субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Лицемерне су оцене да се закључцима Сабора нарушава Дејтонски споразум
Хроника

Ивица Дачић: Лицемерне су оцене да се закључцима Сабора нарушава Дејтонски споразум

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. јун 2024.

 БЕОГРАД - Реакције на Свесрпски сабор у којима се каже да се његовим закључцима нарушава Дејтонски споразум су лицемерне јер смо свих ових година сведоци да се намерно урушава овај споразум од стране оних који сада изричу критике на рачун сабора, изјавио је данас министар унутрашњих послова Ивица Дачић.

Он је за ТВ Пинк рекао да неке велике силе ни муслимани у Босни и Херцеговини никада нису могли да прежале што је уопште дошло до Дејтонског споразума.

"Сама та решења у споразуму која су постигнута није измислио нико одавде, она су амерички предлог и Дејтонски споразум је чедо САД-а. Они су измислили Дејтонски споразум и у њему јасно записали уставно устројство БиХ које је непромењиво без сагласности сва три народа и оба ентитета", истакао је Дачић.

Додао је да су они хтели да релативизују тај споразум стално смањујући оквире овлашћења Републике Српске и покушавајући да пренесу овлашћења на неки централни ниво, мислећи да и на том централном ниву могу да прегласавају Србе.

Истакао је да свих ових година сведочимо да се напада Република Српска, да се она проглашава за геноцидну творевину, као и да се покушава наметнути унитаризам у БиХ, односно да је то једна држава у којој важи принцип један грађанин један глас.

"БиХ није заснована на том принципу, она је заснована на принципу равноправности свих народа и оба ентитета. Значи, никад они нису прихватили Дејтонски споразум, а сада неко долази и критикује овај сабор, иако у декларацији која је на њему усвојена, прва тачка од које се полази јесте да ми поштујемо Дејтонски споразум и залажемо се за сва права Срба и српског ентитета на основу тог споразума", указао је Дачић.

Нагласио је да усвојеном декларацијом ниједном речју није споменуто много пута навођено питање раздруживања, да се избегла свака помисао на тако нешто управо због тога да неко не би то злоупотребљавао.

Избори за ЕП рашчистили политичку сцену у Европи

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић оценио је да су недавно одржани избори за Европски парламент "рашчистили" политичку сцену у Европи и оценио да оних који су критиковали Србију сада нема ни у "децималама".

"Биће нам много тешко, навикли смо се на њих", додао је Дачић и навео да је проблем то што неки, како је рекао, "шесторазредни политичари" воле да се иживљавају над неким државама и народима који воде самосталну и независну спољну политику, а у Србији се представљају као важни фактори у европској политици.

Дачић је тако прокоментарисао лоше резултате које су на изборима постигли посланица Зелених у досадашњем сазиву Европског парламента и известилац за тзв. Косово Виола фон Крамон и европосланик Клемен Грошељ.

Оценио је да су европски избори добар путоказ у смислу да људи сада могу да виде политички капацитет тих политичара.

"А ми понекад њима посвећујемо много пажње и времена, али морамо зато што они се тамо окупљају, лобирају, праве једну нездраву атмосферу у односу на Србију. И ви сад кад погледате, мислите да је то став већине земаља, али у ствари видите да је то став одређених политичких групација и одређених личности", рекао је Дачић.

Европска народна партија (ЕПП) десног центра освојила је највише 185 мандата на изборима за Европски парламент, показују прелиминарни резултати који су објављени јуче у Бриселу.

Ови резултати, објављени на основу података из 26 од 27 држава чланица, показују да ће ЕПП и Прогресивна алијанса социјалиста и демократа остати највеће групације у ЕП, али и да су десничарске и крајње десничарске партије повећале број мандата у ЕП.

Највеће губитке претрпеле су групације Обновимо Европу, којој припада и партија Препород француског председника Емануела Макрона, као и групација Зелени-Европски слободарски савез.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер