среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија је коначно победила
Хроника

Ивица Дачић: Србија је коначно победила

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. децембар 2013.

Ова Влада је добила велику и значајну битку и поставила стандард који ће убудуће морати да следе све владе, рекао премијер Ивица Дачић. Ово је тачка после које идемо у потпуно уређење наше државе, рекао први потпредседник Владе Александар Вучић.

Премијер Ивица Дачић рекао је да је ова Влада само радила свој посао, оно што јој је дужност и због чега је изабрана и тиме поставила стандард који ће убудуће морати да следе све владе.

Дачић је, на отвореној седници Владе Србије посвећеној почетку преговора за чланство у Европској унији, изјавио да је тај успех остварен захвајујући свима у Влади, али и свим грађанима.

"Резултат је највећи успех једне владе у последњих 20 година. Ми смо своју прву и тако значајну битку добили, учинили смо све да је добијемо, јер ова Влада је формирана да то постигне и сваки члан Владе и сваки грађанин може бити поносан на то", рекао је премијер.

А грађани који су бирали да би отворили врата Европе управо су то и добили, рекао је Дачић и истакао да гласови које су грађани дали први пут нису бачени.

Није било лако на том путу, рекао је Дачић, јер Србија у тренутку преузимања власти пре годину дана није имала пријатеље, била је сама, понижена и осрамоћена.

"Први задатак Владе је зато био да учини све на поправљању спољнополитичке позиције земље, да укинемо лаж приликом коминицирања, да кажемо истину отворено и Србији и свету без обзира на последнице" навео је Дачић, истакавши да је ова Влада желела да заштити националне интересе, а да у Србији створи услове да се нормално живи, а да су једини начин за то били разговори с онима с којима "смо до јуче ратовали".

"То смо учинили, за Србију, за нашу децу ниједна жртва не сме да буде велика и ми смо то учинили", рекао је премијер Дачић.

Дачић је рекао и да је Србија добијањем датума за почетак приступних преговора с Европском унијом добила прву битку, али да тек предстоји права борба, јер Србија још није за Европу.

Премијер Дачић је оценио да Србија преговоре са ЕУ "почиње из великог минуса", да је привреда уништена, да има велики број незапослених и сиромашних и да је очајна стопа наталитета.

"Без дубоких реформи нећемо преживети. Наша битка тек почиње. Још нисмо за Европу. Треба сада да спроведемо реформе да грађани живе боље. Реформе, реформе, то је наш посао", истакао је Дачић.

Премијер је рекао да је за Србију политички веома важно да чланице ЕУ не траже од ње да призна једнострано проглашену независност Косова, већ да траже дијалог с Приштином и нормализацију односа.

Како је рекао Дачић, Влада коју он предводи препознала је значај реформи и почела борбу против криминала и корупције. 

Дачић је рекао и да је Влада почела да штеди на себи, а не на грађанима Србије. "Управљање Србијом захтева ону врсту партиотизма која те сваког дана подсети на то шта ти је обавеза", рекао је Дачић.

Председник Владе је рекао да Србија на путу ка ЕУ мора да заштити своје специфичности и да пронађе тржиште за своје производе.

Дачић је поновио да циљ није формално чланство у ЕУ већ да грађани Србије живе боље.

Премијер Дачић је рекао и да је признање независности Косова и Метохије, односно питање статуса и чланства Косова у УН, црвена линија за Београд.

Дачић је рекао да признање независности Косова и Метохије никада није била тема о којој се разговарало, а да то није ни могуће, јер пет чланица ЕУ није признало ту независност.

"Никада није помињана та тема нити би то била тема о којој би се расправљало и то су те црвене линије", прецизирао је Дачић, али и упозорио да пут Србије ка ЕУ и убудуће неће бити лак и подсетио да је већ заказана нова рунда разговора са Приштином и то пре одржавања међувладине конференције.

Премијер је навео и да Србија по први пут нема статус "лошег момка".

Говорећи о првој међувладиној конференцији, Дачић је објаснио да је то састанак на којем ће ЕУ изнети свој преговарачки оквир, њихов папир, а делегација Србије, у којој ће бити он и први потрепдедник Владе Александар Вучић и чланови преговарачког тима, своје мишљење.

Вучић: Има разлога за славље

Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић рекао да је реч и победи и успеху свих грађана Србије који су добро разумели где желе Србију у будућности.

Вучић је рекао да је за нама година победа и успеха, али данас нигде не видите никакво славље, јер смо, како је рекао, научили да славимо поразе, а не успехе и победе.

"Има великих разлога за славље, точак историје не може да крене назад. Ово је тачка после које идемо у потпуно уређење наше државе", рекао је Вучић и додао да одлуку о међувладиној конференцији треба да схватимо на начин да морамо сви себе да мењамо.

Вучић је рекао да очекује у 2014, а посебно у 2015. години, након тешких реформи, бољи живот за грађане Србије.

"Биће потребно много зноја и рада да можемо да кажемо да смо нешто направили. Напредак економије је најважнији циљ, а пристојна и нормална Србија нешто за шта смо се борили. Таква Србија није више тако далеко", нагласио је Вучић.

Вучић је рекао и да се нада да неће бити ванредних парламентарних избора, али није искључио ту могућност.

"Волео бих да до избора не дође и надам се да их неће бити, не видим за то потребу, али то никад у политици не можете да гарантујете", рекао је Вучић одговарајући на питања новинара.

Вучић је рекао да се могућност ванредних избора никад не може искључити, али и подсетио да је пре годину дана на сличној седници Владе Србије рекао да није за ванредне изборе.

Први потпредседник Владе и лидер напредњака рекао је да разуме притисак људи из Српске нарпедне странке, чији је председник, и да разуме да њихов политички нос говори да треба да се иде на изборе, јер имају велику популарност.

Дачић и Вучић о наводима о прислушкивању Николића

Премијер Дачић је, одговарајући на питање новинара о изјави председника државе Томислава Николића да га прислушкују, да све такве наводе треба истражити, док је вицепремијер Александар Вучић рекао да ће све службе у том, али и у свим сличним случајевима, свој посао обавити.

"Ми све наводе, па и оне који се тичу председника Републике, разматрамо. Треба да буде јасно да сви органи безбедности укључујући и полицију и безбедносне службе имају задатак да заштите председника, а не да га прискушкују. Ако постоје било какве злоупотребе овлашћења, било кога у систему, наравно да то треба да буде предмет истрага и санкција", изјавио је Дачић.

Вучић је рекао да су надлежне службе и раније успевале да утврде више прекршаја под чудним околностима и покушаја упада у заштићени систем, да је с тим био упознат и сам председник Републике те да ће сви наводи бити истражени.

Први потпредседник Владе Александар Вучић рекао је да ће до краја недеље бити окончане истраге о све 24 спорне приватизације, како је Влада и обећала.

"Полиција је све послове у истрагама спорних приватизација завршила, остали државни органи су свој посао завршили и остаје да се види колико ће оптужница бити подигнуто", изјавио је вицепремијер, најављујући да се ових дана могу очекивати и неке нове акције.

Вучић је рекао и и да нису у питању само спорне приватизације које је означава ЕУ, већ и други предмети, и да ће се резултати тих истрага знати до краја недеље.

Премијер Ивица Дачић је, коментаришући информације да је заједно са Хашимом Тачијем кандидован за Нобелову награду за мир, рекао да преговори нису вођени због награда и у шаљивом тону додао да му је "драже да га кандидују за Нобела него за Хаг". Дачић је рекао да ипак не верује у веродостојност тих информација.

"У сваком случају ово што смо радили нисмо радили ни за какве награде и рејтинге, чак смо радили уз велики ризик. А да ли ми је драго, сигурно јесте", признао је Дачић, на шта му је први потпредседник Александар Вучић "добацио" да је "ово друго било искреније него онај први део".

"Добро је да се о Србији лепо говори. Мислим да напори за нормализацију које је Србија уложила и све што је Србија преживела, за то она треба да добије највишу награду", рекао је Дачић.

Вучић се обратио премијеру рекавши да се види да се дружи са Тачијем будући да дају исте изјаве алудирајући на то да је Тачи на свом Твитер профилу написао "да је почаствован номинацијом за Нобелову награду за мир и да то признање, више него ико други, заслужују грађани Косова".

Вучић је такође рекао и да би то била супер вест за Србију, док је Дачић додао да ипак не може сам себе да хвали.

(РТС)

Ивица Дачић: Србија коначно победила

Београд -- Влада Србије одржала је тематску седницу посвећену евроинтеграцијама. Премијер Дачић изјавио да је Србија коначно победила.

Ова Влада Републике Србије је, захваљујући свима вама, своју велику битку добила, урадили смо све што је било у нашој моћи да коначно победимо, рекао је премијер Србије Ивица Дачић на отварању седнице у Палати "Србија“.

Дачић је рекао да је "ова Влада Србије формирана ради резултата“ и да је овај успех највећи у последњих 20 година.

Ми смо остварили деценијски сан, рекао је премијер.

"Сваки грађанин Србије може да буде поносан“, рекао је Дачић и додао: "Гласови које су дали овај пут нису бачени, Србија је добро то препознала и то јој се на добар начин вратило...Сви заједно смо победили“, нагласио је Дачић.

Није било лако на том путу, преузели смо власт у држави која није имала пријатеље, сама и поражена - то је била Србија пре годину и по, рекао је Дачић додајући да је наша земља била позната по Хагу и суђењима за ратне злочине.

"Први задатак владе је зато био да учини све на поправљању спољнополитичке позиције земље, да укинемо лаж приликом коминицирања, да каземо истину отворено и Србији и свету без обзира на последице" навео је Дачић, истакавши да је ова влада желела да заштити националне интересе, а да у Србији створи услове да се нормално живи, а да су једини начин за то били разговори с онима с којима "смо до јуче ратовали".

"И то смо учинили., за Србију, за нашу децу ниједна жртва не сме да буде велика и ми смо то учинили", рекао је премијер.

"Србија је пре годину и по дана била сама, понижена и осрамоћена. Наш први задатак је био да поправимо спољнополитички положај", рекао је Дачић, који је у претходној влади био заменик и министар унутрашњих послова.

Како је навео, влада коју он предводи је препознала значај реформи и почела борбу против криминала и корупције. Дачић је рекао да је влада почела да штеди на себи, а не на грађанима Србије.

"Управљање Србијом захтева ону врсту патриотизма која те сваког дана подсети на то шта ти је обавеза", рекао је Дачић.

Премијер је оценио да се Србија "тешком муком изборила" за добијање датума за почетак приступних преговора с ЕУ, планиран за 21. јануар.

"Одлука о почетку прве међувладине конференције Србија - ЕУ 21. јануара није крај већ почетак великог процеса уређења Србије", истакао је Дачић.

Дачић је поновио да циљ није формално чланство у ЕУ већ да грађани Србије живе боље.

Дачић је рекао да је одлука донета пре свега због успешне примене Бриселског споразума, великом броју одржаних рунди, небројених састанака техничких група у области правосуђа, полиције, телекомуникација, али и одржаних локалних избора и почетку стварања ЗСО.

Премијер је рекао да су за то заслужни и Срби на Косову и Метохији који су видели да Србија жели да им помогне.

Одлука Европског савета је, додао је, и резултат спроведених реформи, као и спремности да се настави борба против корупције, организованог криминала, али и посвећености регионалном развоју....

"Оно што је важно јесу и званичне изјаве из ЕУ да прегаварачки оквир не тражи од нас признање независности Косова и Метохије, већ изналажење решења за проблеме", рекао је Дачић и нагласио да је држава на то спремна.

Дачић је приметио и да су преговори практично почели још у септембру скринингом, а да се у фебруару очекују експертске групе за поглавља 23 и 24.

"Наш план је да преговоре завршимо и раније у односу на неке друге државе, а тај оптимизам базирамо на оцени ЕУ да можемо да се ускладимо са европским прописима и стандардима у року од три до пет година", рекао је Дачић.

Он је додао да је циљ државе да се договоре најбољи услови за Србију, да своје специфичности застити и нађе за себе најбоље место у Европи.

Дачић је захвалио свима који су учинили напор да се отворе преговори, посебно првом потпредседнику владе Александру Вучићу, са којим је учествовао у преговорима и прошао тежак период.

Захвалио је и преговарачком тиму, члановима владе и председнику Републике Томиславу Николић и додао да очекује да Србија, цивиллно друштво и НВО схвате да је ово стартни знак, односно стартни пиштољ за нову историјску шансу Србије.

Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић, обраћајући се на седници, изјавио је да ће до краја недеље бити окончане истраге о све 24 спорне приватизације, како је влада и обећала, ка и да се нада да избора неће бити.

Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић изјавио је да је заказивање прве међувладине седнице Србије и ЕУ за 21. јануар 2014. године тачка после које се креће у "потпуно уређење државе", од правног система до економије.

"Ово што данас обележавамо јесте победа и успех грађана Србије, који су добро разумели политичке поруке, иако оне нису увек биле најјасније", казао је Вучић на седници.

Он је истакао да ће до краја недеље бити завршен рад на предметима 24 спорне приватизације, чију је истрагу тражила ЕУ и бивша председница Савета за борбу против корупције Верица Бараћ, која је преминула 2012.

На питање новинара о ванредним парламентарним изборима, Вучић је изразио наду да до њих неће доћи.

Потпредседник владе је оценио да напредак у евроинтеграцијама представља "шансу да променимо своје навике и поглед на свет" и изразио наду да ће већина, пре свега, младих људи то разумети и да ће се код њих пробудити предузетнички дух.

"Оно што је важно за грађане Србије, не тражећи од било кога да нешто слави, нити мислим да има великих разлога за славље, важно је да је данас свима јасно да точак не може да крене назад. Дошли смо до тачке са које више нема повратка уназад на било који начин", рекао је Вучић.

Он је рекао да почетак преговора о приступању представља велику шансу за српски народ и грађане Србије и одлуку о одржавању прве међувладине конференције "морамо разумети на тај начин да ми себе морамо да мењамо, а не да мислимо да нас је неко стално уцењивао и тражио од нас више него што је требало" иако су, према његовим речима, преговори у Бриселу били веома тешки, неретко и мучни.

Вучић је изразио наду да ће већина људи, посебно младих људи, у Србији разумети да је почетак преговора шанса за грађане Србије да промене своје навике, понашање и поглед на свет.

Он је истакао да је задатак српске владе да код младих људи подстакне предузетнички дух и да потисне "себичлук" код старијих и да тим младим људима пружи шансу и омогући им будућност "каква је нама некада била омогућена".

Вучић је рекао да започете реформе морају да буду брже, храбрије и јасније, али да то не значи да се могу "газити" радници и сељаци, већ да се с њима мора сарађивати и договарати се и пронаћи заједнички језик како земљу извући из кризе.

Економија и економске реформе су, како је истакао, области у којима није постигнуто довољно и у којима ће у наредном периоду морати да се ради много висе.

Додао је да је услов за успех економских реформи то да грађани промене себе, своје радне навике, своје понашање, свој однос према послу и да раде више, вредније и марљивије.

"Тога људи у Србији морају да буду свесни. Знам да то није популарно ни рећи, а камоли учинити. Ја желим свима да кажем да без тога успеха и напретка ни на који начин неће бити", истакао је Вучић.

Он је додао да очекује да 2014. и посебно 2015. буду године тешких и озбиљних реформи, као и да очекује да посебно 2015. буде година бољег живота за грађане Србије, али да ће зарад тога морати да уложено много труда и рада.

"Црвена линија је признање независности Косова"

Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је да је признање независности Косова и Метохије, односно питање статуса и чланства Косова у УН, црвена линија за Београд.

Одговарајући на питање шта је црвена линија испод које његов кабинет неће ићи, премијер је рекао да признање независности Косова и Метохије никада није била тема о којој се разговарало, а да то није ни могуће, јер пет чланица ЕУ није признало ту независност.

"Никада није помињана та тема нити би то била тема о којој би се расправљало и то су те црвене линије", прецизирао је Дачић, али и упозорио да пут Србије ка ЕУ и убудуће неће бити лак и подсетио да је већ заказана нова рунда разговора са Приштином и то пре одржавања међувладине конференције.

Дачић је рекао да је сасвим нормално да после локалних избора одржаних на Косову и Метохији буду сада конституисане општине и навео да то конституисање мора бити статусно неутрално.

Он је рекао да је са ЕУ договорено да се то питање у наредних неколико дана поново размотри "јер је сада потпуно нормално и логично да после локалних избора треба да уследи конституисање, то конституисање, исто тако, по нашем схватању, а и уопште по духу Бриселског споразума, јесте статусно неутрално".

Он је навео да та питања сигурно морају бити размотрена на начин како је то и предвиђено Бриселским споразумом и додао да смо прихватили дијалог и учестовали у њему ради нормализације односа, а не зарад признавања једнострано проглашене независности Косова.

Премијер је навео и да Србија први пут нема статус "лошег момка".

Говорећи о првој међувладиној конференцији, Дачић је објаснио да је то састанак на којем ће ЕУ изнети свој преговарачки оквир, њихов папир, а делегација Србије, у којој ће бити он и први потпредседник владе Александар Вучић и чланови преговарачког тима, своје мишљење.

Европски савет је 20. децембра потврдио одлуку шефова дипломатија ЕУ о почетку преговора са Србијом и одржавању прве међувладине конференције 21. јануара, а премијер Дачић је у суботу изјавио да је Србија потпуно спремна за почетак преговора са Унијом.

"Са ЕУ наредних дана о конституисању општина"

Премијер Дачић данас је рекао да је сасвим нормално да после локалних избора одржаних на Косову и Метохији буду сада конституисане општине.

Дачић је рекао да је са ЕУ договорено да се то питање у наредних неколико дана поново размотри "јер је сада потпуно нормално и логично да после локалних избора треба да уследи конституисање, то конституисање, исто тако, по нашем схватању, а и уопште по духу Бриселског споразума, јесте статусно неутрално".

Он је навео да та питања сигурно морају бити размотрена на начин како је то и предвиђено Бриселским споразумом и додао да смо прихватили дијалог и учестовали у њему у циљу нормализације односа, а не у циљу признавања једнострано проглашене независности Косова.

Дачић је подсетио да Приштина на сваком могућем папиру који постоји жели да истакне своју независност, па је то био случај и са гласачким листићима, а проблем је настао и са заклетвом и изјавом које треба да потпишу полицајци и судије и тужиоци.

То се, додао је Дачић, догађа и сада при конституисању општина, јер постоји жеља да на папирима и документима које општине имају буду обележја државности.

"У сваком случају то за нас није било прихватљиво и имајући у виду рокове који постоје, а да не бисмо ушли у проблеме који могу да изазову нестабилност, прихваћено је да се о томе разговара у наредним данима те да се за то питање надје решење" рекао је Дачић.

(Б92-Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер