уторак, 05. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: "Релаксација односа" Приштине и Београда услов за прикључење Србије ЕУ
Хроника

Ивица Дачић: "Релаксација односа" Приштине и Београда услов за прикључење Србије ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. септембар 2012.

БЕОГРАД - Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је данас да је услов за прикључење Србије Европској унији што већа релаксација односа Београда и Приштине и отклањање проблема који онемогућавају нормалан живот грађана.

Дачић је новинарима у паузи скупа "Социјална димензија трговине људима на Балкану" рекао да "глупост да је за улазак Србије у ЕУ прихватање независности Косова и Метохије".

Он је додао да је Србија спремна да настави дијалог и да дефинише све међусобне проблеме и да ради на њиховом отклањању.

"Мислимо да је неопходно дијалог наставити на политичком нивоу, што значи да се нађе компромисно прихватљиво решење за обе стране. Очекујем да се у наредном периоду ти разговори наставе, а на ком нивоу и каквог формата, као и ко ће бити присутан од стране међународне заједнице су теме о којима ће председник Србије (Томислав Николић) разговарати на заседању Генералне скупштине Уједињених нација", рекао је Дачић.

Премијер Србије је подсетио да је такозвану независност Косова не признаје цела међународна заједница и да у ЕУ постоји пет земаља које још нису прихватиле.

Говорећи о такозваној независности Косова Дачић је рекао да "ако је УН кључ косовске независности, да онда тога нема без актуелног учешћа Србије".

Крај надгледане независности нема значаја за Србију

Крај процеса надгледане независности Косова за Србију нема значаја, јер она не прихвата ни надгледану, нити ненадгледану независност, изјавио је данас премијер Србије Ивица Дачић.

"За нас питање Косова није решено, док се за то не да пристанак Србије. Да није тако, не би нас притискали да признамо независност Косова", рекао је Дачић новинарима после отварања Летње школе о борби против трговине људима на Балкану.

Он је поручио да је Београд спреман на наставак дијалога са Приштином, како би се дефинисали међусобни проблеми и радило на њиховом отклањању.

Дијалог је, сматра Дачић, неопходно наставити на политичком нивоу, да би се нашло компромисно решење, прихватљиво за обе стране.

Дачић очекује да се дијалог Београда и Приштине настави "у наредном периоду", док ће о нивоу и формату тог дијалога председник Србије Томислав Николић разговарати на заседању Генералне скупштине Уједињених нација.

Он је поново негирао тврдње да је признање Косова услов да би Србија постала члан Европске уније (ЕУ), што је илустровао писмом које му је, честитајући избор за председника Владе, упутио премијер Велике Британије Дејвид Камерон.

У писму се, прецизирао је Дачић, наводи шта би све Србија требало да уради да би добила датум почетка преговора и говори о спровођењу договора постигнутих са Приштином и отклањању проблема на северу Косова, али се нигде не помиње потреба да Србија призна независност Косова.

Говорећи о наставку истраге о трговини људским органима на Косову и северу Албаније, Дачић је нагласио да већ дуже време истражни органи Србије, који су укључени у део те међународне истраге, имају исказ заштићеног сведока.

Тај сведок није једини, напоменуо је Дачић и додао да је Србија очекивала да истрага о трговини органима иде брже, јер до сада није обављана темпом који та тема заслужује.

Очекујемо да међународна заједница адекватно реагује, јер ваљда и српске жртве заслужују праведно санкционисање починилаца, као и друге на простору бивше Југославије", закључио је Дачић.

(Танјуг-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер