недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Могућа стратешка сарадња САД и Србије
Хроника

Ивица Дачић: Могућа стратешка сарадња САД и Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. мај 2013.

ВАШИНГТОН, БЕОГРАД - Премијер Србије Ивица Дачић закључио је данас, на крају једнонедељне посете Сједињеним Америчким Државама, да су вођени добри економски, као и политички разговори приликом којих је закључено да је могућа стратешка сарадња.

Сумирајући резултате једнонедељне посете САД, Дачић је у разговору са српским новинарима у Вашингтону нагласио да се данас у Америци другачије гледа на Србију.

По оцени премијера Србије, састанци са потпредседником САД Џозефом Бајденом, као и у Стејт департменту прошли су веома добро, при чему је закључено да се може градити ново партнерство, односно стратешка сарадња.

"Србија као мала земља мора да тражи подршку за своје ставове свуда у свету, а нарочито у САД", закључио је Дачић.

Осврћући се на разговоре о економским темама, Дачић је рекао да до краја године очекује резултате везане за долазак америчких компанија сектора информационих технологија (ИТ) у Србију.

"Веома сам задовољан резултатима посете, јер смо учинили много да заинтересујемо највеће светске компаније у области ИТ да дођу у Србију", рекао је Дачић, додавши да их је српска делегација подстакла да не гледају на нашу земљу само као на тржиште за продају њихових производа, него и као извор научно истраживачког рада, и могуће заједничке производње.

Премијер Србије је за другу половину године најавио долазак лидера Мајкрософта и Оракла у Србију, а није искључено и да дођу људи из Епла и Гугла, који су такође обећали посету.

"Ја верујем у Србију, али је још важније када од америчких компанија чујем да верују у Србију", истакао је Дачић.

Он је такође најавио и да ће у наредних месец дана представници ИБМ дати свој предлог шта можемо заједно да урадимо.

Лагард упозната са плановима Владе Србије

Премијер Србије Ивица Дачић рекао је данас, после састанка са директорком ММФ-а Кристин Лагард, да ју је упознао са економском ситуацијом у Србији, као и са плановима и политиком Владе Србије кад је реч о економско-социјалним питањима.

 "Састанак је био веома добар, ја сам упознао Лагард са актуелном ситуацијом у Србији и читавом региону и са финансијском ситуацијом у нашој земљи и са плановима и политиком Владе Србије кад је реч о економско социјалним питањима", казао је Дачић након разговора у седишту ММФ-а у Вашингтону.

 Он је истакао, да је Лагард замолио за разумевање тешке економске ситуације у којој се Србија налази.

"Када су плате и пензије најниже у региону, не може се аранжман са ММФ-ом градити само на смањењу плата и пензија", рекао је Дачић.

Он је казао да је управо зато са Лагард разговарао о томе да се у наредним месецима створе услови да "све оно што будемо договорили води ка једном економском систему који ће бити одржив и који ће ићи на смањење дефицита, штедњу и смањење јавне потрошње, али који не би био неподношљив за грађане".

Премијер Србије је сусретом са директорком ММФ завршио једнонедељну посету САД, коју је оценио као веома успешно, како на економском, тако и на политичком плану.

Америка подржава пут Србије у Европу

Премијер Србије рекао је данас да Сједињене Америчке Државе подржавају евро-интеграцију Србије и истакао да је Србија добила политичку подршку за примену бриселског споразума.

Дачић за Радио-телевизију Србије (РТС) рекао да је добио гаранције потпредседника САД Џозефа Бајдена да ће САД уложити свој међународни утицај да земље ЕУ утврде датум почетка преговора о пријему Србије у Унију.

"Посебно сам задовољан што је Бајден рекао да не може да замисли Европу без Србије, пошто смо важни за политичку и економску стабилност читаве Европе, и зато је важно да Србија постане део ЕУ", рекао је Дачић.

Дачић је рекао је Бајден задовољан напретком Србије у решавању проблема с Приштином.

По речима Дачића, Вашингтон ће утицати на међународну заједницу да међународне снаге остану што дуже на Косову, пошто су то гаранти мира и безбедности.

Премијер је потврдио да ће путовати у Брисел 21. Маја на састанак с премијером Косова Хашимом Тачијем о спровођењу њиховог априлског споразума.

"Не знам шта ће све бити теме, али је имплементација споразума свакако једна од тема. Не свиђа ми се што радне групе за примену споразума не могу да се договоре, већ се опет све ради на високом нивоу", казао је Дачић.

Премијер је истакао да се залаже да радне групе решавају питања из споразума а да би високе делегације двеју страна требало да разговарају о стварима о којима тимови нису успели да се договоре.

"Ми ћемо, као и до сада, ићи у истом саставу и наступаћемо са жељом и циљем да имплементација буде оно што смо се договорили, а не наметање нових тема", упозорио је Дачић.

Бајден: Споразум нада и за Београд и за Приштину

Кабинет Бајдена издао је саопштење о сусрету с Дачићем у коме се истиче да је Бајден поново нагласио преданост САД снажном и све дубљем билатералном партнерству са Србијом.

Амерички потпредседник је честитао Дачићу на склапању почетног споразума о нормализацији односа Београда и Приштине, постигнутог уз помоћ Европске уније.

Тај споразум, како се наводи у саопштењу, садржи наду у напредовање "европских аспирација обе земље" и осигуравање мирољубиве и безбедне будућности за њихове грађане. Предузимајући тај важан корак премијер Дачић и његова влада приказали су способност и чврстину, нагласио је Бајден.

Он је истакао важност да Србија и Косово експедитивно крену напред у спровођењу обавеза преузетих током дијалога и потпуној имплементацији њиховог споразума и позвао их да искористе ту историјску прилику и покрену своје земље напред, пренео је Глас Америке.

(Бета-РТС-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер