Početna strana > Hronika > Ivica Dačić: Srbija je konačno pobedila
Hronika

Ivica Dačić: Srbija je konačno pobedila

PDF Štampa El. pošta
utorak, 24. decembar 2013.

Ova Vlada je dobila veliku i značajnu bitku i postavila standard koji će ubuduće morati da slede sve vlade, rekao premijer Ivica Dačić. Ovo je tačka posle koje idemo u potpuno uređenje naše države, rekao prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.

Premijer Ivica Dačić rekao je da je ova Vlada samo radila svoj posao, ono što joj je dužnost i zbog čega je izabrana i time postavila standard koji će ubuduće morati da slede sve vlade.

Dačić je, na otvorenoj sednici Vlade Srbije posvećenoj početku pregovora za članstvo u Evropskoj uniji, izjavio da je taj uspeh ostvaren zahvajujući svima u Vladi, ali i svim građanima.

"Rezultat je najveći uspeh jedne vlade u poslednjih 20 godina. Mi smo svoju prvu i tako značajnu bitku dobili, učinili smo sve da je dobijemo, jer ova Vlada je formirana da to postigne i svaki član Vlade i svaki građanin može biti ponosan na to", rekao je premijer.

A građani koji su birali da bi otvorili vrata Evrope upravo su to i dobili, rekao je Dačić i istakao da glasovi koje su građani dali prvi put nisu bačeni.

Nije bilo lako na tom putu, rekao je Dačić, jer Srbija u trenutku preuzimanja vlasti pre godinu dana nije imala prijatelje, bila je sama, ponižena i osramoćena.

"Prvi zadatak Vlade je zato bio da učini sve na popravljanju spoljnopolitičke pozicije zemlje, da ukinemo laž prilikom kominiciranja, da kažemo istinu otvoreno i Srbiji i svetu bez obzira na poslednice" naveo je Dačić, istakavši da je ova Vlada želela da zaštiti nacionalne interese, a da u Srbiji stvori uslove da se normalno živi, a da su jedini način za to bili razgovori s onima s kojima "smo do juče ratovali".

"To smo učinili, za Srbiju, za našu decu nijedna žrtva ne sme da bude velika i mi smo to učinili", rekao je premijer Dačić.

Dačić je rekao i da je Srbija dobijanjem datuma za početak pristupnih pregovora s Evropskom unijom dobila prvu bitku, ali da tek predstoji prava borba, jer Srbija još nije za Evropu.

Premijer Dačić je ocenio da Srbija pregovore sa EU "počinje iz velikog minusa", da je privreda uništena, da ima veliki broj nezaposlenih i siromašnih i da je očajna stopa nataliteta.

"Bez dubokih reformi nećemo preživeti. Naša bitka tek počinje. Još nismo za Evropu. Treba sada da sprovedemo reforme da građani žive bolje. Reforme, reforme, to je naš posao", istakao je Dačić.

Premijer je rekao da je za Srbiju politički veoma važno da članice EU ne traže od nje da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, već da traže dijalog s Prištinom i normalizaciju odnosa.

Kako je rekao Dačić, Vlada koju on predvodi prepoznala je značaj reformi i počela borbu protiv kriminala i korupcije. 

Dačić je rekao i da je Vlada počela da štedi na sebi, a ne na građanima Srbije. "Upravljanje Srbijom zahteva onu vrstu partiotizma koja te svakog dana podseti na to šta ti je obaveza", rekao je Dačić.

Predsednik Vlade je rekao da Srbija na putu ka EU mora da zaštiti svoje specifičnosti i da pronađe tržište za svoje proizvode.

Dačić je ponovio da cilj nije formalno članstvo u EU već da građani Srbije žive bolje.

Premijer Dačić je rekao i da je priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije, odnosno pitanje statusa i članstva Kosova u UN, crvena linija za Beograd.

Dačić je rekao da priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije nikada nije bila tema o kojoj se razgovaralo, a da to nije ni moguće, jer pet članica EU nije priznalo tu nezavisnost.

"Nikada nije pominjana ta tema niti bi to bila tema o kojoj bi se raspravljalo i to su te crvene linije", precizirao je Dačić, ali i upozorio da put Srbije ka EU i ubuduće neće biti lak i podsetio da je već zakazana nova runda razgovora sa Prištinom i to pre održavanja međuvladine konferencije.

Premijer je naveo i da Srbija po prvi put nema status "lošeg momka".

Govoreći o prvoj međuvladinoj konferenciji, Dačić je objasnio da je to sastanak na kojem će EU izneti svoj pregovarački okvir, njihov papir, a delegacija Srbije, u kojoj će biti on i prvi potrepdednik Vlade Aleksandar Vučić i članovi pregovaračkog tima, svoje mišljenje.

Vučić: Ima razloga za slavlje

Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao da je reč i pobedi i uspehu svih građana Srbije koji su dobro razumeli gde žele Srbiju u budućnosti.

Vučić je rekao da je za nama godina pobeda i uspeha, ali danas nigde ne vidite nikakvo slavlje, jer smo, kako je rekao, naučili da slavimo poraze, a ne uspehe i pobede.

"Ima velikih razloga za slavlje, točak istorije ne može da krene nazad. Ovo je tačka posle koje idemo u potpuno uređenje naše države", rekao je Vučić i dodao da odluku o međuvladinoj konferenciji treba da shvatimo na način da moramo svi sebe da menjamo.

Vučić je rekao da očekuje u 2014, a posebno u 2015. godini, nakon teških reformi, bolji život za građane Srbije.

"Biće potrebno mnogo znoja i rada da možemo da kažemo da smo nešto napravili. Napredak ekonomije je najvažniji cilj, a pristojna i normalna Srbija nešto za šta smo se borili. Takva Srbija nije više tako daleko", naglasio je Vučić.

Vučić je rekao i da se nada da neće biti vanrednih parlamentarnih izbora, ali nije isključio tu mogućnost.

"Voleo bih da do izbora ne dođe i nadam se da ih neće biti, ne vidim za to potrebu, ali to nikad u politici ne možete da garantujete", rekao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara.

Vučić je rekao da se mogućnost vanrednih izbora nikad ne može isključiti, ali i podsetio da je pre godinu dana na sličnoj sednici Vlade Srbije rekao da nije za vanredne izbore.

Prvi potpredsednik Vlade i lider naprednjaka rekao je da razume pritisak ljudi iz Srpske narpedne stranke, čiji je predsednik, i da razume da njihov politički nos govori da treba da se ide na izbore, jer imaju veliku popularnost.

Dačić i Vučić o navodima o prisluškivanju Nikolića

Premijer Dačić je, odgovarajući na pitanje novinara o izjavi predsednika države Tomislava Nikolića da ga prisluškuju, da sve takve navode treba istražiti, dok je vicepremijer Aleksandar Vučić rekao da će sve službe u tom, ali i u svim sličnim slučajevima, svoj posao obaviti.

"Mi sve navode, pa i one koji se tiču predsednika Republike, razmatramo. Treba da bude jasno da svi organi bezbednosti uključujući i policiju i bezbednosne službe imaju zadatak da zaštite predsednika, a ne da ga priskuškuju. Ako postoje bilo kakve zloupotrebe ovlašćenja, bilo koga u sistemu, naravno da to treba da bude predmet istraga i sankcija", izjavio je Dačić.

Vučić je rekao da su nadležne službe i ranije uspevale da utvrde više prekršaja pod čudnim okolnostima i pokušaja upada u zaštićeni sistem, da je s tim bio upoznat i sam predsednik Republike te da će svi navodi biti istraženi.

Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić rekao je da će do kraja nedelje biti okončane istrage o sve 24 sporne privatizacije, kako je Vlada i obećala.

"Policija je sve poslove u istragama spornih privatizacija završila, ostali državni organi su svoj posao završili i ostaje da se vidi koliko će optužnica biti podignuto", izjavio je vicepremijer, najavljujući da se ovih dana mogu očekivati i neke nove akcije.

Vučić je rekao i i da nisu u pitanju samo sporne privatizacije koje je označava EU, već i drugi predmeti, i da će se rezultati tih istraga znati do kraja nedelje.

Premijer Ivica Dačić je, komentarišući informacije da je zajedno sa Hašimom Tačijem kandidovan za Nobelovu nagradu za mir, rekao da pregovori nisu vođeni zbog nagrada i u šaljivom tonu dodao da mu je "draže da ga kandiduju za Nobela nego za Hag". Dačić je rekao da ipak ne veruje u verodostojnost tih informacija.

"U svakom slučaju ovo što smo radili nismo radili ni za kakve nagrade i rejtinge, čak smo radili uz veliki rizik. A da li mi je drago, sigurno jeste", priznao je Dačić, na šta mu je prvi potpredsednik Aleksandar Vučić "dobacio" da je "ovo drugo bilo iskrenije nego onaj prvi deo".

"Dobro je da se o Srbiji lepo govori. Mislim da napori za normalizaciju koje je Srbija uložila i sve što je Srbija preživela, za to ona treba da dobije najvišu nagradu", rekao je Dačić.

Vučić se obratio premijeru rekavši da se vidi da se druži sa Tačijem budući da daju iste izjave aludirajući na to da je Tači na svom Tviter profilu napisao "da je počastvovan nominacijom za Nobelovu nagradu za mir i da to priznanje, više nego iko drugi, zaslužuju građani Kosova".

Vučić je takođe rekao i da bi to bila super vest za Srbiju, dok je Dačić dodao da ipak ne može sam sebe da hvali.

(RTS)

Ivica Dačić: Srbija konačno pobedila

Beograd -- Vlada Srbije održala je tematsku sednicu posvećenu evrointegracijama. Premijer Dačić izjavio da je Srbija konačno pobedila.

Ova Vlada Republike Srbije je, zahvaljujući svima vama, svoju veliku bitku dobila, uradili smo sve što je bilo u našoj moći da konačno pobedimo, rekao je premijer Srbije Ivica Dačić na otvaranju sednice u Palati "Srbija“.

Dačić je rekao da je "ova Vlada Srbije formirana radi rezultata“ i da je ovaj uspeh najveći u poslednjih 20 godina.

Mi smo ostvarili decenijski san, rekao je premijer.

"Svaki građanin Srbije može da bude ponosan“, rekao je Dačić i dodao: "Glasovi koje su dali ovaj put nisu bačeni, Srbija je dobro to prepoznala i to joj se na dobar način vratilo...Svi zajedno smo pobedili“, naglasio je Dačić.

Nije bilo lako na tom putu, preuzeli smo vlast u državi koja nije imala prijatelje, sama i poražena - to je bila Srbija pre godinu i po, rekao je Dačić dodajući da je naša zemlja bila poznata po Hagu i suđenjima za ratne zločine.

"Prvi zadatak vlade je zato bio da učini sve na popravljanju spoljnopolitičke pozicije zemlje, da ukinemo laž prilikom kominiciranja, da kazemo istinu otvoreno i Srbiji i svetu bez obzira na posledice" naveo je Dačić, istakavši da je ova vlada želela da zaštiti nacionalne interese, a da u Srbiji stvori uslove da se normalno živi, a da su jedini način za to bili razgovori s onima s kojima "smo do juče ratovali".

"I to smo učinili., za Srbiju, za našu decu nijedna žrtva ne sme da bude velika i mi smo to učinili", rekao je premijer.

"Srbija je pre godinu i po dana bila sama, ponižena i osramoćena. Naš prvi zadatak je bio da popravimo spoljnopolitički položaj", rekao je Dačić, koji je u prethodnoj vladi bio zamenik i ministar unutrašnjih poslova.

Kako je naveo, vlada koju on predvodi je prepoznala značaj reformi i počela borbu protiv kriminala i korupcije. Dačić je rekao da je vlada počela da štedi na sebi, a ne na građanima Srbije.

"Upravljanje Srbijom zahteva onu vrstu patriotizma koja te svakog dana podseti na to šta ti je obaveza", rekao je Dačić.

Premijer je ocenio da se Srbija "teškom mukom izborila" za dobijanje datuma za početak pristupnih pregovora s EU, planiran za 21. januar.

"Odluka o početku prve međuvladine konferencije Srbija - EU 21. januara nije kraj već početak velikog procesa uređenja Srbije", istakao je Dačić.

Dačić je ponovio da cilj nije formalno članstvo u EU već da građani Srbije žive bolje.

Dačić je rekao da je odluka doneta pre svega zbog uspešne primene Briselskog sporazuma, velikom broju održanih rundi, nebrojenih sastanaka tehničkih grupa u oblasti pravosuđa, policije, telekomunikacija, ali i održanih lokalnih izbora i početku stvaranja ZSO.

Premijer je rekao da su za to zaslužni i Srbi na Kosovu i Metohiji koji su videli da Srbija želi da im pomogne.

Odluka Evropskog saveta je, dodao je, i rezultat sprovedenih reformi, kao i spremnosti da se nastavi borba protiv korupcije, organizovanog kriminala, ali i posvećenosti regionalnom razvoju....

"Ono što je važno jesu i zvanične izjave iz EU da pregavarački okvir ne traži od nas priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije, već iznalaženje rešenja za probleme", rekao je Dačić i naglasio da je država na to spremna.

Dačić je primetio i da su pregovori praktično počeli još u septembru skriningom, a da se u februaru očekuju ekspertske grupe za poglavlja 23 i 24.

"Naš plan je da pregovore završimo i ranije u odnosu na neke druge države, a taj optimizam baziramo na oceni EU da možemo da se uskladimo sa evropskim propisima i standardima u roku od tri do pet godina", rekao je Dačić.

On je dodao da je cilj države da se dogovore najbolji uslovi za Srbiju, da svoje specifičnosti zastiti i nađe za sebe najbolje mesto u Evropi.

Dačić je zahvalio svima koji su učinili napor da se otvore pregovori, posebno prvom potpredsedniku vlade Aleksandru Vučiću, sa kojim je učestvovao u pregovorima i prošao težak period.

Zahvalio je i pregovaračkom timu, članovima vlade i predsedniku Republike Tomislavu Nikolić i dodao da očekuje da Srbija, civillno društvo i NVO shvate da je ovo startni znak, odnosno startni pištolj za novu istorijsku šansu Srbije.

Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, obraćajući se na sednici, izjavio je da će do kraja nedelje biti okončane istrage o sve 24 sporne privatizacije, kako je vlada i obećala, ka i da se nada da izbora neće biti.

Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je zakazivanje prve međuvladine sednice Srbije i EU za 21. januar 2014. godine tačka posle koje se kreće u "potpuno uređenje države", od pravnog sistema do ekonomije.

"Ovo što danas obeležavamo jeste pobeda i uspeh građana Srbije, koji su dobro razumeli političke poruke, iako one nisu uvek bile najjasnije", kazao je Vučić na sednici.

On je istakao da će do kraja nedelje biti završen rad na predmetima 24 sporne privatizacije, čiju je istragu tražila EU i bivša predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać, koja je preminula 2012.

Na pitanje novinara o vanrednim parlamentarnim izborima, Vučić je izrazio nadu da do njih neće doći.

Potpredsednik vlade je ocenio da napredak u evrointegracijama predstavlja "šansu da promenimo svoje navike i pogled na svet" i izrazio nadu da će većina, pre svega, mladih ljudi to razumeti i da će se kod njih probuditi preduzetnički duh.

"Ono što je važno za građane Srbije, ne tražeći od bilo koga da nešto slavi, niti mislim da ima velikih razloga za slavlje, važno je da je danas svima jasno da točak ne može da krene nazad. Došli smo do tačke sa koje više nema povratka unazad na bilo koji način", rekao je Vučić.

On je rekao da početak pregovora o pristupanju predstavlja veliku šansu za srpski narod i građane Srbije i odluku o održavanju prve međuvladine konferencije "moramo razumeti na taj način da mi sebe moramo da menjamo, a ne da mislimo da nas je neko stalno ucenjivao i tražio od nas više nego što je trebalo" iako su, prema njegovim rečima, pregovori u Briselu bili veoma teški, neretko i mučni.

Vučić je izrazio nadu da će većina ljudi, posebno mladih ljudi, u Srbiji razumeti da je početak pregovora šansa za građane Srbije da promene svoje navike, ponašanje i pogled na svet.

On je istakao da je zadatak srpske vlade da kod mladih ljudi podstakne preduzetnički duh i da potisne "sebičluk" kod starijih i da tim mladim ljudima pruži šansu i omogući im budućnost "kakva je nama nekada bila omogućena".

Vučić je rekao da započete reforme moraju da budu brže, hrabrije i jasnije, ali da to ne znači da se mogu "gaziti" radnici i seljaci, već da se s njima mora sarađivati i dogovarati se i pronaći zajednički jezik kako zemlju izvući iz krize.

Ekonomija i ekonomske reforme su, kako je istakao, oblasti u kojima nije postignuto dovoljno i u kojima će u narednom periodu morati da se radi mnogo vise.

Dodao je da je uslov za uspeh ekonomskih reformi to da građani promene sebe, svoje radne navike, svoje ponašanje, svoj odnos prema poslu i da rade više, vrednije i marljivije.

"Toga ljudi u Srbiji moraju da budu svesni. Znam da to nije popularno ni reći, a kamoli učiniti. Ja želim svima da kažem da bez toga uspeha i napretka ni na koji način neće biti", istakao je Vučić.

On je dodao da očekuje da 2014. i posebno 2015. budu godine teških i ozbiljnih reformi, kao i da očekuje da posebno 2015. bude godina boljeg života za građane Srbije, ali da će zarad toga morati da uloženo mnogo truda i rada.

"Crvena linija je priznanje nezavisnosti Kosova"

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da je priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije, odnosno pitanje statusa i članstva Kosova u UN, crvena linija za Beograd.

Odgovarajući na pitanje šta je crvena linija ispod koje njegov kabinet neće ići, premijer je rekao da priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije nikada nije bila tema o kojoj se razgovaralo, a da to nije ni moguće, jer pet članica EU nije priznalo tu nezavisnost.

"Nikada nije pominjana ta tema niti bi to bila tema o kojoj bi se raspravljalo i to su te crvene linije", precizirao je Dačić, ali i upozorio da put Srbije ka EU i ubuduće neće biti lak i podsetio da je već zakazana nova runda razgovora sa Prištinom i to pre održavanja međuvladine konferencije.

Dačić je rekao da je sasvim normalno da posle lokalnih izbora održanih na Kosovu i Metohiji budu sada konstituisane opštine i naveo da to konstituisanje mora biti statusno neutralno.

On je rekao da je sa EU dogovoreno da se to pitanje u narednih nekoliko dana ponovo razmotri "jer je sada potpuno normalno i logično da posle lokalnih izbora treba da usledi konstituisanje, to konstituisanje, isto tako, po našem shvatanju, a i uopšte po duhu Briselskog sporazuma, jeste statusno neutralno".

On je naveo da ta pitanja sigurno moraju biti razmotrena na način kako je to i predviđeno Briselskim sporazumom i dodao da smo prihvatili dijalog i učestovali u njemu radi normalizacije odnosa, a ne zarad priznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Premijer je naveo i da Srbija prvi put nema status "lošeg momka".

Govoreći o prvoj međuvladinoj konferenciji, Dačić je objasnio da je to sastanak na kojem će EU izneti svoj pregovarački okvir, njihov papir, a delegacija Srbije, u kojoj će biti on i prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić i članovi pregovaračkog tima, svoje mišljenje.

Evropski savet je 20. decembra potvrdio odluku šefova diplomatija EU o početku pregovora sa Srbijom i održavanju prve međuvladine konferencije 21. januara, a premijer Dačić je u subotu izjavio da je Srbija potpuno spremna za početak pregovora sa Unijom.

"Sa EU narednih dana o konstituisanju opština"

Premijer Dačić danas je rekao da je sasvim normalno da posle lokalnih izbora održanih na Kosovu i Metohiji budu sada konstituisane opštine.

Dačić je rekao da je sa EU dogovoreno da se to pitanje u narednih nekoliko dana ponovo razmotri "jer je sada potpuno normalno i logično da posle lokalnih izbora treba da usledi konstituisanje, to konstituisanje, isto tako, po našem shvatanju, a i uopšte po duhu Briselskog sporazuma, jeste statusno neutralno".

On je naveo da ta pitanja sigurno moraju biti razmotrena na način kako je to i predviđeno Briselskim sporazumom i dodao da smo prihvatili dijalog i učestovali u njemu u cilju normalizacije odnosa, a ne u cilju priznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Dačić je podsetio da Priština na svakom mogućem papiru koji postoji želi da istakne svoju nezavisnost, pa je to bio slučaj i sa glasačkim listićima, a problem je nastao i sa zakletvom i izjavom koje treba da potpišu policajci i sudije i tužioci.

To se, dodao je Dačić, događa i sada pri konstituisanju opština, jer postoji želja da na papirima i dokumentima koje opštine imaju budu obeležja državnosti.

"U svakom slučaju to za nas nije bilo prihvatljivo i imajući u vidu rokove koji postoje, a da ne bismo ušli u probleme koji mogu da izazovu nestabilnost, prihvaćeno je da se o tome razgovara u narednim danima te da se za to pitanje nadje rešenje" rekao je Dačić.

(B92-Beta-Tanjug)