Početna strana > Hronika > Ivica Dačić: Srbija želi da bude deo zajedničkog rešenja za migrantsku krizu, spremni smo da preuzmemo svoj deo odgovornosti
Hronika

Ivica Dačić: Srbija želi da bude deo zajedničkog rešenja za migrantsku krizu, spremni smo da preuzmemo svoj deo odgovornosti

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. oktobar 2015.

 Šef srspke diplomatije Ivica Dačić izjavio je u Luksemburgu da je neophodno što pre, na nivou EU, dogovoriti sveobuhvatno, održivo rešenje za migrantsku krizu.

"Mi želimo da budemo deo tog zajedničkog rešenja i spremni smo da preuzmemo svoj deo odgovornosti, kada Evropska unija usaglasi strategiju za rešenje migrantske krize", rekao je Dačić na minuistarskoj Konferenciji u Luksemburgu, posvećenoj istočnomediteranskoj - zapadnobalkanskoj ruti migranata.

On je istakao da je u ovom momentu, usled aktuelne seobe naroda, Srbija jedna od najugroženijih zemalja, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Iako najvećem broju migranata i izbeglica nije krajnje odredište, Srbija se našla u samom centru zapadnobalkanske migracione rute i kroz nju prolaze gotovo svi migranti i izbeglice koji su se iz Sirije, Avganistana, Iraka i drugih nestabilnih područja, pre svega Bliskog istoka, uputili ka zemljama zapadne i severne Evrope, preko država članica EU - Grčke i Bugarske, ukazao je Dačić.

"Od početka ove godine do danas, na teritoriji Republike Srbije ukupno je registrovano preko 200.000 iregularnih migranata, što je u odnosu na celu 2014. godinu više za 8,6 puta", rekao je ministar.

Od ovog broja, kako je dodao, oko 600 iregularnih migranata je zaražilo azil.

"U poslednje vreme ih i do 5.000 dnevno uđe na teritoriju Republike Srbije i taj broj ne jenjava, već se samo povećava. Većina migranata koji uđu na našu teritoriju se registruju, obezbeđuje im se smeštaj, hrana i medicinska nega", dodao je Dačić.

Prema njegovim rečima, Srbija dobro razume situaciju u kojoj se migranti nalaze, jer je srpski narod i sam u bliskoj prošlosti bio primoran na migracije i spasavanje života pred ratnim dešavanjima, što ga čini veoma osetljivim za njihove probleme.

"Način na koji smo se suočili sa različitim aspektima migracione krize i empatija koju smo pritom prema migrantima pokazali do sada su veoma pozitivno ocenjeni, kako od strane institucija i država članica EU, tako i od strane samih migranata i arapskih zemalja. Sve to nam veoma mnogo znači i čini nas ponosnim", naveo je on.

Međutim, teret koji moramo da nosimo tokom ove krize svakim danom postaje sve veći i sve teži, upozorio je Dačić.

On je podsetio da se Srbija već dve decenije nosi sa velikim brojem izbeglica iz BiH i Hrvatske.

"U ovom momentu ih je 35.000, a uz njih, zbrinjavamo još 200.000 interno raseljenih lica sa KiM, dok se 300.000 nalazi u procesu integracije Za zemlju naših kapaciteta to je ogroman teret, a priliv novih migranata predstavlja dodatno opterećenje", naveo je ministar.

On je istakao da će Srbija ostati kredibilan partner EU i da će nastaviti da se prema migrantima odnosi na način koji je u potpunosti u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima.

"Takođe se obavezujemo da ćemo aktivno učestvovati u sprovođenju svega o čemu danas postignemo dogovor, uključujući i sveobuhvatno upravljanje granicama", zaključio je Dačić, zahvalivši ujedno za pružena i najavljena sredstva EU i zemalja koje su bilateralno uputile pomoć Srbiji za rešavanje izbegličke krize.

Ministri unutrašnjih poslova i pravde zemalja članica EU počeli su danas u Luksemburgu dvodnevni sastanak o rešavanju izbegličke krize, a njima su se tokom popodneva pridružile i kolege sa zapadnog Balkana, među kojima i, u ime Srbije, Dačić i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner