Početna strana > Hronika > Interpol suspendovao poternice u slučaju „Dobrovoljačka ulica”
Hronika

Interpol suspendovao poternice u slučaju „Dobrovoljačka ulica”

PDF Štampa El. pošta
subota, 04. jul 2009.

Sarajevo – Generalni sekretarijat Interpola u Lionu suspendovao je poternice koje je protiv trinaest državljana BiH, osumnjičenih u slučaju Dobrovoljačka ulica,  raspisao beogradski Interpol i neće ih tretirati u svojoj bazi podataka sve dotle dok Generalna skupština ove organizacije ne donese konačnu odluku u vezi sa ovim slučajem. Obaveštenje o stavljanju poternica van snage Ministarstvo bezbednosti BiH dobilo je 1. jula – potvrdila je „Politici” portparol ovog ministarstva Milada Dreca,  uz napomenu da je reč „o difuznim,  a ne o crvenim poternicama”. Ona istovremeno ističe da je Generalni sekretarijat doneo i odluku u kojoj je precizirano u kojim slučajevima će ubuduće Interpol u Lionu primati zahteve za objavljivanje takozvanih crvenih poternica.

„U odluci su naznačena tri moguća uslova. Jedan je da je zahtev dostavljen od nekog međunarodnog suda,  kao što je to sud u Hagu,  po drugom zahtev mora da se odnosi na državljanina zemlje koja traži raspisivanje poternice,  a po trećem zahtev može da se odnosi na državljanina druge zemlje,  ali pod uslovom da njegova zemlja ne uloži protest”,  kaže Dreca i naglašava da potez Interpola u Lionu praktično predstavlja „veliku diplomatsku pobedu ministra bezbednosti BiH Tarika Sadovića”. Podseća da je Sadović,  „nakon što je stigla prva poternica iz beogradskog Interpola,  uputio pismo Generalnom sekretarijatu u Lionu i zatražio da poternice budu povučene”,  nakon čega je i „otputovao u Lion gde se sastao sa sekretarom Interpola i predočio mu kompletnu dokumentaciju”.

Zamenik predsedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić smatra da je odluka Interpola da suspenduje poternice „skandalozna” i da „pokazuje da u BiH postoji bošnjački lanac zaštitnika onih koji su počinili zločine nad srpskim civilima i vojnicima”. Takav potez Interpola Majkićeva doživljava i kao lošu poruku za srpski narod kome,  kako to ona kaže,  „očigledno nije dozvoljeno da do kraja rasvetli zločine počinjene nad Srbima u proteklom ratu”.

„Time je jasno stavljeno do znanja celokupnoj javnosti da politiku nije moguće staviti u drugi plan,  te da će pravo i pravda uvek biti u njenoj seni. Istovremeno, to pokazuje da ministar Sadović nije pojedinac,  već da postoji celi bošnjački lanac zaštitnika onih koji su počinili zločine nad srpskim civilima i vojnicima”, sugeriše Majkićeva.

Slično razmišlja i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Slavko Jovičić koji,  između ostalog,  za Interpolov potez kaže da je „čista lakrdija i parodija na pravo i pravdu,  te jasna poruka srpskom narodu u BiH i Srbiji da njihove žrtve,  jednostavno,  nisu važne”.

Beogradski advokat Branislav Tapušković,  takođe,  smatra da je potez Interpola krajnje licemeran i da su „na sceni dupli aršini međunarodne zajednice koju,  jednostavno,  nije briga za srpske žrtve”.

Podsećamo da je sporne poternice za više državljana BiH koji su bili na visokim političkim funkcijama ratne 1992. godine,  odnosno u vreme kada je počinjen zločin nad pripadnicima bivše JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu,  Srbija raspisala u februaru ove godine. Među licima s poternice bili su i bivši članovi ratnog Predsedništva tadašnje Republike BiH Ejup Ganić i Stjepan Kljujić.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner