петак, 27. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Четврти дан расправе о буџету у Скупштини Србије: Љубинко Ђурковић - Ко је и када дао сагласност Рио Тинту за куповину пољопривредног земљишта? Срђан Миливојевић: Власт се плаши расправе о литијуму
Хроника

Четврти дан расправе о буџету у Скупштини Србије: Љубинко Ђурковић - Ко је и када дао сагласност Рио Тинту за куповину пољопривредног земљишта? Срђан Миливојевић: Власт се плаши расправе о литијуму

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. септембар 2024.

Посланици скупштине Србије четврти дан расправљају о ребалансу буџета за ову годину којим је планирано да укупни приходи износе 2.173,4 милијарде динара, што је за 132,5 милијарди односно 6,5 одсто више у односу на иницијални буџет. Ребаланс буџета предвидео је 48,6 милијарди динара за француске авионе "рафал", као и 20,4 милијарде за Еxпо 2027. Повећана су и давања за финансијску подршку породици са децом. Укупно је поднето 146 амандмана, од чега 119 на ребаланс буџета.

Министар финансија Србије Синиша Мали изјавио је, образлажући предлог о ребалансу буџета, првог дана расправе у парламенту, да ће бити повећана средства за пољопривреду, социјалну политику и Војску, укључујући прву рату за борбене авионе „рафал“ и део инвестиција у вези са увођењем редовног војног рока наредне године.

Са друге стране опозиција тврди да ребаланс одражава жељу власти да без контроле усмери новац у ЕXПО, стадион и рафале, а не стварне потребе грађана.

16:41 Понош: Рушење зграде Генералштаба већ почело, чудно да Вучић није присуствовао

Председник посланичке групе Србија центар Здравко Понош изјавио је да је у Београду недавно боравио син Доналда Трампа поводом изградње хотела на месту српског Генералштаба, чије је рушење већ почело. 

Чудно је што председник државе није присуствовао отварању радова на рушењу српског Генералштаба. Он је увек на почетку свих радова, рекао је Понош.

Он се осврнуо и на говор Александра Вучића у Генералној скупштини УН, рекавши да је његов говор био усмерен ка домаћој јавности, али такав да ипак никога вани не наљути.

Не верујем да ће Макрон и Шолц имати примедбе, вероватно ће му само Курти замерити јер се није обрушио на њега, а то Куртију треба пред изборе, оценио је Понош, саопштила је странка СРЦЕ.

Говор је завршио заклињањем да никад никоме нећемо дати слободу и независност. О Косову није рекао ништа у контексту шта то неће дати. То је већ завршено, рекао је Понош и додао да ће тај говор бити упамћен по томе што је Вучић рекао да се у УН говори само о Украјини, а не о Србији.

Говорећи о ребалансу буџета, Понош је оценио да је невероватно да се ребалансом траже паре за куповину "рафала" вредну 2, 7 милијарди.

То значи да нико то није планирао кад је прављен државни бужет за ову годину. Таква куповина се у уређеним државама планира доста унапред. Куповина борбених авиона се ради једном у 20-30 година, а ова власт то ради напрасно, јер је то одједном пало на памет човеку који о свему одлучује, предочио је Понош.

Понош је, поводом потписивања Споразума о стратешкој сарадњи са САД, рекао да се министарка енергетике Дубравка Ђедовић хвали тим пројектом у области соларне енергије и каже да иза њега стоје јужнокорејски Хјундаи и америчка фирма УГТ Ренеwаблес.

Хјундаи испоручује технологију. Није јасно шта испоручује америчка УГТ фирма, осим контаката на српској страни и ангажовања око банкарских гаранција. Није јасно зашто се министарка није похвалила да иза америчке фирме стоје успешни Срби, већ то крије. Зар је проблем што иза те фирме стоји Горан Рајшић, пријатељ Жељка Митровића још из земунских дана, као и Вучић, рекао је Понош, наводи се у саопштењу.

18:27 Ћута питао Брнабић одакле јој новац за Јованкину вилу, она тражи извињење

Посланик Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута питао је председницу скупштине Србије Ану Брнабић "ко јој је дао" вилу Јованке Броз на Дедињу и одакле јој новац, на шта је Брнабић затражила извињење од Јовановића, када буде приложила доказ да није купила ту вилу.

15:05 Сат паузе

У току је пауза у Скупштини Србије која ће трајати до 16 сати, када ће посланици постављати питања министрима, у склопу института постављања питања последњег четвртка у месецу, док ће рад по амандманима на ребаланс буџета наставити и после 18 сати.

15:02 Алексић: Бацају се паре, а пољопривредницима се поручује да буду срећни

Посланик Мирослав Алексић  у свом излагању навео је да се "бацају паре на делфинаријуме, на концерте Јелене Карлеуше, на стадионе и на ЕXПО 2027", док се пољопривредницима кажете '"будите срећни и задовољни, и имаћете 105 милијарди динара у буџету".

"Знате како стоје бројеви за ових последњих 12 година ваше владе? Имали смо некада у Србији 650.000 пољопривредних газдинстава, данас имамо нешто преко 500.000. Имали смо у Србији некада око милион и по људи запослених у пољопривреди, данас 150.000, ово су подаци Завода за статистику. Стратегија која је била усвојена 2014. године за пољопривреду је предвиђала годишњи раст од шест до девет процената аграра у Србији. Кумулативно је био 1,7 одсто", казао је Алексић.

Како је навео, издвајање за пољопривреду на нивоу Европске уније је 30 одсто, зато што "све озбиљне земље знају да ће у будућности храна бити највеће одружје".

"Неће ти ваши рафали бити највеће оружје, биће здрава храна и здрава вода. И то данас сви знају осим вас", рекао је Алексић.

Алексић је поручио да је пољопривредно земљиште богатство које је Бог дао Србији, а не литијум, како то говори власт.

"Ви ћете да ударите ексер у тај ковчег пољопривреде, Бранислав Недимовић није стигао, сад су довели 'експерта' ", додао је Алексић и навео да "како држава одређује приоритете тако и напредује".

Министар пољопривреде Александар Мартиновић му је одговорио да је највише субвенција Алексић као пољопривредник добио управо у време ове власти.

"Политиком подстицаја подигли смо продуктивност, производимо више и квалитетније" рекао је министар Мартиновић и поновио да је пољопривредна политика била погрешна у време бивше власти јер се, како је рекао, тада није ни извозило, а да сада Србија извози више хране него што увози.

Изнео је да је Алексић поднео захтев за куповину трактора преко фондова "ИПАРД 3" и да ће се као министар потрудити да држава изађе у сусрет Алексићу.

"Од 2012. до данас кажите колико сте добили подстицаја, колико сте купили трактора", рекао је министар посланику Алексићу.

Признао је да треба више улагати у сточни фонд, али да бивша власт нема право на критику јер ни њој пољопривреда није била приоритет, док се сада издваја много више него раније.

14:12 Тепић реаговала на оптужбе Брнабић

Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић изјавила је да председница Скупштине Ана Брнабић не разуме разлику између заседања и сазива, а да "апсолутно не постоји препрека" да се одржи седница о литијуму у пуном капацитету.

Упитана о 146 амандмана, Мариника Тепић каже да је било седница и са по хиљаду амандмана, где су посланици власти подносили стотине, стотине, па чак и хиљаде њих, сећајући се 2019. године и тадашњег ребаланса.

13:57 "Власт не занимају људи, већ стадион и Експо"

Власт не занимају људи, већ пројекти попут Националног стадиона и Експо, јер су у њима разрађене комбинације да се новац грађана прелије у људе и фирме блиске властима, поручили су посланици Странке слободе и правде, на шта је министар финансија Синиша Мали рекао да све за Експо иде преко портала јавних набавки.

У расправи о амандманима на ребаланс буџета, посланик ССП Душан Никезић рекао је да су у протеклих 12 година повећани сви намети за грађане Србије, који једва састављају крај са крајем.

За људе зато у ребалансу нема пара, а пара има и за повећања плата у прсвети, здравству, за Алиментациони фонд, закинули сте локалне самоуправе, рекао је Никезић и нагласио да су цене хране веће за 53 одсто, а цене становања за 43 одсто.

"Ако има новца у буџету, зашто је држава у кашњењу са плаћањима у износу од 51 милијарди динара?", упитао је Никезић.

На његово излагање реаговао је министар финансија Синиша Мали, који је рекао да се Никезић "усудио" да каже да Национални стадион и Експо нису за људе, нити су то плате и пензије о којима се говори у ребалансу.

"А ко ће да иде на стадион ако не људи? Ко прима плате и пензије?", упитао је Мали и подсетио да је "бивша власт" оставила у буџету 70 милиона евра, а за плате и пензије требало је 350 милиона.

У ваше време минимална зарада је била 15.000 динара, а у јануару ће бити 53.000 динара, рекао је Мали и упоредио да је некад била сто евра, а сада 450.

Мали је навео и да је Никезић био у "огромном конфликту интереса" док је радио у државној служби, а компанија његовог оца остварила је приходе од шест милиона евра.

Кажете - пара има, добро је да сте приметили. Узео сам податак од 31. децембра 2008. године када је рачун био у минусу 5,6 милијарди динара, па су покупили паре од локалних самоуправа и јавних предузећа да исплате шта су морали, а данас имамо на рачуну 703,2 милијарди, рекао је Мали.

"Изборили смо се са инфлацијом, која је екстерна због рата у Украјини, нисмо штампали новац", додао је Мали и истакао да држава не касни ни дан у својим плаћањима и све плаћа на време.

"Ми сада говоримо о ребалансу буџета, а када будемо говорили о буџету за наредну годину, говорићемо и о повећању плата", најавио је Мали.

Мали је нагласио и да пројекат Експо није 18 милијарди евра. "То је програм 'Србија 2027', односно улагања у 323 пројекта широм наше лепе земље", нагласио је Мали.

Посланица ССП Јелена Милошевић критиковала је део ребаланса буџета који се тиче трансфера локалним самоуправама који су четири пута мањи, него што је предвиђено законом.

Јелена Милошевић је указала да трансфери износе 0,4 одсто БДП, а требало би да буду 1,7 одсто, наводећи да је министар финансија Синиша Мали проценио да општинама не треба тај новац.

"Ваша странка у више од 95 одсто општина има председнике општина и градоначелника. Јесу ли неспособни па им не дате новац или су толико корумпирани да ће без вас да се 'уграде'"?, упитала је она.

Посланик Српске напредне странке Верољуб Арсић говорио је о улагањима у Пожаревац и околне општине, наводећи да је до 2012. године и доласка СНС на власт тај град био "забрањени град" због Слободана Милошевића.

"Сви грађани су носили ту анатему због бившег режима", рекао је Арсић одговарајући на примедбе о мањим улагањима у локалне самоуправе, а посебно у источну Србију.

Жале се да људи напуштају источну Србију, а овамо хоће да затвори руднике у Бору и Мајданпеку под изговором заштите животне средине, рекао је Арсић.

Садашња власт је затекла јавни дуг о 17,5 милијарди евра на БДП од 33,34 милијарде евра, па кад нам рачунате наш јавни дуг, одузмите ваших 17,5 дуга, предочио је Арсић.

Арсић је позвао посланике да погледају шта је "урађено за наших 17, 18 милијарди јавног дуга, односно шта су добили грађани Србије, колико радних места, фабрика и колике су плате".

"А, шта смо добили за ваших 17 милијарди? Бежали људи од минималца од 17.000 евра и плате од 35.000 динара, штампања новца и инфлације", додао је он.

Немојте бринути грађани, јавне финансије су добре, пензије ће бити веће од наредне године, плате ће бити веће од осам до 12 одсто, Србија ће наставити да се развија, поручио је Арсић.

13:51 Вулин свео жене на лепоту, опозиција реаговала

Потпредседник Владе Србије Александар Вулин је према речима посланика опозиције "увредљиво и с ниподаштавањем говорио о женама", а председница Скупштине Ана Брнабић то није спречила, већ му је рекла да "само настави".

Вулин је изјавио да се са "женама не треба свађати" већ "ценити њихову лепоту".

Он је тако одговорио посланици Славици Радовановић (Народни покрет Србије - Ново лице Србије) која је говорила о томе да се Вулин вози аутомобобилом који кошта 500.000 евра. 

13:17 Ђорђевић: Не обмањујте грађане

Кометаришући оптужбе да опозиција одуговлачи о распарави буџета Биљана Ђорђевић посланица Зелено-левог фронта је замолила Ану Брнабић да таквим изјавама "не обмањује грађане".

"Дакле, да подсетим исто тако грађане да је прошле године након два масакра када је опозиција тражила седницу поводом безбедносне ситуације у земљи и тражила извештаје и РЕМ-а и Министарства унутрашњих послова и смену министра Гашића и тако даље, дакле, ваш претходник, Владимир Орлић сазвао седницу у току редовног заседања, па то можете и ви", казала је посланица опозиције.

13:06 Радовановић Вулину: Изнели сте низ лажи

Посланица Славица Радовановић (НПС) коментарисала је изјаву Александра Вулина о Мерцедесу.

"Рекли сте да суд одузима возила. Господине Вулину, не одузима суд возила, МУП у предкривичном поступку одузима све предмете који могу бити докази у кривичном поступку и издаје потврду о привремено одузетим предметима", објаснила је у свом излагању.

Како је навела, возило марке Мерцедес налази се у званичној гаражи СИВ-а 1, где су сва возила функционера.

"Возила која одузима МУП су на посебним местима, односно заштићена су и не могу да буду возила од функционера. Према томе, овде сте изнели низ лажи", казала је Радовановић.

Вулин је на то додао да одузети предмети током прекривичних поступака се некада додељују буџетским корисницима или онима које одреди Влада Републике Србије.

"Дакле, када бисте све одузете аутомобиле ставили на један паркинг и оставили их да рђају једно 12 година колико траје један обичан судски поступак, од њих не би било ништа", каже он.

Како је навео,  због тога поједини функционери могу да користе нека возила.

"Возила се користе у складу са законом, и на одговарајући начин", рекао је Вулин.

12:18 Вулин о Мерцедесу

Александар Вулин демантовао је изјаву Мирослава Алексића у вези пребацивања "било кога" преко граница.

"Рекли сте да смо тог човека, за ког не знам ни како се зове, пребацили у Русију авионом Аир Пинк. Да су Вас мало боље поучили, или да нису хтели да испаднете смешни, они би Вам рекли нешто друго. Зато што су приватни летови забрањени још од почетка сукоба у Украјини - апсолутно је немогуће да полетите малим авионом и завршите у Москви", рекао је Вулин.

Одговорио му је и што се тиче Мерцедеса, за који је Алексић рекао да кошта скоро пола милиона евра.

"Што се тиче Брабуса, одмах да Вам кажем да је врло могуће да то имамо у одузетим возилима. Никада нико не би такве паре дао. Постоји буџет, тачно се зна шта може да се купи. Оно што ја не знам, јесте да се таква возила одузимају криминалцима, али којим криминалцима? Можда је то неко вама близак, па бисте да Вам вратимо", каже Вулин.

12:09 Алексић Вулину: Одакле Мерцедес од пола милиона евра

Посланик Мирослав Алексић из НПС показао је фотографију црног Мерцедеса Г класе и питао је Александра Вулина како је добио тај ауто.

"Јуче сте говорили о Патрушеву и вашим састанцима у Москви. Па бих и ја питао да ли је тачно да сте, док сте били шеф БИА, заједно са Срђаном Лолићем, директором Путника АД кога је приватизовао један руски тајкун, организовали бекство руског држављанина Артена из Милана у Москву? То је човек који је оптужен за трговину балистичким оружјем, кријумчарењем осетљиве војне опреме, технологије двоструке намене, кријумчарење нафте из Венецуеле за Русију под санкцијама. Био је у Милану у кућном притвору, кажу да је БИА израдила папире", каже Алексић додајући да кошта пола милиона евра.

"Да ли је ово ваш ауто? То је ауто који кошта пола милиона евра. Вама то није проблем док говорите просветарима да треба да буду задовољни, јер им је повећана плата на 800 или 900 евра. Ви сте дошли овде да нама држите лекције и причате о свему и свачему, осим о буџету", казао је Алексић.

11:49 Алексић: Не бежимо од расправе, посебно о литијуму

Председник Народног покрета Србије (НПС) Мирослав Алексић изјавио је обраћајући се посланицима, да су оптужбе да опозиција опструише рад парламенту, вређање интелигенције.

"Имамо довољно времена да распоредимо данас и сутра амандмане. У понедељак ћемо кренути са тим наредним заседањем о литијуму. У складу са Пословником, кад се заврши, завршиће се, па крећемо на редовно заседање. Ја не видим ту никакав проблем. И немојте сада да покушавате да нама намећете нешто да ми бежимо од те расправе. Ја не желим да бежим ни од једног распореда, посебно о литијуму и имамо времена по Пословнику да то урадимо. Могли смо прво са том седницом да идемо, али је вама био важнији буџет", рекао је Алексић.

11:18 Миливојевић: Плаше се расправе о литијуму

Народни посланик Срђан Миливојевић, из Демократске странке, одбацио је данас оптужне председнице Скупштине Србије Ане Брнабић да опозиција опструише рад парламента, јер је захтев за седницу о литијума предат још 10. септембра.

"Имали сте 12 дана да се средите, смирите, да попијете бромазепаме и дођете да браните вашу литијумску провизију", рекао је посланик.

Он је истакао да су девет десетина ванредне седнице чинили "испразни говори министара о свему осим о ребалансу", а да је Брнабић дошла данас, четртог дана седнице, којој није присуствала нити зна како се одвијала, да изнесе оптужбе.

Брнабић је рекла, на почетку седнице, да је велики број амандмана разлог што није сигурна када ће уопште сазвати седницу о литијуму и оптужила опозицију да опструише рад парламента.

Миливојевић је председници скупштине поручио је да је боље да "признају да се плаше" расправе о литијуму.

11:15 "Ко је и кад дао сагласност Рио Тинту за куповину земљишта"

Посланик коалиције НАДА Љубинко Ђурковић питао је министра пољопривреде Александра Мартиновића ко је и када дао сагласност Рио Тинту за куповину пољопривредног земљишта и за истраживачке радње јер је, како је рекао, законом забрањена експлоатација на пољопривредном земљишту.

Председница парламента Ана Брнабић му је одговорила да тешко да Мартиновић може да одговори на та питања јер, како је објаснила, земљиште су продали власници, а купио га је онај ко је хтео, те додала да за то није потребна сагласност државе.

Када је реч о праву које је дато Рио Тинту на истраживање, Брнабићева га је позвала да то питање постави влади коју је водио Војислав Коштуница.

11:04 Атлагић: Изјаве опозиције о Косову има елементе кривичног дела

Посланик Српске напредне странке Марко Атлагић у Скупштини Србије поставио је питање јавном тужилаштву да ли у изјавама опозиционих званичника и појединих народних посланика о Косову и Метохији имају елеменате кривичног дела.

 "Ми смо, даме и господо, ових дана у Народној скупштини Републике Србије слушали опозиционе народне посланике који без аргумената оптужују председника Вучића наводно за издају Косова и Метохије".

10:59 Станковић о оштећењу буџета Ниша

Ђорђе Станковић из Народног покрета Србије и одборник нишке Скупштине у свом излагању поставио је питања.

"Колики је минус у буџету града Ниша оставила бивша градоначелница Драгана Сотировски. Колико је потврда доставила на потрошене милионе картицом града Ниша, зашто нема потврда, а шта је установила државна ревизорска институција у свом извештају. И наравно, пошто је као оштећени субјект град Ниш, да ли ће садашњи привремени градоначелник покренути кривичну пријаву, с обзиром на то да је тај буџет највише оштећен, односно грађани Ниша".

Рекао је да овим ребалансом буџета изгледа као да је "ЕXПО једини важан пројекат за Србију, као и рударење литијума", док се југ Србије занемарљује. Из тог разлога, посланик сматра "да ребаланс буџета није адекватно направљен".

10:43 Поповић о приватним превозницима у Београду

Председница београдског одбора Странке слободе и правде (ССП) Мила Поповић у свом излагању истакла је наводе БИРНА према којима приватни превозници добили посао за превоз путника у Београду у вредности од 1,2 милијарде евра наших пара.

Наиме, како је навела,  према изјавама сведока које је БИРН навео у овом чланку, заказан је био састанак и одржан у панчевачком хотелу Тамиш, за који такође постоје информације незваничне од људи који живе у Панчеву и који раде у хотелу, да је тај хотел у ствари у власништву Бранка Маловића, сиве еминенције Српске напредне странке и потпредседника извршног одбора СНС-а. 

"На том састанку присуствовали су приватни превозници који су желели да учествују на тендеру, као и људи из градске управе и тада им је речено да би могли да учествују на тендеру и да добију посао да превозе путнике у Београду, треба да плате у кешу извесним особама из градске управе и то је постојала тарифа од 30.000 евра по зглобном аутобусу, 25.000 евра по соло аутобусу и још 10.000 евра за сваки минибус. Они који нису желели да плате нису имали прилику да учествују на тендеру и нису могли да добију посао", рекла је Поповић.

Поводом наведеног посланица ССП поставила је питање Министарству унутрашњих послова и тужилаштву.

"Да ли је спроведена истрага о потенцијалној корупцији и неправилностима у пословању и сигурности возила која се крећу на београдским улицама?'" Ако није, зашто није и када ће спровести истрагу? Да ли је спроведена истрага о наводима да су поједини превозници били принуђени да плате надокнаду у готовинском новцу да би учествовали на тендеру? Ако није, зашто није и када ће? Јер изузетно је важно да се сви ови наводи детаљно испитају, како би се осигурало да се тендер спроводи на законит и транспарентан начин у интересу грађана Београда и безбедности путника у јавном превозу", упитала је Поповић.

10:26 Брнабић посланицима опозиције: Одредите приоритете

Ана Брнабић је на упућена питања одговорила да према члану 205 Пословника, чланови Владе не присуствују у овом делу седнице и да нису позвани.

"Народна скупштина увек интервенише да чланови владе одговоре, ако је њима упућено питање. Имаћете чланове владе вечерас од 16 до 19 часова. Дакле, молим вас, молим вас, прочитајте пословник о раду Народне скупштине", рекла је Брнабић обраћајући се Јовановићу.

Коментаришући захтев за расправу о литијуму и Косову, Брнабић је рекла да посланици опозиције морају да одлуче који су приоритети и шта желите да се ради у Народној скупштини.

"Тражили сте тим предлогом закона да то буде, дакле, на ванредном заседању. То ванредно заседање по закону се завршава 30. септембра у поноћ. Од 1. октобра почиње по закону редовно заседање. А онда сте истовремено поднели 146 амандмана на ове законе који се тренутно расправљају. Користите свако право за реплику, користите свако право за повреду пословника и када није повреда Пословника, већ је реплика. Отежавате седницу. Не можемо да се договоримо да радимо да завршимо ову седницу", казала је Брнабић. 

10:19 Ћута упитао Брнабић када ће се одржати седница о литијуму и Косову

Посланик Александар Јовановић Ћута у свом излагању  упитао је председницу Скупштине Србије Ану Брнабић да ли ће се одржати седнице о литијуму и Косову и Метохији.

Такође, упитао је зашто представници Владе Србије нису на данашњој седници, на шта је Брнабић рекла да они не присуствују овом делу седнице.

Како је навео, захтев да се расправља о литијуму поднета још десетог, што исто важи и за седницу о Косову и Метохији.

"Дакле, ја сад вас питам, шта је ваш план заправо овде? Хоће ли бити седница о литијуму, Косову, Метохији и када? И то реците свима овде да знамо да нас не замајавате. Није Марић, кумштина и Хепи, него овде. Овде вас гледамо и зато сте овде", рекао је председник покрета Еколошки устанак.

10:08 Почела седница Скупштине Србије

Седница Скупштине почела је после 10 часова.

(Н1, Бета, Фонет)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер