четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија показала да је могуће да једна не тако велика земља буде амерички савезник и важан пријатељ
Хроника

Ивица Дачић: Србија показала да је могуће да једна не тако велика земља буде амерички савезник и важан пријатељ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јул 2020.

 БЕОГРАД - Шеф српске дипломатије Ивица Дачић оценио је данас да упркос реалним изазовима постоји позитивна динамика у односима Србије и САД које су, између осталог и важан партнер у процесу постизања трајног, прихватљивог, решења косовскометохијског проблема.

"Србија је опредељена да отвореним питањима приступа на дипломатски и конструктиван начин водећи рачуна о широј стабилности, спремна је за јачање билатералних односа, а такав приступ је довео да сарадња Србије и САД упркос реалним изазовима које не скривамо, има позитивну динамику", рекао је Дачић и подсетио да је последњих година интензивиран политички дијалог на свим нивоима што је допринело стварању стабилног основа за развој укупних односа.

Министар је на отварању другог циклуса Српско-америчке академије за лидере - на предавању на тему српско-америчких односа, рекао да о тој позитивној динамици између Београда и Вашингтона говори и интезивирање политичког дијалога на највишем нивоу и позив председнику Доналду Трампу да посети Србију.

"Питање Косова и Метохије засигурно представља најважнију тему нашег политичког дијалога", рекао је Дачић и додао да Београд остаје потпуно отворен за даље разговоре о решавању тог питања.

Министар је подсетио и на континуирану подршку из САД у остваривању чланства у Европској унији коју Србија добија, и изразио очекивања да ће тако наставити обзиром да је очување позитивне динамике у процесу европских интеграција од изузетног значаја за стабилност и развој не само Србије већ и целог региона.

Дачић је указао и на важност сагледавања историјског контекста односа Србије и САД кроз савезништва у којима су се огледале заједничке вредности и удруженост за борбу за очување слободарских начела, а све како би се предвидели будући правци развоја односа двеју земаља који ће у 2021. години навршити 140 година.

Шеф српске дипломатије рекао је и да у сагледавању односа Београда и Вашингтона треба бити реалан и признати да је у њима одувек била присутна асиметричност.

Али упркос томе Србија је показала да је могуће да једна не тако велика земља буде амерички савезник и важан пријатељ.

Подсетио да су главну ноту односима са САД дали Никола Тесла и Михаило Пупин као и да се председник Вудро Вилсон залагао за обнову Србије као независне државе и њен излазак на море, што је био захтев, који је постао део и његових 14 тачака из 1918. године.

Министар је истакао и важност најдирљивијег момента у историји односа - 28. јула 1918. године када се на Белој кући вијорила српска застава.

Дачић је подсетио и на бомбардовање и да је последња деценија 20 века била и најтежи период у српско америчким односима, али и нешто касније признање независности Косова што је, како каже тема у вези са којом Србија и САД и данас имају суштински различите позиције.

Подсетио је и на подршку коју је добила иницијатива Мини Шенген из Вашингтона, али и на ону током пандемије Ковида.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер