среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Нећу да причам бајке, компромис о Косову је нужан
Хроника

Ивица Дачић: Нећу да причам бајке, компромис о Косову је нужан

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. мај 2011.

Потпредседник Владе Србије Ивица Дачић рекао је данас да је једино брзо и реално решење за Косово постизање компромиса између Срба и Албанаца и да се он не залаже за поделу Косова, већ за разграничење.

Мој посао није да причам грађанима Србије бајке за лаку ноћ, него да видимо како ће Србија да живи даље", навео је Дачић.

"Никад нисам употребио реч подела... Идеја о разграничењу би могла да буде решење о коме би требало да се изјасне грађани", рекао је Дачић новинарима током конференције поводом 10 година Мисије ОЕБС-а у Србији.

Дачић је прецизирао да би, ако буде таквог предлога, грађани морали о њему да се изјасне. "То би подразумевало промену устава, а то је једна процедура", рекао је.

На питање да ли је тиме изнео свој лични став или став Владе Србије Дачић је истакао да је он изнео предлог "као човек који се родио и живео на Косову".

"Ја сам председник политичке партије, ја нисам чиновник владе. Неће ваљда мени председник владе одређивати који је програм моје политичке партије. Ја не нападам никог у влади", рекао је Дачић.

На опаску новинара да се то коси са кодексом владе Дачић је рекао: "Нека ме искључе из владе! Па шта?! Најбоље да нико ништа не сме да каже, да сви залепимо фластере преко уста".

Дачић је рекао да је само изнео мишљење већине грађана и да је он то предлагао још Слободану Милошевићу. "Да се питање бивше Југославије решило на овај начин не би било ратова", додао је.

По Дачићевим речима, компромис је нужан јер би у супротном, пошто "Србија сматра да је цело Косово део Србије што ниједан албански политичар неће прихватити, Београд, да би реализовао своје идеје ако преговори не успеју, требало да употреби војна средства".

Дачић је рекао да је слична ситуација и на албанској страни те би у том случају такви ставови довели до новог рата.

"Не желим да мењам политику око Косова. Мени нико не може да замери да нисам на све начине бранио Косово. Ми из СПС-а смо Косово оружјем бранили, за разлику од неких у Београду који су само теоретисали", додао је.

Он је навео да су против предлога о разграничењу и ЕУ и САД и Приштина и Србија.

"Кад су сви против, волео бих да ми неко каже шта је онда решење за Косово...

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер