уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Спремни смо да с Приштином разговарамо о међународном статусу Косова
Хроника

Ивица Дачић: Спремни смо да с Приштином разговарамо о међународном статусу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. април 2013.

МОСКВА– Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је да сматра да би директни разговори Београда и Приштине били боља опција, јер Срби и Албанци можда заиста имају заједничке интересе, али да се неким од међународних посредника то не допада.

„Увек сам сматрао да су директни преговори боља опција и да би могли да нам омогуће да постигнемо споразум са Приштином. Али та идеја не одговара одређеним страним силама, које су скептичне према могућности да не знају шта бисмо ми могли да се договоримо једни с другима”, рекао је српски премијер у интервјуу за телевизију „Раша тудеј”.

На констатацију да се недавно жалио да су ранији договори са Тачијем осујећени због бескомпромисног става Немачке и САД и да је питање који споразуми би били постигнути са Тачијем да није било Немаца и Американаца, Дачић одговара да „коначно решење не би било у интересу одређених страних актера - нарочито оних који су деловали као посредници у нашим преговорима последњих година”.

„Ако би Београд и Приштина решили све своје несугласице, улога ових актера као посредника не би више била релевантна. Постоје питања у којима Срби и Албанци можда заиста имају заједничке интересе, али некима од међународних посредника се то не допада”, оценио је српски премијер.

Што се тиче статуса Косова и Метохије, премијер каже да је амбивалентан. „С једне стране, Србија је изгубила контролу над већим делом Косова након бомбардовања НАТО 1999. године, а са друге, Приштина нема суверенитет над делом територије покрајине који је већински насељен Србима”.

То је реалност која треба да послужи као почетна тачка у преговорима Београда и Приштине. „Спремни смо да разговарамо о међународном статусу Косова са Приштином, али они нису вољни да то чине. Они гледају на своју независност као на свршену ствар и верују да нема више о чему да се разговара”, рекао је Дачић.

На питање колико је Србија спремна да иде далеко да би се обезбедило поштовање права косовских Срба, Дачић не нагласио да очекује да „Приштина прихвати наш предлог о успостављању Заједнице српских општина, а ми бисмо волели да Европска унија делује као гарант”.

„То би нам обезбедило одрживо привремено решење док не дођемо до неке врсте коначне одлуке о статусу Косова”, казао је он.

Србија се, према његовим речима, налази под притиском Европске уније због придруживања Унији.

„Иако је Србија пристала да гледа на Косово као ентитет са специјалним статусом, у сагласности са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, ми не сматрамо Косово независном државом. Али смо спремни да наставимо разговоре са Приштином како бисмо дошли до узајамно прихватљивог решења”, рекао је премијер Србије.

Упитан да ли има утисак да се приступање Србије ЕУ условљава решавањем питања Косова иако то није званично речено и да се „циљ помера у току трке”, Дачић одговара да „смо сведоци политике двоструких стандарда у којој се правила мењају успут, а то сигурно не може да се назове фер-плејом”.

Према његовим речима, Косово се није помињало док је било актуелно питање изручења хашких оптуженика, а када је то питање скинуто с дневног реда, статус Косова се појављује као нови предуслов. „Ми то видимо као непоштовање договора, али тако свет функционише”.

„Пошто смо мала земља, ми треба да унапређујемо наше интересе на међународном плану, а у нашем је интересу да постанемо чланица ЕУ”, рекао је Дачић и навео да се Србија налази у веома компликованој ситуацији, окружена чланицама НАТО и ЕУ или земљама које су на путу ка ЕУ.

„Чланство у ЕУ није само по себи циљ за нас, али оно је средство за унапређење наших интереса”, рекао је српски премијер, оценивши да ће Србија имати много више користи од уласка од ЕУ, него што ће Унија имати од прихватања земље”.

На питање да ли оптужене у Хагу, укључујући и Слободана Милошевића, сматра злочинцима, Дачић је одговорио:

„Не можете некога прогласити злочинцем док се на суду не докаже његова кривица, а Хашки трибунал сигурно није фер”.

„Он је успостављен са конкретном сврхом да се званично Срби прогласе кривима. Србија треба да се придржава својих обавеза. Али морамо да помогнемо Србима који се тренутно налазе у Хагу да докажу своју невиност”, поручио је српски премијер.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер