субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Моја жеља да ММФ више не буде у Србији
Хроника

Ивица Дачић: Моја жеља да ММФ више не буде у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. март 2012.

Београд – Вицепремијер Ивица Дачић поручио је међународним финансијским институцијама, пре свега ММФ-у, да се не мешају у очување националних интереса.

Дачић, који је и министар унутрашњих послова, изјавио је да је против приватизације једине домаће осигуравајуће куће "Дунав осигурања".

"Огромна је грешка да финансијско тржиште препустимо страним инвеститорима, жеља за профитом, који се износи из земље, не може да буде добра за Србију. Држава мора да покаже своју снагу и ја јавно говорим да је моја жеља да ММФ више не буде у Србији", рекао је Дачић.

Додао је да нема ништа против департизације, али да држава "мора да има одговорност".

"Морамо да водимо наше националне интересе, а не да нам кредитори говоре да распродамо своје компаније", додао је он.

Инсистирајући на важној улози успешних домаћих осигуравајућих кућа, вицепремијер је током излагања на регионалној конференцији ''Развој тржишта осигурања у југоисточној Европи'' нагласио да треба ускладити њихово пословање са директивама ЕУ и унапредити ефикасност њиховог пословања.

"На основу закона из протекле деценије извршена је приватизација од које је једна трећина поништена, радници су остали без посла, фирме затворене, а држава оштећена јер није добила никакве приходе", рекао је Дачић.

Како је нагласио, сада је тенденција да се у друштвену својину враћа велики број предузећа, уз подсећање да је интерес Србије да поред банака у државној својини има и осигуравајућу кућу.

Истичући да су све државе које су саме спровеле своје реформе међу најразвијенијима, он је рекао да то што Србија жели да уђе у ЕУ "није наша слабост него снага" која подразумева очување државних интереса.

"Нама је интерес да европске вредности и директиве применимо уколико су добре, без обзира на то у којем смо статусу према ЕУ, како бисмо унапредили живот својих грађана и направили систем који би подразумевао повољније услове за обичног човека и заштиту његове имовине", закључио је Дачић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер