четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иван Костић: Да ли ће Вучић предати Косово као премијер Јерменије Нагорно-Карабах
Хроника

Иван Костић: Да ли ће Вучић предати Косово као премијер Јерменије Нагорно-Карабах

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. септембар 2023.

Посланик Српског покрета Двери Иван Костић упоредио је данас председника Србије Александра Вучића са премијером Јерменије Николом Пашињаном, упитавши да ли ће Вучић "без отпора предати" Косово као Пашињан Нагорно-Карабах.

"Да ли Вашингтон и Брисел имају механизме да натерају председника Србије Александра Вучића да добровољно и без отпора преда Косово и Метохију у руке албанских окупатора баш као што је и јерменски премијер предао без борбе Нагорно-Карабах у руке Азербејџана", упитао је Костић.

Он је оценио да је јерменски председник на власт дошао "уз подршку САД" и да му је задатак да "испуни западну агенду и да без отпора преда вековну јерменску земљу Нагорно Карабах и 120.000 својих сународника у руке Азербејџана", саопштено је из Двери.

"Да би Србија избегла јерменски сценарио, неопходно је да се све националне институције пробуде из 'мртвог сна', а да политичке парламентарне партије под хитно, на посебној седници Скупштине Србије, одбаце француско-немачки ултиматум и да се постепено, кроз Уједињене нације и примену Резолуције 1244, крене у пуну реинтеграцију Косова и Метохије у уставно-правни оквир Републике Србије", навео је Костић.

Планинска област Нагорно-Карабах и део околних територија су били под контролом Јермена од краја сепаратистичког рата 1994, али Азербејџан је те територије повратио у шестонедељном рату 2020. године.

Рат је завршен примирјем уз посредовање Русије и од тада је контингент руских мировних снага у Нагорно-Карабаху.

Азербејџан међутим тврди да после примирја Јерменија кријумчари оружје у ту област. Због тих тврдњи блокиран је једини пут који Нагорно-Карабах повезује с Јерменијом што је изазвало несташицу и хране и лекова у том региону.

Азербејџан је јуче објавио да је покренуо "антитерористичке операције" против снага Јерменије у Нагорно Карабаху, али је данас најављен прекид ватре пошто су јерменски сепаратисти пристали да положе оружје и преговарају о реинтеграцији ове територије у састав Азербејџана.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер