среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Индепендент: На Косову данас влада хармонија
Хроника

Индепендент: На Косову данас влада хармонија

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. септембар 2015.

Питер Данкан, новинар британског “Индепендента”, наводи да ратна траума из минулих деценија данас мотивише становнике Косова који су пуни енергије и фиксирани на сигурну будућност. Оно што упада у очи, међутим, је да аутор помиње искључиво Косоваре, становништво албанске националности, док о Србима (Косовцима) нема помена.

“Упознао сам човека на Блакану који је рекао да је, иако је целог живота боравио на истом месту, живео у четири различите земље. Када је 1999. године Нато одлучио да бомбардује Србију због етничког чишћења Албанаца са Косова, рођена је нова земља. Британски премијер Тони Блер тада је охрабрио Нато на деловање без резолуције УН-а, па не чуди што је овај човек херој сваког Косовара којег ћете срести”, пише Данкан.

У чланку, који је објављен у рубрици за путовања, наводи се да данас Косовом влада мир, и да је мало је знакова који указују на то да се на овом тлу некада ратовало – минарети су обновљени, а туризам је примарни циљ.

Бетонске конструкције комунизма су нестале, пише Данкан. У Пећи (аутор користи албански назив Пеја), коју је на хиљаде Британаца посећивало у периоду бивше Југославије, на улицама цвета породични живот јер се радници из дијаспоре лети враћају како би организовали свадбена славља.

“Град је окружен планинама и пашњацима, а након добре шетње може се уживати у свежој и укусној храни. Највише ми се свидела благо љута паприка у киселој павлаци”, наводи Данкан.

У месту Боге на западу Косова, туристима на располагању стоји скијалиште.

“Дошао сам првенствено да бих пешачио планинама, али сам открио да границе на таквим висинама не значе ништа – на путу можете “упасти” и у Албанију или Црну Гору. Звук шарених зрикаваца, језера са свежом водом и бесплатни сир и мед са оближњих фарми били су довољни да будем срећан. Док сам се “давио” у јагодама и боровницама које локално становништво бере и затим продаје на пијаци, могао сам са лакоћом да замислим живот чланова некадашњих ловачко-сакупљачких заједница”, објашњава Данкан и наводи да у руралним чошковима Балкана и даље преовладава хармочна веза између човека и природе.

У малом граду Јунику (данас насељен скоро искључиво Албанцима) новинар је спавао у кули, албанској каменој кући са изрезбареном дрвеном таваницом, а посету Косову је завршио успоном на Ђеравицу, највиши врх Косова. Нада се да ће његова репортажа подстаћи многе туристе да посете предивно Косово.

(Индепендент-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер