среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иса Мустафа: „Представници ЗСО ће бити хапшени ако не буду радили по закону Косова“
Хроника

Иса Мустафа: „Представници ЗСО ће бити хапшени ако не буду радили по закону Косова“

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. октобар 2015.

Представници ЗСО на Косову ће бити хапшени ако не буду радили по закону и не буду поштовали одлуке "косовске" владе, тврди "косовски премијер" Иса Мустафа

Мустафа, који је и оставио могућност да Приштина не примени Бриселски споразум о ЗСО у зависности од одлуке "косовског уставног суда", рекао је и да "косовска влада" може да прогласи ЗСО незаконитом ако се она не буде повиновала законима и правилима владе у Приштини.

"Они (Срби) могу данас да прогласе аутономију, али то не би важило, јер су приморани да поштују законе Косова. У супротном косовске институције мораће да предузму мере. Онај који крши закон може да зварши у затвору и то је гарантовано и споразумом о правосуђу", рекао је Мустафа у емисији Рубиком Косовавижн ТВ.

Косовски премијер истакао је и да Бриселски споразум неће бити спровођен, уколико приштински "уставни суд" одлучи да је Бриселски споразум о ЗСО противан "косовским законима". 

Мустафа је у емисији Рубикон на Кохавижн ТВ рекао да је тај споразум потписао тек када је добио гаранције од ЕУ и Америка да неће бити могуће формирати "трећу власт на Косову". 

"Тачке споразума о ЗСО биће прослеђене у Уставни који ће одлучити. Ако Уставни суд буде рекао да нека од тачака споразума није у складу са косовском Уставом, ми их нећемо спровести, а ако цео споразум буде проглашен противуставним, онда га нећемо спровести", рекао је Мустафа. 

О томе ће, казао је, одлучити "Уставни суд", а у супротном споразум ће бити спроведен јер је то међународна обавеза. 

Након вишенедељне блокаде косовског парламента због противљења три опозиционе партије примени споразума о формирање Заједнице српских општина, косовска председница Атифета Јахјага је у договору са парламентарним странкама документ проследила Уставном суду на изјашњавање. 

Радикални опозициони покрет Самоопредељење поручио је да они неће признати ни одлуку Уставног суда и да ће, свеједно, наставити са блокадом парламента. 

Овакав развој догађаја, дан након што је Приштина у Стразбуру потписала Споразум о стабилизацији и придруживању са Европском унијом, у Србији се сматра опструкцијом спровођења Бриселског споразума.

Атифете Јахјага и званично тражи оцену уставности Споразума о ЗСО

ПРИШТИНА – „Косовска председница“ Атифете Јахјага данас се и званично обратила „Уставном суду“ и затражила оцену уставности Споразума о заједници српских општина (ЗСО), преносе медији у Приштини.

Саветник за правна питања у кабинету „председнице“ Сељим Сељими је рекао да је Јахјага данас и званично предала захтев Уставном суду, нагласивши да је она то учинила у складу са својим законским и уставним овлашћењима.

„Уставни суд“ од данас има рок од 60 дана да одговори.

Опозиција у „косовској скупштини“, која већ месец дана инцидентима спречава одрзавање седница и тражи оставку премијера Исе Мистафе, противи се том потезу председнице, с обзиром да је њихов захтев да влада у Приштини повуче потпис са Споразума о Заједници српских општина.

Вучић: Србија ће имати озбиљан одговор на најаву Приштине да неће формирати ЗСО

"Ми морамо да имамо озбиљан и одговоран одговор и он ће уследити у данима који су пред нама, а који се тиче пре свега Европске уније и њиховог односа према свима нама. Видећемо, да не прејудицирам", рекао је Вучић. 

Премијер је затражио од Брисела да се изјасни о томе, а данас ће се, како је најавио, срести са блиском сарадницом високе представнице Федерике Могерини и генералном директорком за Западни Балкан, Западну Европу и Турску у Европској служби за спољне послове Анђелином Ејхорст. 

"Неко је ставио свој потпис, мој потпис нешто знаци, потпис било кога из Србије за мене је нешто значио и Борка Стефановића и Бориса Тадића и Ивице Дачића. Њима њихови потписи не значе ништа, а то су урадили дан пошто су добили Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ", рекао је Вучић. 

На најаве из Приштине реаговала је синоћ и Европска унија поручивши да обе стране у дијалогу Београда и Приштине морају да примене оно што је договорено. 

"Све што је договорено у контексту дијалога треба применити без обзира на унутрашње процедуре које не желимо да коментаришемо", поручила је портпаролка високе представнике за спољну политику Маја Коцијанчич.

(Танјуг-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер