Početna strana > Hronika > Ivica Dačić: Prekinuti uspavanku i realno sagledati situaciju na Kosovu i Metohiji
Hronika

Ivica Dačić: Prekinuti uspavanku i realno sagledati situaciju na Kosovu i Metohiji

PDF Štampa El. pošta
subota, 12. januar 2013.

Beograd -- Sa oko pola sata zakašnjenja počela je sednica Skupštine Srbije na kojoj se raspravlja o Predlogu rezolucije o KiM. U Skupštini je i predsednik Nikolić.

Sednica je bila zakazana u 11 časova, a u sali su osim poslanika, članovi vlade, dorektor Kancelarije za KiM Aleksandar Vulin i Dejan Pavićević, koji se tek vratio iz Brisela gde je učestvovao u tehničkom dijalogu s Prištinom.

Odmah na početku sednice šef poslaničke grupe DS Borko Stefanović je tražio da se duplira vreme predviđeno za trajanje sednice, što je predsednik Skupštine Nebojša Stefanović odmah stavio na glasanje, ali je taj predlog podržalo samo 67 poslanika pa on nije usvojen.

Ivica Dačić: Suverenitet Srbije na Kosovu gotovo da ne postoji

Premijer Srbije Ivica Dačih obrazložio je, u ime predlagača, predlog rezolucije. Tom prilikom je rekao da vlada i predsednik Srbije ne predlažu samo tekst rezolucije i platforme o Kosovu i Metohiji, već da žele da se nađe rešenje.

Na današnjoj sednici treba da se realno sagleda sitaucija na Kosovu i Meothiji, dodao je Dačić ukazujući da dok se godinama raspravljao o rezolucijama i deklaracijama, na Kosovu od 1990. teče proces učvršćivanja nezavisnoti, raste pritisak na Srbe, nema povratka i rasvetljavanja problema nestalih.

"Suverenitet Srbije na Kosovu i Metohiji gotovo da ne postoji. Mi danas treba da tražimo podršku za politiku koja će prekinuti uspavanku da je dovoljno sakriti se iza rezolucija i da će problem Kosova biti rešen", rekao je Dačić u obraćanju poslanicima na sednici na kojoj se raspravlja o Predlogu Rezolucije o KiM.

Građani, dodao je, očekuju odgovore na pitanja, odgovoran odnos prema raspravi, bez međustaranačkih nadmetanja i ukoliko je moguće bez nadmetanja u optužbama ko je kriv.

Dačić je podsetio da je prošle godine obeleženo 100 godina od oslobođenja Kosova od turske vlasti, a da je danas tamo teška situacija u kojoj je ugrožen teriotrijalni integritet i suvrenitet i nacionalni i državni interes Srbije. "Kosovom upravljanju komandanti ratnih jedinica sa kojima smo ratovali, a danas sa njima razgovaramo. To je na žalost realnost", naglasio je premijer i dodao da je pitanje šta može da se uradi da se ta realnost promeni. 

Kosovo nije jednostavna tema, dodao je Dačić i naveo citat Jovana Skerlića da je "svaki kamen na Kosovu uspomena na teške rane".

"Bez obziora da li je Kosovo u sastavu Srbije ili ne, i u vreme turske okupacije nije se menjao odnos srpskog naroda prema Kosovu, Kosovo je velika misao bez obzira ko danas tamo ima suverenitet. Kosovo je srpski arhetip, tema vezana za srpske korene, seobe ali i za deobe", dodao je Dačić.

"Na Kosovu je izuzetno teška situacija i svrha sednice nije rapravljanje o nekoliko stranica teksta rezolucije već da li smo u mogućnosti da realno sagledamo sitauciju u kojoj se nalazimo, spoljnopolitički položaj Srbije i mogućnosti da pravilno rešenje", rekao je Dačić.

Od takvog pristupa zavisi da li ćemo vodili ostvarivu, realnu politiku ili ćemo samo doneti još jednu rezoluciju, rekao je Dačić.

Predsednik Skupštine je potom odredio pauzu do 13.10 zbog konsultacija sa šefovima poslaničkih grupa o amandmanu DS-a koji, kako tvrdi premijer Dačić, praktično traži prekid tehničkih razgovora u Briselu.

Autonomija za zajednicu srpskih opština 

Ponovio je da bi zajednica srpskih opština na Kosovu imala autonomiju u pravosuđu, unutrašnjim poslovima, energetici i drugim oblastima.

"Insistiraćemo na posebnom ugovornom odnosu Srpske pravoslavne crkve i institucija u Prištini, na trajnoj garanciji za povratak raseljenih i potrebi da i Kosovo usvoji zakon o povratku. Potrebno je razgovarati o nestalima i sprovesti istrage o zločinima nad Srbima na Kosovu", naglasio je Dačić.

Dačić je naveo da "sve to nije deo rezolucije", nego je to politička platforma, a da rezolucija određuje okvire za pregovore.

Premijer Srbije je istakao i da Srbija želi da napreduje u evropskim integracijama i da dobije datum za pregovore sa EU.

Upozorio je da Kosovo sve više ide ka nezavisnosti i da su Srbiji potrebni državnički pragmatizam, diplomatska mudrost i delovanje u interesu naroda, prvenstveno u interesu Srba sa Kosova.

Teške činjenica umesto mitova i bajki 

Dačić je naveo da se o Kosovu ne može govoriti na nivou mita i bajki nego na nivou "teških činjenica", koje govore da je svet nepravedan prema Srbiji, ali da je Srbija mala da bi mogla da promeni svet.

"Na Kosovu je izuzetno teška situacija. Suverenitet Srbije na Kosovu gotovo i da ne postoji, srpske institucije se teraju sa Kosova, a Srbi nisu napravili svoje autonomne institucije. Kosovom upravljaju komandanti terorističkih jedinica sa kojima smo ratovali, a primaju ih u Vašingtonu i Briselu. Predsednik Srbije ne može na Kosovo, u Prizrenu živi jedan srpski đak, a Prizren je bio prestonica Srbije. Ne možemo da zaštitimo svetinje na Kosovu", rekao je Dačić.

Moramo pogledati istini u oči i reći da se ne može nazad u prethodno stanje i da je pitanje samo može li se ići napred, poručio je predsednik Vlade Srbije.

Istako je i da je na Kosovu potrebno pronaći pravedno rešenje koje će zadovoljiti sve i koje će omogućiti mir i stabilnost u regionu.

"Moramo da stvorimo dobre i čvrste osnove da nešto spasimo, da ujedinimo narod za ostvarive ciljeve. Dok mi raspravljamo o rezolucijama, od 1999. godine teče proces učvršćivanja nezavisnosti, pritisak na Srbe, nema povratka niti rešavanja sudbine nestalih, izvode se napadi na Srbe", rekao je Dačić.

Prekinuti uspavanku 

Dačić je naveo da se 13 godina gradi nezavisno Kosovo suprotno međunarodnom pravu i ustavu, a Srbija donosi rezolucije i deklaracije a Kosovo sve više ide ka nezavisnosti.

"Svrha sednice parlamenta o rezoluciji je da vidimo da li smo u mogućnosti da sagledamo realnu situaciju i položaj Srbije. Narodu je potrebna politika sa rezultatom i odgovornosti a ne politika časnih poraza i bitaka koje mogu da donesu samo poraz i kolektivno žrtvovanje naroda", rekao je Dačić.

Dačić je istakao da je potrebna podrška parlamenta za politiku koja će prekinuti uspavanku da je dovoljno sakriti se iza rezolucija i Ustava i da će tako biti rešen problem Kosova.

"Budemo li držali glavu u pesku nećemo više imati o čemu da pregovaramo", upozorio je predsednik Vlade Srbije. 

Premijer je poručio da nam nije potrebna politika časnih poraza, ni bitaka koje "mogu samo da donesu poraz i kolektivno žrtvovanje naroda".

"Časno se mogu žrtvovati samo pojedinci, ne sme se žrtvovati ceo narod", poručio je premijer Ivica Dačić, obrazlažući Predlog rezolucije.

(B92-Tanjug-RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner