недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Инсајдер: Иако је Министарство грађевинарства 10. јула одбацило захтев компаније „Београд на води“ за издавањем употребне дозволе, након што је „инвеститор отклонио недостатке“, две зграде добиле дозволу дан пред усељење
Хроника

Инсајдер: Иако је Министарство грађевинарства 10. јула одбацило захтев компаније „Београд на води“ за издавањем употребне дозволе, након што је „инвеститор отклонио недостатке“, две зграде добиле дозволу дан пред усељење

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. јул 2018.

Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре одбацило је 10. јула захтев компаније Београд на води за издавањем употребне дозволе за две стамбане зграде у које би први станари Београда на води требало да се уселе овог викенда. У међувремену, како је министарство навело у одговору Инсајдеру, након што је „инвеститор отклонио недостатке“, две куле у Београду на води су добиле употребну дозволу. Решење о дозволи је издато 13. јула.

Како министарство наводи првобитни захтев поднет је 7. јула 2018. а одбачен Закључком од 10.јула „искључиво због формалних недостатака“.

„Конкретно, инвеститор је заборавио да приложи све документе, које иначе поседује, а извршене су и допуне у појединим деловима пројекта“ рекли су за Инсајдер у министарству грађевинарства.

Према документу који се појавио на друштвеним мрежима, министарство је прво одбацило захтев за издавањем употребне дозволе за стамбене куле А и Б, због низа недостатака у приложеном захтеву.

Како се из закључка министарства може видети, Београд на води није доставио елаборат геодетских радова за објекат, елеборати за подземне инсталације нису оверени од стране одговорних лица, није достављена сагласност цивилног ваздухопловства, недостајала је општа докуменатција у појединим деловима пројекта као и записник о инспекцијском надзору.

 

Према наводима Министарства грађевинарства све ове недостатке инвеститор је отклонио у законском року а поднет је усаглашени захтев који садржи све услове прописане Законом на основу чега је 13. јула 2018. издато решење о употребној дозволи.

Занимљиво је међутим да су усељење у прве објекте Београда на води, градоначелник Београда Зоран Родојичић и његов претходник а актуелни министар финансија Синиша Мали најавили прекјуче, дан пре него што је решење о употребној дозволи издато.

„Радујем се предстојећем викенду, када ћемо имати усељење првих станара у ове две куле. Сећам се како су се неки смејали када смо причали да ћемо да градимо 'Београд на води', када сам најавио продају станова, а сви станову у две куле су продати и од викенда креће постепено усељавање", рекао је Мали током обиласка стамбено пословног комплекса Београд на води.

Мали је најавио и да ће још две куле које се тренутно граде бити усељене наредне године.

Од међудржавног уговора до нелегалног рушења приватних објаката

У септембру 2015. године, тада премијер Србије Александар Вучић и представник "Игл хилса" Мухамед Алабар поставили су камен темељац за две стамбене куле, чиме је званично почела изградња Београда на води.

Овај пројекат од самог почетка прате бројне контраверзе - од проглашавања изградње елитног пословног и стамбеног комплекса за „национални интерес“, до тога да је уместо најављене инвестиције од 3,5 милијарде евра, потписан уговор који предвиђа да страни партнер улаже 300 милиона, од чега половину у виду кредита.

Србија је уложила земљиште од 100 хектара, уз обавезу рашчишћавања целог подручја и обавезу изградње инфраструктуре.

Београд на води се гради на основу међудржавног споразума којим се укидају јавне набавке и други поступци предвиђени законима Србије, па тако никада није спроведен конкурс за урбанистичко решење уређења десне обале Савског амфитеатра.

Додатну контроверзу представља и чињеница да су на подручју Београда на води незаконито срушени приватни објекти у Херцеговачкој улици крајем априла 2016 године.

Иако су градске власти тврдиле да уклањање тих објеката није било потребно за реализацију пројекта све до краја 2019, анализа Инсајдера је показала да је, према уговору, рок за рашчишћавање подручја у ком се налази Херцеговачка био 30. јун 2016.

Ко је под фантомкама рушио у ноћи између 24. и 25. априла и по чијем налогу, јавности Србије није познато ни после више од две године.

Изградњом Београда на води, Инсајдер се бавио у две емисије серијала Инсајдер без ограничења.

(Инсајдер)

Видети још: Вучић свечано отворио зграду у "Београду на води": Прва победа на овој реци коју смо данас освојили; хвала шеику Мухамеду бин Заједу

Горан Весић за Пинк: Почиње усељавање у прву кулу „Београда на води“, за нас је ово велика победа Србије и престонице, а за опозицију пораз и доказ њихове неспособности  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер