отворити у Београду један посебан део Бироа који ће се бавити високотехнолошким криминалом, односно помагаће нам у борби против тероризма и организованог криминала, јер наши техничко-технолошки капацитети нису довољни да можемо то сами да радимо. Значи кад то погледате, видите да смо ми заиста отишли неколико корака напред у односу на можда неку ситуацију од пре годину дана".

Глас Америке: У Бриселу су данас разговарали председник Србије Томислав Николић и председница Косова Атифете Јахјага. То је први састанак на највишем нивоу после неколико ваших састанака са премијером Косова Хашимом Тачијем. Да ли ви тај сусрет видите као значајан помак и у ком смеру ће се по вашем мишљењу кретати даљи дијалог? 

Дачић: "Ја мислим да је то значајан помак. Прво, сви ти договори који су ишли ка унапређењу дијалога, односно ка подизању дијалога на политички ниво, јесу у ствари били идеја председника Николића и Српске напредне странке. Ја сам то као премијер прихватио и прихватио сам тај његов предлог да водим на неки начин те договоре зато што је Тачи са друге стране. Ми међутим имамо једну заједничку политику која се пре свега базира на томе да покушамо да кроз дијалог, значи као активни чинилац, као земља која ће ипак учествовати у одлучивању, а не само бити на менију за столом, него бити један од учесника тог процеса, да покушамо да одбранимо наше националне и државне интересе. То наравно неће бити лако, чули сте и председника Косова која користи сваку прилику да афирмише независност иако су сви ти разговори и договори статусно неутрални.

Тај дијалог се води уз посредовање Европске уније и не могу да кажем да је то нама неко наметнуо, зато што је претходна влада сама то предложила у резолуцији коју је поднела Генералној скупштини Уједињених нација. Биће веома тешке теме у наредном периоду. Ја поздрављам овај данашњи састанак зато што сматрам да је он један значајан део тог целог процеса који се води. Овај процес никако не сме да се тумачи као разговори Тачија, мене и Кетрин Ештон, већ напротив треба да буде део једног покушаја да се нађе компромисно и праведно решење које неће дирати у статус и терати Србију да призна незавиност Косова и Метохије, али које ће регулисати начин организације живота на том делу територије која се и према резолуцији 1244 сматра посебним, а то је Косово и Метохија. Тако да сматрам да је ово један значајан корак даље.

Не могу да знам шта су све разговарали на том састанку, али је то сада тема која ће нас чекати, значи наставак дијалога ће бити 19. и 20. фебруара, тема дијалога ће бити - они то зову паралелне институције, паралелне структуре - ја ипак говорим да је реч о неком "паралелизму институција" и покушају да се пронађе начин како да се оне одблокирају, односно како да оне постану прихватљиве и за Приштину и за Србе који живе на северу, и не само на северу већ на целом Косову. То је суштинско питање којим се бави и платформа и резолуција и зато та платформа и резолуција нису биле направљене да би кочиле дијалог већ напротив, да би биле наш одговор на питања која се постављају".

Глас Америке: Ви сте ових дана били на мети критика па и позивани да поднесете оставку због састанака са Родољубом Радуловићем, чланом нарко-клана Дарка Шарића. О тој теми је данас говорио и потпредседник владе Александар Вучић. Како вам изгледа даљи развој догађаја у вези са том афером?

Дачић: "Ја сам највећи део тога што сам имао да кажем рекао. И сам сам рекао да државни органи треба да раде свој посао. Ја се никада нисам састајао са припадницима организованих криминалних група, јер у време кад се то дешавало нисам имао апсолутно никакве информације о свему томе. Сазнања која сам добијао сам добијао касније, нити је тема мојих разговора био било какав криминал, напротив. Тако да мислим да треба оставити државним органима да раде свој део посла - да ли има у томе нечега што би било кривично дело. Ја нисам починио било какво кривично дело. Уосталом, сутра имам састанак са директорком ДЕА - Агенције за сузбијање трговине наркотицима Мишел Ленхарт, они су радили “Балканског ратника”. Зар би било могуће да се ја четврти пут већ састајем са њом а да неко не отвори питање мог кредибилитета. Не само то, него сам један од ретких из Србије који је имао прилику да се сусретне и са директором ФБИ и директором ДЕА. Сигурно нисам за то да се ово користи у циљу политичких манипулација, а државни органи нека раде свој део посла.

Када је реч о односима у влади Србије, ми имамо веома јасан договор, а то је да нас занимају резултати. Ми имамо циљ да добијемо датум за отпочињање преговора, да бисмо то добили морамо да остваримо напредак у дијалогу са Приштином. Да бисмо све то имали морамо да имамо и регионалну стаблност. Да би на крају све то резултирало добробити за наше грађане, односно инвестицијама и покушајем да наш народ живи као остали нормалан свет. То су наши циљеви и то су наши резултати. Пошто не постоји ниједан озбиљан политички аргумент за рушење владе, сигурно да се сада покушава… ово није први пут, на мене је било напада са различитих страна, прво да сам издајник, да не треба да водимо разговоре са Приштином, па до неких приземних напада на моју личност, до “скривене камере”, па сада до манипулације овим подацима који су из 2008. и 2009. И сами видите да је против овога Радуловића покренута оптужница или поступак тек 2011. Тако да је и мени у интересу да се те ствари што пре рашчисте и разјасне, као човек који је изложен јавности сигурно је да могу да направим грешке у комуникацијама, али сигурно не бих никада направио грешку да сарађујем са криминалним клановима, а ја сам министар унутрашњих послова који њих треба да хапси. Уосталом, како је било ко ко је био у контакту са мном заштићен? Многи од њих су у затвору, а надам се да ће бити и ови".

Глас Америке: Имајући у виду борбу против корупције која се води у Србији, како мислите да ће ова прича да утиче на грађане, да се одрази на њихов морал и поверење у политичаре?

Дачић: "Какве је последице оставило то све? Да ли сам ја било кога заштитио? Не. Где су они? У затвору. Да сам ја хтео неког да штитим, ваљда бих им помогао да то избегну, да се не процесуирају. Где су они које сам познавао за које се касније испоставило да су починили одређена кривична дела? У затвору. То је најважније. Све ово остало може да се користи, оно што нема биће кривичног дела, сигурно може да се користи као врста манипулације или притисака, али мислим да Србија не сме… Чули сте данас господина Вучића и г. Николића, и мени је то исто важно, и све друге странке владајуће коалиције - нека државни органи утврђују да ли постоји кривично дело, треба то скинути са дневног реда и окренути се ономе што Србија од нас очекује.

Посао владе је веома тежак. Није био овако тежак пре шест месец, знате зашто? Зато што тад нико од нас није ништа очекивао. Постојала је велика сумња како ће ова влада да ради. Данас се од ове владе много очекује, чак и они који ништа од ње нису очекивали сада много очекују. Зато би у овом тренутку рушење владе било у ствари заустављање Србије у овом тешком тренутку и то је приоритет којим се руководимо. Важни су резултати. Обећавам грађанима Србије да ће ова влада сигурно бити запамћена као влада са најбољим резултатима у односу на све претходне, а зашто се овај догађај, који се десио пре четири, пет, шест година сада појавио - очигледно има везе са тим што некоме изгледа не одговара да Србија коначно почне да живи као сав нормалан свет".

Глас Америке: Када кажете да ће државни органи расветлити ту ситуацију, да ли то значи да ће ако је неко знао за криминалне радње а ви о томе нисте били обавештени тај неко бити кривично гоњен?

Дачић: "Треба сагледати све то. Знате како мени сада дође, дође ми да издам налог да будем као председник САД, код Обаме нико није имао мобилни телефон, да немам мобилни телефон, ко хоће са мном контакт - преко секретарице, с друге стране да снимам све разговоре које водим и онда имам живот као у кавезу. Јер ја заиста не могу да знам ако ми неко не помаже, не могу да се знам ко се чиме бави, ко жели да злоупотреби мој положај, поверење и пријатељство. Мислим да је уместо овога требало да ме на време упозоре, јер је то ипак удар и на државне и националне интересе да неко можда да на овакав начин контактира са највишим државним функционерима".

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер