четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Без компромиса Србија сигурно неће признати Косово; Ко у Србији прихвата црногорски "закон о слободи вероисповести", тај издаје своју земљу
Хроника

Ивица Дачић: Без компромиса Србија сигурно неће признати Косово; Ко у Србији прихвата црногорски "закон о слободи вероисповести", тај издаје своју земљу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. јануар 2020.

 Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да су односи Београда и Подгорице веома лоши због усвајања црногорског закона о слободи вероисповести и оценио да онај ко у Србији прихвата његово доношење "издаје своју земљу".

"Тај ко то толерише, тај издаје своју земљу, али проблем је што су то интересни кругови", рекао је Дачић у емисији "Прави угао" Радио-телевизије Војводине.

Поводом оптужби да је "пребројавао крвна зрнца" грађана Србије који подржавају власт црногорског председника Мила Ђукановића у доношењу спорног закона, Дачић је навео да је "причао о моралној обавези тих људи".

"Треба да се разбије та империја, то су агентуре црногорске службе које раде против Срба, нормално је да треба да бранимо наш народ. Има ли на власти у Црној Гори неког ко је Србин? Ја таквог не знам. А то није пребројавање крвних зрнаца? Онај ко мене осуђује прво треба да осуди Мила Ђукановића, па онда мене", додао је шеф српске дипломатије.

Шеф српске дипломатије је одбацио оптужбе власти у Подгорици и потписника "Апела 88" да је Београд дестабилизовао Црну Гору.

"Никада нисмо рекли да желимо да Црна Гора буде са Србијом у једној држави нити смо доносили акте који би имали било какве везе с унутрашњим односима у Црној Гори. У Црној Гори стално тврде да Србија наводно жели да поново буде у истој држави са Црном Гором. Не да не желимо, него је то завршена прича", казао је Дачић. 

Навео је да је Србија изразила незадовољство због доношења закона за који сматра да је уперен против српског народа и Српске православне цркве, и апеловао на власти Црне Горе да тај проблем буде решен у миру и дијалогом. 

Дачић је рекао да је Србија осудила покушај паљења црногорске заставе током протеста испред амбасаде Црне Горе у Београду 2. јануара, али је оценио да тај инцидент "нема везе с узроком кризе - доношењем закона против којег су Срби и СПЦ" и додао да Београд "осуђује то што се извор кризе тражи у неком другом". 

Казао је да су на пријему који је приредио за шефове дипломатских мисија и међународних организација у Србији били сви шефови страних амбасада, укључујући амбасадора Црне Горе Тарзана Милошевића, али да није имао прилике да разговара с њим о актуелној ситуацији.

Отворено само 18 поглавља са ЕУ јер нема напретка у дијалогу с Приштином

Дачић је изјавио да је Београд незадовољан због тога што је до сада отворено 18 од 35 поглавља у преговорима Србије с Европском унијом о чланству и оценио да је то последица тога што се напредак процењује на основу дијалога с Приштином, а не спроведених реформи. 

"Не споримо да постоје примедбе Европске уније, али напредак Србије у европским интеграцијама не утврђује се на основу спроведених реформи, него пре свега на основу напретка у односу с Приштином. Ако је било напретка у дијалогу, онда може да се разговара. Ако није било напретка, онда се отвара једно поглавље, највише два", рекао је. 

Дачић је казао да је први приоритет Србије "заштита националних и државних интереса", да је главни политички циљ улазак у ЕУ, и додао да је проблем када постоје "захтеви који погађају српске државне и националне интересе". 

"Ми не можемо сада да уведемо санкције Русији да бисмо ушли у ЕУ, јер нам то није у интересу. А друга страна приче је да неке западне земље имају и боље односе с Русијом него ми", навео је Дачић. 

Он је навео да Србија "свакако неће водити политику на уштрб својих националних и државних интереса" све док постоји "одређена корелација између европских интеграција и заштите националних интереса" и док "један интерес није супротан другом". 

Без компромиса Србија сигурно неће признати Косово

Шеф српске дипломатије је казао да признање независности Косова Србији "нико није поставио као услов" и додао да "без компромиса Србија сигурно неће признати Косово". 

Поводом оптужби потпредседнице Странке слободе и правде Маринике Тепић да је Дачић новцем добијеним од привредника и трговаца оружјем финансирао кампању за повлачење признања Косова, шеф српске дипломатије је рекао да "нико није увредио српску државу и нанео јој толику штету" као Тепић и додао да је потписао овлашћење адвокатима да је туже због те изјаве. 

Дачић је поново негирао да је узимао новац од трговаца оружјем ради финансирања повлачења признања Косова и поновио да Србија "мора да настави" с том кампањом јер Приштина не жели да престане с лобирањем за добијање нових признања.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер