петак, 03. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија се није придружила Кримској платформи, ускоро можда сусрет са Лавровим
Хроника

Ивица Дачић: Србија се није придружила Кримској платформи, ускоро можда сусрет са Лавровим

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. август 2023.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је јутрос да се Србија није придружила Кримској платформи, међународној дипломатској иницијативи за консултације и координацију формираној на позив Украјине.

"Србија се није придружила Кримској платформи или декларацији, премијерка (Ана Брнабић) је путем видео поруке учествовала у раду тог скупа, али ми нисмо подржали, нити смо прихватили тај текст Кримске платформе, баш зато што излази изван оних оквира који су за нас прихватљиви", рекао је Дачић за телевизију Пинк.

Говорећи о јучерашњем састанку са руским амбасадором Александром Боцан Харченком, Дачић је казао да је став Србије о тој платформи, као и декларацији из Атине, наишао на позитивне коментаре у Русији, али да састанак није био организован због тога.

"Уручио ми је писмо Решетњикова, то је мој колега са руске стране, ми смо копредседници мешовитог Комитета за сарадњу. Ту је реч о економским и другим питањима, где би требало да направимо одређене састанке. Ја сам предложио да они одреде термине за посету, разговоре копредседника, других министара и наравно за прилику за сусрет са министром (спољних послова Русије Сергејом) Лавровим", рекао је шеф српске дипломатије.

Дачић се осврнуо и на декларацију о Украјини, коју су земље Западног Балкана, Молдавија, Украјина и представници ЕУ усагласили неколико дана раније у Атини, подсећајући да је на захтев Србије из декларације избачен део који се односи на увођење санкција Русији, као и помињање имена председника Русије Владимира Путина и те земље у делу који се односи на ратне злочине.

"Па чекајте, то је принцип који ми прихватамо и када смо ми у питању и наш регион. Али овде се, на наш захтев, нигде не спомињу ни председник Путин, ни било која земља конкретно, већ се говори начелно о потреби откривања и санкционисања свих тих ратних злочина које је било ко починио у оружаним сукобима", казао је он.

Када је у питању састанак председника Србије Александра Вучића са председником Украјине Володимиром Зеленским у Атини и тврдње да ће Србија Украјини дати муницију и наоружање како она не би признала независност Косова, министар спољних послова Србије је оценио да су то "глупости и увреда за Украјину".

"Испаде да смо ми нека светска војна велесила, па да од нашег наоружања зависи да можемо да управљамо политичким ставовима у свету", рекао је Дачић.

Дачић је навео да је Србија и раније помагала Украјини по разним питањима - од хуманитарних ствари, преко енергената, до опреме која је потребна за функционисање друштва у условима рата и додао да ће то наставити да ради.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер