уторак, 05. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Разговaраћу и са Харадинајем ако буде премијер
Хроника

Ивица Дачић: Разговaраћу и са Харадинајем ако буде премијер

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. јануар 2013.

БЕОГРАД – Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је да би о решавању проблема на Косову и Метохији разговарао и са Рамушем Харадинајем уколико би он био „косовски премијер”.

„Ако би био премијер, ја не бих имао куд. Уколико постане премијер ја нећу имати могућност да кажем нећу, јер је са друге стране неко ко мени не одговора. Преговори се не воде са онима са којима желите, већ са онима са којима имате проблеме”, рекао је Дачић за Телевизију „Ал џазира”.

Он је објаснио да је одлуку да разговара са Хашимом Тачијем било тешко донети, будући да нико други није хтео, али и зато што је на себе преузео велики ризик који му можда није политички исплатив.

Упитан како изгледају састанци са Тачијем, Дачић је одговорио да „изгледају потпуно нормално”.

„Можда је неко очекивао да ћемо да се побијемо, да ћу да га шутнем, убијем... Ми морамо да схватимо да живимо у 21. веку. Није ми циљ да се срећем са њим да би се видели, да то нисам урадио и да немамо овакве резултате у борби против корупције никада не бисмо имали позитивно мишљење. Дијалог са Приштином је кључан за ЕУ”, рекао је он.

Дачић је казао да Србија мора да се избори за датум почетка преговора о чланству у ЕУ.

„Нисам опчињен ЕУ, не мислим да је то иделана творевина, али не видим за Србију бољу могућност. Дајте да ми уђемо у ЕУ, па ако не ваља онда ћемо да изађемо”, казао је Дачић.

Говорећи о предлогу резолуције о Косову и Метохији, Дачић је казао да је циљ да се постигне што већа сагласност странака, да се понуди решење за најактуелнији проблем, а то је „паралелизам и парализа институција”, као и да се сачува дијалог у Бриселу, јер је он важан за европски пут Србије.

„Није циљ да Србија има своје институције, већ да постоје институције које ће бити прихватљиве и за Србе на Косову и за Приштину”, рекао је Дачић и додао да је предложена резолуција највећи уступак Београда у досадашњим преговорима.

Премијер Србије је додао да је предлог Србије о аутономији српског народа на Косову и Метохији веома конструктиван и коректан, ако се не жели разговарати о целовитом решењу.

Коментаришући одлуку косовских институција да не дозволе посету председника Србије Томислава Николића Косову на Божић, Дачић је рекао да то није добра порука и да је потребно ићи у релаксацију, а не у даље заоштравање односа.

Што се тиче Владе Србије, Дачић је рекао да нема никаквог разлога да његова влада не опстане на власти до краја мандата, будући да нема никаквих проблема, као и да нико унутар ње није говорио о изборима, већ само о томе како да се реше нагомилани проблеми у држави.

Упитан за истраге о 24 спорне приватизације, Дачић, који је и министар унутрашњих послова, казао је да ће у овој години значајан део истрага бити завршен, као и да нема никаквих спорова да ли нешто треба да се ради или не.

Када су у питању односи у региону и посебно са Хрватском, Дачић је рекао да две државе треба да буду практичне и да сарађују и остваре комуникацију која ће им омогућити да њихови односи не буду као у леденом добу, као и да је спреман да се састане са хрватским колегом Зораном Милановићем.

„Није то питање симпатије или антипатије, ми смо државе које морају да сарађују”, рекао је Дачић и изразио уверење да ће у неколико следећих месеци доћи до сусрета с премијером Хрватске.

На питање о сарадњи с председником Републике Српске Милорадом Додиком, Дачић је рекао да су односи добри.

„Он није мене подржао на изборима, али ми не улазимо у то ко је на власти у Републици Српској, интересују нас специјалне везе и све док је тај споразум на снази, а сигуран сам да ће увек бити, наши интереси су да се они увек развијају без обзира ко је тамо председник”, рекао је Дачић.

Премијер Србије Ивица Дачић изјавио да би државе на Балкану требало да покушају да направе балкански савет, истакавши да то не би била нова Југославија.

Дачић је за ТВ мрежу „Ал Џазира Балкан” рекао да државе на Балкану не морају међусобно да се воле, али треба да сарађују јер им је то у заједничком интересу, додајући да би требало да покушају да направе балкански савет „који има улогу да делује да заједно будемо јачи”.

„Није то нова Југославија. Сигурно да нам је Босна и Херцеговина ближа него Литванија, а Литванац када дође у Србију, има већа права него неко кад дође из Хрватске. Мислим да то није праведно”, казао је Дачић у синоћ емитованом интервјуу.

Он је рекао да без обзира на то да ли постоје историјске симпатије или антипатије међу државама Балкана, „ми смо народи и државе који морају да сарађују, нарочито владе”.

„У том смислу сам и ја имао иницијативу и раније да се сусретнемо на нивоу влада. Да избегнемо грљења, љубљења и заклињања у историјске везе, него да једноставно будемо практични и да остваримо једну комуникацију која ће омогућити да и поред тога што се међусобно не слажемо, наши односи не буду као у времену леденог доба”, рекао је Дачић.

Говорећи о односима Србије и БиХ Дачић је поновио да Србија поштује БиХ као државу, подсетивши да по Дејтонском споразуму Србија има специјалне везе са Републиком Српском, али жели исте такве односе и с Федерацијом БиХ.

(Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер