петак, 08. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Процедура усвајања ИПАП плана окончана јуче, то је корак напред у односима Србије и НАТО
Хроника

Ивица Дачић: Процедура усвајања ИПАП плана окончана јуче, то је корак напред у односима Србије и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. јануар 2015.

БЕОГРАД - Процедура усвајања Индивидуалног акционог плана партнерства (ИПАП) између Србије и НАТО успешно је окончана јуче, саопштио је данас први потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић.

"Са задовољством могу да саопштим да је процедура усвајања ИПАП успешно окончана 15. јануара 2015. године. У овом документу су јасно и транспарентно истакнути наши циљеви и проритети које желимо да достигнемо кроз сарадњу са НАТО", навео је Дачић, саопштило је Министарство спољних послова.

Према Дачићевим речима, поменуто партнерство би требало да омогући пружање помоћи држави партнеру у реформи и модернизацији система реформи и безбедности.

"Усвајање ИПАП представља значајан корак напред у нашим односима са НАТО и створиће услове за редован и структуиран дијалог укључујући и дијалог на политичком нивоу. Очекујем да ће ИПАП олакшати координацију билатералне сарадње са чланицама и другим партнерима НАТО", истакао је Дачић.

ИПАП је највиши облик сарадње са НАТО кроз програм Партнерство за мир, који не подразумева чланство у северноатлантском војном савезу, а процедура усвајања није успела прошле године због одбијања Албаније да прихвати српско партнерство.

Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг поздравио је данас усвајање ИПАП, оценивши да је то "важан корак у јачању дијалога, разумевања и сарадње".

Столтенберг је у саопштењу исказао пуно разумевање за политику војне неутралности Србије, истичући да НАТО на истој основи сарађује са многим неутралним земљама.

План, који је јуче усвојен на Савету НАТО, садржи детаље о будућим активностима Србије у оквиру Партнерства за мир, а Столтенберг је оценио да се сарадња одвија у обостраном интересу.

"Србија је вредан члан нашег партнерства још од 2006", подсетио је он.

ИПАП је требало да ступи на снагу крајем прошле године, али је његово усвајање у Северноатлантском савету једно време блокирала Албанија, након инцидената током посете премијера Едија Раме Београду.

Одлуке у Савету НАТО доносе се једногласно, а повлачење албанског вета омогућило је да ИПАП ступи на снагу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер