Хроника | |||
Истраживање "YouGov": Већина грађана Немачке, Француске и Италије подржава улазак Украјине, Црне Горе и Северне Македоније у ЕУ, али не и Србије, Албаније и Турске |
уторак, 05. април 2022. | |
Већина грађана четири водеће чланице ЕУ подржава улазак Украјине у Унију док је, када је реч о приступању Србије, више оних који су против, него оних који су за. Ново истраживање аналитичке фирме ЈуГов (YouGov) показало је да у Немачкој, Француској, Италији и Шпанији нето подршку (више ЗА него ПРОТИВ) уласку у ЕУ уживају Украјина, Црна Гора и Северна Македонија. За Украјину је за 22 одсто више оних који су за њено чланство у ЕУ него оних који су против, за Црну Гору их је за готово осам процената више, а за Северну Македонију за пет одсто.
Истовремено је за Србију у просеку за 4,75 одсто више оних који су против њеног чланства у ЕУ него оних који то подржавају. У случају Албаније, противника приступања ЕУ је за готово два одсто више, а за Турску чак 32 одсто. Појединачно гледано, једино у Шпанији је више оних који су за чланство Србије у ЕУ него противника. Да Србији треба дозволити улазак у ЕУ сматра 23 одсто грађана Француске, 27 одсто Немачке, 33 одсто Италије и 41 одсто Шпаније.
Истовремено, 42 одсто испитаника у Француској, 41 одсто у Немачкој, 37 одсто у Италији и 23 одсто у Шпанији сматра да Србији не треба дозволити улазак у ЕУ. Када је реч о Украјини, након руске инвазије пре више од месец дана, председник те земље Володимир Зеленски позвао је ЕУ да хитно прими Украјину у чланство. Иако је било много израза подршке за убразање процеса, мало је вероватно да ће се Украјина ускоро наћи у ЕУ.
Упркос томе, Украјина има нето подршку за чланство у ЕУ а подршка је највећа у Шпанији, где шест од десет испитаника жели да је види у блоку а само 14 одсто је против. За чланство Украјине у ЕУ је и 46 одсто Немаца, 45 одсто Италијана и 42 одсто Француза, док је против по 30 одсто у свакој земљи. Наводи се и да се у односу на истраживање из 2018. бележи заокрет јер је тада само 22 одсто Француза и 30 одсто Немаца мислило да Украјина треба да уђе у ЕУ, док је 47 односно 49 одсто било против. Норвешка, Швајцарска и Исланд су једине земље које уживају доследну подршку за прикључивање ЕУ у све четири земље у којима је рађено истраживање. Истраживање је обављено у марту а испитано је по између 1.020 и 2.046 одраслих у свакој земљи. (Бета) |