петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија је спремна да све српске институције буду укључене у косовски систем
Хроника

Ивица Дачић: Србија је спремна да све српске институције буду укључене у косовски систем

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. март 2013.

Франкфурт - Председник Владе Србије Ивица Дачић каже да би било лоше за Србију да не добије датум за почетак преговора за чланство у ЕУ, али да није "смак света".

Дачић је у интервјуу за франкфуртске "Вести" поручио да ће Београд учинити све да дође до компромиса са Приштином, а као најоптималније решење навео је формирање заједнице српских општина.

"Ако не добијемо датум свакако би било лоше за Србију и не могу да кажем да нам је свеједно да ли ћемо бити чланица ЕУ или не, али таква вест неће бити смак света. Ако не будемо успели да постигнемо договор са Приштином то ће значити да није било разумевања са друге стране", рекао је он.

Упитан да ли је 4. март, када је следећа рунда дијалога са Приштином, "дан Д" за Србију Дачић је истакао да то не би могао да каже, мада је наставак дијалога заиста важан за Србију.

Он је истакао да је ипак у питању вишевековни проблем који мора да се решава постепено, уз тражење компромиса између два става која су тренутно супростављена.

Превазилажење паралелизма институција на северу Косова могуће је, према његовим речима, кроз формирање заједнице српских општина, са чиме се сложила и приштинска страна, али постоји неслагање у схватању шта би та заједница заправо била.

"Није у питању ко би имао контролу, већ да ли би то била регионална власт или српска самоуправа, те како би се органи те управе бирали и какве би јој биле надлежности, али и везе са Приштином и Београдом. Став Приштине је да би та заједница требало да има само координациону функцију без извршних овлашћења", указао је председник српске владе.

Додао је да се слаже с оценом шефице европске дипломатије Кетрин Ештон "да смо близу договора", али додаје да је то управо због тога "што смо сагласни да је заједница српских општина право решење".

"Међутим, и даље смо веома далеко од проналажења договора када је реч о суштини. Отуда и не знам да ли ће састанак 4. марта заиста бити Дан Д, пошто ће у следећим данима и месецима бити још важних датума пошто би Кетрин Ештон средином априла требало да поднесе свој извештај Европском савету, а идеја је да би до тада требало да имамо неку врсту договора и плана имплементације онога што се договоримо", нагласио је он.

Критикујући праксу из последњих деценија када је притисак вршен углавном на српску страну, Дачић је изразио недоумицу да ли је то била последица, како је рекао, историјског наслеђа или пак "негативног искуства европских званичника са претходним српским преговарачима који су једно потписивали, а друго радили".

Премијер је зато закључио да логика да је датум за Србију толико важан не може да донесе успех.

"За сваки компромис су ипак потребне две стране и због тога је и неопходно да се исти притисак какав трпи Србија, упути и ка Приштини", објаснио је Дачић.

Он је поновио да се преговори у Бриселу не воде о статусу покрајине, те да Србија неће признати независност Косова, а уколико дође до договора та решења, како је навео, решићемо уставним законом којим ће се нека овлашћења пренети на косовску Скупштину, а самим тим и на заједницу српских општина.

"Када сам разговарао са америчким представницима, један од званичника Стејт департмента ми је рекао да су они свесни да и код Срба и код Албанаца постоји алергија на два А. Код Срба је то алергија на Ахтисари, а код Албанаца на аутономија. Међутим, не сматрам да је битно како се шта зове, већ како ће функционисати", казао је Дачић.

Он сматра да је такође важно да је српска страна показала да жели да да је спремна да изврши трансформацију институција Срба на Косову, али тако да она буде у складу са Резолуцијом 1244.

"То не може да се уради док не постигнемо договор у шта ће се те институције трансформисати. Зато је можда битно да нагласим да сви уступци на које смо спремни, неће ни важити уколико се договор не постигне у целини", додао је Дачић.

Србија је спремна, казао је премијер, да све српске институције, а то значи и правосуђе, буду укључене у косовски систем и да ће они своја овлашћења црпети из Уставног закона Србије.

"И на тај начин ми не признајемо да је Косово независна држава. Али, то није могуће реализовати уколико не буде постојала заједница српских општина", нагласио је Дачић.

Између Вучића и мене раније нису постојале симпатије, али сада имамо веома коректну сарадњу

Није проблем што се говори о изборима, али је проблем што се прича о томе у време када се решавају неке јако важне ствари, истиче премијер Србије Ивица Дачић, додајући да проевропске странке покушавају да наруше кредибилитет Владе различитим аферама закључно са овом око затрованог млека.

Премијер то види као "последицу" доброг рада владе, којој, како каже, ако се гледа непристрасно, тешко могу да се нађу озбиљне замерке да је нешто погрешно урадила.

"Отуда је и било јако тешко проевропским странкама да критикују политику ове Владе. Када то већ нису могли, онда покушавају да наруше њен кредибилитет различитим аферама закључно са овом око затрованог млека", рекао је он у интервјуу франкфуртским Вестима.

Најпре је ова влада проглашена "издајничком", онда је било покушаја компромитације појединих чланова, да би се на крају обрушили и на њега, подсетио је Дачић и додао да је лично био спреман на те ударе и свестан да је то цена коју плаћа за посао који радим.

"И не осврћем се на то. Не осврћем се ни на причу о изборима или аферама, јер ме занима само резултат. У крајњем случају, ова Влада није направљена на основу међусобне љубави, већ због циљева и резултата. Ако будемо имали довољно мудрости, ако од стране међународне заједнице буде довољно разумевања, мислим да можемо дугорочно да решимо проблеме на Балкану", казао је он.

На констатацију да се спекулише да напредњаци стоје иза напада на њега Дачић је рекао да не улази у то ко стоји иза свега.

"На крају крајева, мислим да је свима познато да између Вучића и мене раније нису постојале симпатије. Али, сви такође знају да ми сада имамо веома коректну сарадњу и обојица смо одлично свесни да би многи волели да ми ратујемо, а не да сарађујемо. Зато, сама одлука и чињеница да Влада наставља да ради свој посао, говори о нашем заједничком опредељењу", објаснио је он.

Коментаришући захтеве за превремене изборе, Дачић каже да није проблем у изборима него што се што се о њима прича у време када се решавају неке јако важне ствари, што, како је додао, нашим саговорницима говори да смо ми заправо одлазећа влада.

"Па како ће одлазећа влада онда да прави историјске договоре око Косова? Како ће одлазећа влада да разговара у Вашингтону, Бриселу или са Москвом, где у априлу предводим нашу делегацију? О чему ћемо да говоримо са свим тим званичницима света ако не постоји неки дугорочни план унутар наше земље? Значи, није проблем да ли ће се избори десити или не, већ да ли је у државном интересу да се она покреће у тренутку док се нека јако битна питања за Србију још решавају", закључио је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер