Početna strana > Hronika > Ivica Dačić: Srbija je spremna da sve srpske institucije budu uključene u kosovski sistem
Hronika

Ivica Dačić: Srbija je spremna da sve srpske institucije budu uključene u kosovski sistem

PDF Štampa El. pošta
petak, 01. mart 2013.

Frankfurt - Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić kaže da bi bilo loše za Srbiju da ne dobije datum za početak pregovora za članstvo u EU, ali da nije "smak sveta".

Dačić je u intervjuu za frankfurtske "Vesti" poručio da će Beograd učiniti sve da dođe do kompromisa sa Prištinom, a kao najoptimalnije rešenje naveo je formiranje zajednice srpskih opština.

"Ako ne dobijemo datum svakako bi bilo loše za Srbiju i ne mogu da kažem da nam je svejedno da li ćemo biti članica EU ili ne, ali takva vest neće biti smak sveta. Ako ne budemo uspeli da postignemo dogovor sa Prištinom to će značiti da nije bilo razumevanja sa druge strane", rekao je on.

Upitan da li je 4. mart, kada je sledeća runda dijaloga sa Prištinom, "dan D" za Srbiju Dačić je istakao da to ne bi mogao da kaže, mada je nastavak dijaloga zaista važan za Srbiju.

On je istakao da je ipak u pitanju viševekovni problem koji mora da se rešava postepeno, uz traženje kompromisa između dva stava koja su trenutno suprostavljena.

Prevazilaženje paralelizma institucija na severu Kosova moguće je, prema njegovim rečima, kroz formiranje zajednice srpskih opština, sa čime se složila i prištinska strana, ali postoji neslaganje u shvatanju šta bi ta zajednica zapravo bila.

"Nije u pitanju ko bi imao kontrolu, već da li bi to bila regionalna vlast ili srpska samouprava, te kako bi se organi te uprave birali i kakve bi joj bile nadležnosti, ali i veze sa Prištinom i Beogradom. Stav Prištine je da bi ta zajednica trebalo da ima samo koordinacionu funkciju bez izvršnih ovlašćenja", ukazao je predsednik srpske vlade.

Dodao je da se slaže s ocenom šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton "da smo blizu dogovora", ali dodaje da je to upravo zbog toga "što smo saglasni da je zajednica srpskih opština pravo rešenje".

"Međutim, i dalje smo veoma daleko od pronalaženja dogovora kada je reč o suštini. Otuda i ne znam da li će sastanak 4. marta zaista biti Dan D, pošto će u sledećim danima i mesecima biti još važnih datuma pošto bi Ketrin Ešton sredinom aprila trebalo da podnese svoj izveštaj Evropskom savetu, a ideja je da bi do tada trebalo da imamo neku vrstu dogovora i plana implementacije onoga što se dogovorimo", naglasio je on.

Kritikujući praksu iz poslednjih decenija kada je pritisak vršen uglavnom na srpsku stranu, Dačić je izrazio nedoumicu da li je to bila posledica, kako je rekao, istorijskog nasleđa ili pak "negativnog iskustva evropskih zvaničnika sa prethodnim srpskim pregovaračima koji su jedno potpisivali, a drugo radili".

Premijer je zato zaključio da logika da je datum za Srbiju toliko važan ne može da donese uspeh.

"Za svaki kompromis su ipak potrebne dve strane i zbog toga je i neophodno da se isti pritisak kakav trpi Srbija, uputi i ka Prištini", objasnio je Dačić.

On je ponovio da se pregovori u Briselu ne vode o statusu pokrajine, te da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova, a ukoliko dođe do dogovora ta rešenja, kako je naveo, rešićemo ustavnim zakonom kojim će se neka ovlašćenja preneti na kosovsku Skupštinu, a samim tim i na zajednicu srpskih opština.

"Kada sam razgovarao sa američkim predstavnicima, jedan od zvaničnika Stejt departmenta mi je rekao da su oni svesni da i kod Srba i kod Albanaca postoji alergija na dva A. Kod Srba je to alergija na Ahtisari, a kod Albanaca na autonomija. Međutim, ne smatram da je bitno kako se šta zove, već kako će funkcionisati", kazao je Dačić.

On smatra da je takođe važno da je srpska strana pokazala da želi da da je spremna da izvrši transformaciju institucija Srba na Kosovu, ali tako da ona bude u skladu sa Rezolucijom 1244.

"To ne može da se uradi dok ne postignemo dogovor u šta će se te institucije transformisati. Zato je možda bitno da naglasim da svi ustupci na koje smo spremni, neće ni važiti ukoliko se dogovor ne postigne u celini", dodao je Dačić.

Srbija je spremna, kazao je premijer, da sve srpske institucije, a to znači i pravosuđe, budu uključene u kosovski sistem i da će oni svoja ovlašćenja crpeti iz Ustavnog zakona Srbije.

"I na taj način mi ne priznajemo da je Kosovo nezavisna država. Ali, to nije moguće realizovati ukoliko ne bude postojala zajednica srpskih opština", naglasio je Dačić.

Između Vučića i mene ranije nisu postojale simpatije, ali sada imamo veoma korektnu saradnju

Nije problem što se govori o izborima, ali je problem što se priča o tome u vreme kada se rešavaju neke jako važne stvari, ističe premijer Srbije Ivica Dačić, dodajući da proevropske stranke pokušavaju da naruše kredibilitet Vlade različitim aferama zaključno sa ovom oko zatrovanog mleka.

Premijer to vidi kao "posledicu" dobrog rada vlade, kojoj, kako kaže, ako se gleda nepristrasno, teško mogu da se nađu ozbiljne zamerke da je nešto pogrešno uradila.

"Otuda je i bilo jako teško proevropskim strankama da kritikuju politiku ove Vlade. Kada to već nisu mogli, onda pokušavaju da naruše njen kredibilitet različitim aferama zaključno sa ovom oko zatrovanog mleka", rekao je on u intervjuu frankfurtskim Vestima.

Najpre je ova vlada proglašena "izdajničkom", onda je bilo pokušaja kompromitacije pojedinih članova, da bi se na kraju obrušili i na njega, podsetio je Dačić i dodao da je lično bio spreman na te udare i svestan da je to cena koju plaća za posao koji radim.

"I ne osvrćem se na to. Ne osvrćem se ni na priču o izborima ili aferama, jer me zanima samo rezultat. U krajnjem slučaju, ova Vlada nije napravljena na osnovu međusobne ljubavi, već zbog ciljeva i rezultata. Ako budemo imali dovoljno mudrosti, ako od strane međunarodne zajednice bude dovoljno razumevanja, mislim da možemo dugoročno da rešimo probleme na Balkanu", kazao je on.

Na konstataciju da se spekuliše da naprednjaci stoje iza napada na njega Dačić je rekao da ne ulazi u to ko stoji iza svega.

"Na kraju krajeva, mislim da je svima poznato da između Vučića i mene ranije nisu postojale simpatije. Ali, svi takođe znaju da mi sada imamo veoma korektnu saradnju i obojica smo odlično svesni da bi mnogi voleli da mi ratujemo, a ne da sarađujemo. Zato, sama odluka i činjenica da Vlada nastavlja da radi svoj posao, govori o našem zajedničkom opredeljenju", objasnio je on.

Komentarišući zahteve za prevremene izbore, Dačić kaže da nije problem u izborima nego što se što se o njima priča u vreme kada se rešavaju neke jako važne stvari, što, kako je dodao, našim sagovornicima govori da smo mi zapravo odlazeća vlada.

"Pa kako će odlazeća vlada onda da pravi istorijske dogovore oko Kosova? Kako će odlazeća vlada da razgovara u Vašingtonu, Briselu ili sa Moskvom, gde u aprilu predvodim našu delegaciju? O čemu ćemo da govorimo sa svim tim zvaničnicima sveta ako ne postoji neki dugoročni plan unutar naše zemlje? Znači, nije problem da li će se izbori desiti ili ne, već da li je u državnom interesu da se ona pokreće u trenutku dok se neka jako bitna pitanja za Srbiju još rešavaju", zaključio je on.

(Tanjug)