понедељак, 16. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Истраживање агенције Партнер: Ако је Косово услов, већина грађана Србије је против уласка у ЕУ
Хроника

Истраживање агенције Партнер: Ако је Косово услов, већина грађана Србије је против уласка у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. децембар 2011.

Београд - Више од половине грађана Србије сматра да је одлагање кандидатуре за чланство Србије у Европској унији (ЕУ) лоше за Србију, али подршка том чланству у суштини зависи од питања Косова, речено је на представљању истраживања агенције Партнер.

Директор агенције Партнер Мирослав Шутић рекао је на конференцији за новинаре да више од две трећине грађана Србије сматра да ће признање Косова бити услов за кандидатуру Србије у ЕУ, а 59 одсто мисли да Србија не треба да се учлани у ЕУ ако је Косово услов.

Према речима Шутића, 40 одсто грађана сматра да су барикаде на административним прелазима са Косовом и неуспели преговори разлог за одлагање кандидатуре, а када се постави питање Косова 52 одсто испитаника на референдуму би се изјаснило против уласка у ЕУ.

- Потпуно недвосмислено подршку учлањењу ЕУ одређује питање Косова - рекао је Шутић и навео да одговори о изјашњавању на референдуму и други ставови о ЕУ дају "изоштрену слику" расположења јавног мњења у којој су могућа одступања од три до пет одсто.

Шутић је рекао да око две трећине грађана као највеће проблеме у земљи наводи незапосленост (28 одсто) и сиромаштво (31 одсто), 18 одсто криминал, док је за 12 одсто проблем неспособно државно руководство.

Он је додао да побољшање ситуације након предстојећих избора уопште не очекује 23 одсто грађана, док 38 одсто мисли да вероватно неће доћи до напретка, а девет одсто испитаника верује да ће после избора ситуација у Србији бити боља.

Шутић је рекао да истраживање није урађено по наруџби, већ као пословни потез агенције, а да резултати посебних анализа које би могле бити корисне за одређене групе нису објављени.

Истраживање јавног мњења спроведено је непосредно после објављивања вести о одлагању кандидатуре Србије за чланство у ЕУ, од 10. до 19. децембра, у телефонској анкети на узорку од 1.600 испитаника.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер