субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Ако нема локалних избора на Косову, онда је тешко започети преговоре за ЕУ
Хроника

Ивица Дачић: Ако нема локалних избора на Косову, онда је тешко започети преговоре за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. септембар 2013.

Међународна заједница је тек у последње време схватила озбиљност проблема насталог због "тврдоглавог инсистирања" Приштине да на гласачким листићима за локалне изборе стоји лого "републике Косово", рекао Ивица Дачић. За Србију неприхватљиве ознаке државности Косова на листићу, каже премијер.

Премијер Ивица Дачић рекао је да је одржавање избора на Косову и Метохији прихватљиво само ако су статусно неутрални, и да је Београд заинтересован да Срби учествују на изборима, али да изгледа да приштинска страна није за то много заинтересована.

Дачић је у емисији "Утисак недеље" ТВ Б92 објаснио да Београд инсистира да Срби имају представника у Централној изборној комисији, што до сад није био случај, да изборни материјал буде статусно неутралан, да нема грба "републике Косово" на гласачком листићу и да се тиме изађе у сусрет и пријављивану Срба за те изборе.

Премијер је нагласио да је за нас неприхватљиво да се попуњавају формулари на којима стоји грб "републике Косово".

Дачић је истакао да смо због кашњења за решавање тог и других проблема тражили, не померање одржавања избора, већ померање рока за пријаву листа, и да очекује да се у најскорије време, у току дана или сутра најкасније, нађе решење да се бирачи региструју.

Премијер је прецизирао да је разговарао са представницима међународне заједнице, да је имао разговоре са земљама Квинте.

"Имам осећај да су представници међународне заједнице тек у последње време схватили озбиљност проблема насталог због "тврдоглавог инсистирања" Приштине да на гласачким листићима за локалне изборе 3. новембра стоји лого републике Косово", навео Дачић.

Он је поновио да „косовска Централна изборна комисија“ жели да кроз изборни материјал представи државност.

"Јесмо заинтересовани за излазак на изборе, али нисмо задовољни са притиском међународне заједнице" на другу страну, рекао је Дачић и додао да изгледа да албанска страна није много заинтересована да Срби изађу на изборе.

Премијер је навео да из тих локалних избора произилази Заједница српских општина, да је то 10 општина и да је то значајна власт.

Он је рекао да се ради о спирали и да, ако нема локалних избора, онда је и имплементација споразума немогућа, ако нема тога, тешко је започети преговоре са ЕУ, а све то изазива политичку па и регионалну нестабилнст.

"Ово је критичан моменат у процесу решавања тог проблема", рекао је Дачић.

„Нисам ја на силу премијер“

Ивица Дачић каже да није он на силу премијер, и да могу да га смене у сваком моменту. Премијер додаје да није он сам себи дао мандат.

"Ова влада не би била формирана да СПС није донела одлуку да буде са СНС. Имали смо око 15 посто, председник предлозио да будем премијер. Ако има других предлога, није проблем", каже Дачић.

Дачић објашњава да је реконструкција била неопходна пошто не би могла да издржи у наредних неколико месеци.

"Влада има више стабилности и сигуран сам да ће у том погледу имати и боље резултате...Ова влада има убедљиву већину у скупштини и надмоћ у јавном мењну. Избори ће бити када се СНС и СПС договоре или посвађају", каже Дачић.

Говорећи о изјавама неких функционера из СНС који кажу да би Вучић требало да буде премијер, он каже да је први подпредседник већ рекао да он неће бити премијер без избора, а мисли да не теба сада да буду избори.

"Мислим да то није добра да представници моје и његове странке говоре у моје и његово име. Са друге стране нормално је да када питатате некога од њих, да неће вадља неко од СПС рећи другације. Али та је тема завршена. И молим да да нико из наше странке не расправља о томе", каже Дачић.

Ивица Дачић у Утиску недеље каже да обожава Скупштину, и да је увек за расправу у парламенту. Премијер каже да Влада ради, и да је он сам и данас радио.

"Обожавам скупштину, онај ко жели да се бави политиком мора да има основне одлике, а то је да се избори у убеђивању друге стране. Ја сам увек да се расправља у скупштини", каже Ивица Дачић.

Ивица Дачић је, одговарајући на питање, шаљиво рекао да Иван Тасовац није предложен за место министра културе због његове фризуре. Он је додао да ће се трудити да се обезбеде већа средства за културу у следећем периоду.

„Динкићев предлог неприхватљив“

Говорећи о реконструкцији Дачић каже да није више битно да ли ће се нова влада избрати сутра или када се заврши расправа, пошто је већина обезбеђена.

"Идеја је била да је то један искорак, да видимо да ли нешто можемо боље да урадимо. Дошли смо до краја тешког почетка. Отворени су преговори, и морамо да идемо даље. Остали смо сами, у смислу слабости или предности које имамо. Важно је друштво органиовати тако како би то био реформски процес, који неће значити да ћемо само прераспоређивати кадрове него да се види где може да се направи искорак", каже Дачић и додаје да је веома битно што су више од пола кандидата за министре нестраначке личности.

"Важно је да је СНС као највећа странка у коалицији добила већи простор у влади. Опет, важно је и корак да се проба да се направи искорак у области економије", каже Дачић .

Говорећи о "разлазу" са Млађаном Динкићем, он каже да је тражио превише и да нису могле да му се испуне жеље.

"Рекао сам Динкићу да немам ништа против да остане у влади, ако буде прихватљив предлог. Он је хтео да буде потпредседник Влада за инвестиције, председник СИЕПЕ и министар саобраћаја, туризма, телекомуникација и информатичког друштва. Ја сам му рекао да мислим да је то немогуће, али да ћу разговарати са другима. Када сам га позвао пред конференцију, рекао је да не мора да буде више минситар за телекомуникацију“, каже Дачић и додаје да није било могуће да се договори са Динкићем.

"Вучић није тражио оставку Мркоњића"

Дачић каже да је идеја код кандидовања нових министара саобраћаја и просвете била да се на та места доведу експерти и да вицепремијер Александар Вучић није тражио оставку Милутина Мркоњића, а поручио је да ће ко год да је изабран брзо бити смењен, ако не буде радио како треба.

Дачић је поновио да је Мркоњић сам понудио да на његово место дође неко други, а тако и Жарко Обрадовић, имајући у виду на кампању која с против њега водила.

"Наравно да Вучић није тражио њихову оставку. Неће он тражити оставку министра који долазе из других странака због страначке коректности, а исто ни ја", рекао је Дачић, истичући да је јавност била незадовољна радом та два министра.

Он је објаснио да је позната посвећенот послу Мркоњића и да ће његово знање бити потребно на другом месту, што се односи и на Обрадовића.

Премијер је навео да не треба очекивати да ће кандидат за министра саобраћаја Александар Антић чаробним штапићем завршити коридоре, већ да се ту ради о томе да треба да постоји већа координација између различитих државних органа које ће обавити тај посао.

Дачић је навео да је Антић био "примамљив као предлог", објаснивши да су заједно учествовали у многим реализованим пројектима.

За кандидата за министра просвете Томислава Јовановића, Дачић је казао да је хтео човека који није партијски ангажован, наводећи да Јовановић није члан СПС већ 13 година.

На констатацију да је Јовановић у једном од медија рекао да га је предложио приватни универзитет "Мегатренд", Дачић је навео да је кандидата за министра питао о томе и поручио да, ако га је предложио тај универзитет, одмах да се повуче.

"Ја сам га предложио на основу његовог квалитета", рекао је Дачић.

Он је додао да када је било речи о култури и спорту имао у виду да то мора да буде нестраначка личност и да је и у странци због тога имао проблема, јер су на то гледали као партијски плен.

"Неће се узимати од сиромашних"

Премијер је рекао да је погрешно протумачен део експозео који се односио на "стезање каиша".

"Када говори неко о стезању каиса, мислим да је протумачно као да ће то бити главни део онога што се ради. Нећемо тражити од најсиромашнијих да стежу каиш. Али може да се штеди на смањењу трошкова државе, бирократију, реформа јавног сектора, кроз прављења одрживог система ПИО и здравствене заштите", каже Дачић.

Он додаје да не може да опстане држава у којој један човек ради, а један је пензионер. Питање број један је незапослено, мора неко да да одговор, додаје премијер.

Он објашњава да не тврди да је Динкић правио лоше процене, него да "само да је пословна активност била мања него што се оцекивало".

Ивица Дачић изјавио је да жели Србија да направи аранжман са Међународним монетарним фондом, али да не жели да се ММФ меша у политику Србије.

Дачић је рекао да се ММФ противио томе да Србија купи војне авионе, а знали су да ће их купити од Руске федерације.

"ММФ је прошли пут написао да се противи куповини војних авиона, знајући да ће Србија то да купи од Русије. Али ме је онда још више запрепастило то што је Русија у свом уговору о кредиту са нама ставила да ће 200 милиона долара бити одобрено после склапања аранжмана са ММФ-ом и онда сам себе питам ко овде кога зафркава", рекао је Дачић.

Према његовим речима, на то је јасно скрено пажњу председнику Руске федерације Владимиру Путину и ММФ-у.

"И то је био наш заједнички став, Вучића и мене. Са тог аспекта ту нема никакве промене нашег става", истакао је Дачић.

На констатацију да је немогуће да се склопи аранжман са ММФ-ом, а да се та институција не меша у политику Србије, Дачић је одговорио да је то могуће.

"То јесте могуће, јер су то политичке теме, а не економске", закључио је Дачић.

(РТС-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер