четвртак, 13. март 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Остајемо при начелном договору са ДС о формирању владе
Хроника

Ивица Дачић: Остајемо при начелном договору са ДС о формирању владе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. мај 2012.

Београд – Коалиција СПС-ПУПС-ЈС остаје при начелном договору са ДС о формирању парламентарне већине и није заинтересована за учешће у евентуалној "тројној коалицији".

То је изјавио лидер социјалиста Ивица Дачић и додао да га Тадић још није обавестио о томе да ли ће прихватити да буде кандидат за премијера.

Кад је реч о "тројној коалицији", Дачић је рекао: "Добро смо размислили и донели смо одлуку да у таквој коалицији не желимо да учествујемо", рекао је, додавши: "Ми јесмо за кохабитацију, али кохабитација не значи коалицију".

Дачић је за Б92 изјавио да преговори о формирању владе нису били тема данашње седнице Председништва СПС-а и истакао да социјалисти и коалиција окупљена око њих "остају при ономе што је договорено", али и да чекају званичан предлог изгледа владе.

"Ми смо се на Председништву припремали за Главни одбор који је заказан за недељу. Влада није била тема, али смо ми о томе раније причали. Коалиција СПС-ПУПС-ЈС дала је заједничку изјаву о наставку сарадње са ДС. Ми остајемо при ономе о чему смо разговарали, али ми нисмо добили никакав званичан предлог о влади, нити опис како би та нова влада требало да изгледа", рекао је Дачић за Б92.

Он је додао да социјалисти и коалиција окупљена око њих не сносе одговорност за "застоје у политичком животу Србије".

"Очекујемо да наставимо разговоре следеће недеље. Ово је новонастала ситуација, али што пре треба наставити разговоре и видети да ли постоји могућност да формирамо већину. Ипак, никакав предлог није стигао од партнера из ДС, као ни из СНС. Очигледно је потребно неко време да се саберу утисци и изврше анализе изборних резултата, али је потребно што пре формирати владу", рекао је Дачић.

Лидер социјалиста је на питање о могућности "велике коалиције ДС и СНС" рекао да је он и раније говорио о томе и да се већ изјаснио шта о томе мисли. Он је подвукао и да ДС и СНС заједно немају 50 одсто гласова, већ да имају већину мандата због изборног система.

"Мислим да две највеће странке и треба да сарађују у неком облику", рекао је он. 

Долазећи на седницу председништва СПС, Дачић је новинарима нагласио да нема дилеме са ким хоће коалиција чији је он лидер да формира парламентарну већину и још једном је потврдио да је о томе једино са ДС разоварао.

"За нас нема дилеме. Ништа није спорно, чекамо и апелујемо на ДС да тај процес убрза. Немамо ништа против ни уколико дође до договора ДС и СНС, али у тој влади немамо шта да тражимо", рекао је Дачић.

Лидер социјалиста је нагласио да је основни циљ "јачање" коалције, а не потреба да буду део било које владе.

Нисмо љути, додао је, ни уколико неко направи коалицију са неким другим.

Упитан о томе коме жели да припадне функција премијера, нагласио је да сматра да то место припада ДС као највећој странци у коалцији и прецизирао да га о својој одлуци да ли ће бити кандидат за премијера Тадић још није обавестио.

Нагласивши да свакодневни контакти постоје на страначком нивоу, али да се са Тадићем није чуо лично, Дачић је инсистирао да одлука о кандидату за премијера не треба да буде тема "кочења" њиховог међусобног договора.

"Стање је такво да се не може брзо очекивати формирање нове владе, али не очекујем ни неку велику драматику. Свако треба да ради свој део посла док се влада не конституише", поручио је Дачић и нагласио да је данашња седница председништва СПС сазвана у циљу разматрања изборних резултата и потврђивања опредељења коалиције у какву владу жели, односно шта не жели.

Дачић је ипак, не искључујући могућност формирања такозване велике коалиције, подсетио да су ДС и СНС освојили само 22 односно 23 одсто гласова бирача и то од 45 до 46 одсто изашлих на бирачких места.

Коментаришући данашње догађаје поводом конституисања локалне власти у Сурчину, очекивања Дачића су да ће "локалне ствари бити проблем у целој Србији".

(Б92-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер