петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Прекинути успаванку и реално сагледати ситуацију на Косову и Метохији
Хроника

Ивица Дачић: Прекинути успаванку и реално сагледати ситуацију на Косову и Метохији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. јануар 2013.

Београд -- Са око пола сата закашњења почела је седница Скупштине Србије на којој се расправља о Предлогу резолуције о КиМ. У Скупштини је и председник Николић.

Седница је била заказана у 11 часова, а у сали су осим посланика, чланови владе, доректор Канцеларије за КиМ Александар Вулин и Дејан Павићевић, који се тек вратио из Брисела где је учествовао у техничком дијалогу с Приштином.

Одмах на почетку седнице шеф посланичке групе ДС Борко Стефановић је тражио да се дуплира време предвиђено за трајање седнице, што је председник Скупштине Небојша Стефановић одмах ставио на гласање, али је тај предлог подржало само 67 посланика па он није усвојен.

Ивица Дачић: Суверенитет Србије на Косову готово да не постоји

Премијер Србије Ивица Дачих образложио је, у име предлагача, предлог резолуције. Том приликом је рекао да влада и председник Србије не предлажу само текст резолуције и платформе о Косову и Метохији, већ да желе да се нађе решење.

На данашњој седници треба да се реално сагледа ситауција на Косову и Меотхији, додао је Дачић указујући да док се годинама расправљао о резолуцијама и декларацијама, на Косову од 1990. тече процес учвршћивања независноти, расте притисак на Србе, нема повратка и расветљавања проблема несталих.

"Суверенитет Србије на Косову и Метохији готово да не постоји. Ми данас треба да тражимо подршку за политику која ће прекинути успаванку да је довољно сакрити се иза резолуција и да ће проблем Косова бити решен", рекао је Дачић у обраћању посланицима на седници на којој се расправља о Предлогу Резолуције о КиМ.

Грађани, додао је, очекују одговоре на питања, одговоран однос према расправи, без међустараначких надметања и уколико је могуће без надметања у оптужбама ко је крив.

Дачић је подсетио да је прошле године обележено 100 година од ослобођења Косова од турске власти, а да је данас тамо тешка ситуација у којој је угрожен териотријални интегритет и сувренитет и национални и државни интерес Србије. "Косовом управљању команданти ратних јединица са којима смо ратовали, а данас са њима разговарамо. То је на жалост реалност", нагласио је премијер и додао да је питање шта може да се уради да се та реалност промени. 

Косово није једноставна тема, додао је Дачић и навео цитат Јована Скерлића да је "сваки камен на Косову успомена на тешке ране".

"Без обзиора да ли је Косово у саставу Србије или не, и у време турске окупације није се мењао однос српског народа према Косову, Косово је велика мисао без обзира ко данас тамо има суверенитет. Косово је српски архетип, тема везана за српске корене, сеобе али и за деобе", додао је Дачић.

"На Косову је изузетно тешка ситуација и сврха седнице није раправљање о неколико страница текста резолуције већ да ли смо у могућности да реално сагледамо ситауцију у којој се налазимо, спољнополитички положај Србије и могућности да правилно решење", рекао је Дачић.

Од таквог приступа зависи да ли ћемо водили оствариву, реалну политику или ћемо само донети још једну резолуцију, рекао је Дачић.

Председник Скупштине је потом одредио паузу до 13.10 због консултација са шефовима посланичких група о амандману ДС-а који, како тврди премијер Дачић, практично тражи прекид техничких разговора у Бриселу.

Аутономија за заједницу српских општина 

Поновио је да би заједница српских општина на Косову имала аутономију у правосуђу, унутрашњим пословима, енергетици и другим областима.

"Инсистираћемо на посебном уговорном односу Српске православне цркве и институција у Приштини, на трајној гаранцији за повратак расељених и потреби да и Косово усвоји закон о повратку. Потребно је разговарати о несталима и спровести истраге о злочинима над Србима на Косову", нагласио је Дачић.

Дачић је навео да "све то није део резолуције", него је то политичка платформа, а да резолуција одређује оквире за преговоре.

Премијер Србије је истакао и да Србија жели да напредује у европским интеграцијама и да добије датум за преговоре са ЕУ.

Упозорио је да Косово све више иде ка независности и да су Србији потребни државнички прагматизам, дипломатска мудрост и деловање у интересу народа, првенствено у интересу Срба са Косова.

Тешке чињеница уместо митова и бајки 

Дачић је навео да се о Косову не може говорити на нивоу мита и бајки него на нивоу "тешких чињеница", које говоре да је свет неправедан према Србији, али да је Србија мала да би могла да промени свет.

"На Косову је изузетно тешка ситуација. Суверенитет Србије на Косову готово и да не постоји, српске институције се терају са Косова, а Срби нису направили своје аутономне институције. Косовом управљају команданти терористичких јединица са којима смо ратовали, а примају их у Вашингтону и Бриселу. Председник Србије не може на Косово, у Призрену живи један српски ђак, а Призрен је био престоница Србије. Не можемо да заштитимо светиње на Косову", рекао је Дачић.

Морамо погледати истини у очи и рећи да се не може назад у претходно стање и да је питање само може ли се ићи напред, поручио је председник Владе Србије.

Истако је и да је на Косову потребно пронаћи праведно решење које ће задовољити све и које ће омогућити мир и стабилност у региону.

"Морамо да створимо добре и чврсте основе да нешто спасимо, да ујединимо народ за оствариве циљеве. Док ми расправљамо о резолуцијама, од 1999. године тече процес учвршћивања независности, притисак на Србе, нема повратка нити решавања судбине несталих, изводе се напади на Србе", рекао је Дачић.

Прекинути успаванку 

Дачић је навео да се 13 година гради независно Косово супротно међународном праву и уставу, а Србија доноси резолуције и декларације а Косово све више иде ка независности.

"Сврха седнице парламента о резолуцији је да видимо да ли смо у могућности да сагледамо реалну ситуацију и положај Србије. Народу је потребна политика са резултатом и одговорности а не политика часних пораза и битака које могу да донесу само пораз и колективно жртвовање народа", рекао је Дачић.

Дачић је истакао да је потребна подршка парламента за политику која ће прекинути успаванку да је довољно сакрити се иза резолуција и Устава и да ће тако бити решен проблем Косова.

"Будемо ли држали главу у песку нећемо више имати о чему да преговарамо", упозорио је председник Владе Србије. 

Премијер је поручио да нам није потребна политика часних пораза, ни битака које "могу само да донесу пораз и колективно жртвовање народа".

"Часно се могу жртвовати само појединци, не сме се жртвовати цео народ", поручио је премијер Ивица Дачић, образлажући Предлог резолуције.

(Б92-Танјуг-РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер