понедељак, 09. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Илон Маск на путу да до 2027. постане први билионер на свету, односно да прескочи границу богатства од хиљаду милијарди долара
Хроника

Илон Маск на путу да до 2027. постане први билионер на свету, односно да прескочи границу богатства од хиљаду милијарди долара

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. септембар 2024.

 ЊУЈОРК - Према подацима новог извештаја групе која прати богатство у свету, Илон Маск је на путу да постане први билионер на свету, то јест да прескочи границу од хиљаду милијарди, и то до 2027. године. Тек годину касније, у клубу билионера могао би да му се приближи Гаутам Адани из Индије.

Закључак истраживања које су спровели стручњаци академије "Информа Цоннецт" о шефу компаније за производњу електричних аутомобила „Тесла“, приватне ракетне компаније „Спејс икс“ и платформе „Икс“ (бивши „Твитер“) је да богатство Илона Маска расте по просечној годишњој стопи од 110 одсто.

Маск је такође и најбогатија особа на свету, са иметком од 251 милијарду долара, према Блумберговом индексу милијардера.

Спроведена анализа академије сугерише да ће оснивач пословног конгломерата „Адани“, Гаутам Адани из Индије бити друга особа на планети која ће достићи статус билионера. То би, наводно, требало да се догоди 2028. године, ако његова годишња стопа раста иметка остане на 123 одсто.

Јенсен Хуанг, главни извршни директор технолошке фирме "Нвидиа", и Прајого Пангесту, индонежански енергетски и рударски могул, такође би могли да постану билионери 2028. ако се њихове путање богаћења одрже.

Бернард Арно, шеф конгломерата LVMH (LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton) трећа особа на листи најбогатијих на свету, са око 200 милијарди долара богатства, на путу је да досегне билион долара 2030. године, исте године када би то могао и Марк Закерберг, извршни директор компаније „Мета“.

Ни компанијама није лако да стигну до 1.000 милијарди

Тек неколико компанија успело је да се пласира међу оне које су достигле билион долара (да поновимо, 1.000 милијарди долара).

Америчка холдинг компанија „Беркшир Хатавеј“ доспела је на врх листе крајем августа и то неколико дана пре него што је њен директор Ворен Бафет прославио 94. рођендан.

"Нвидиа" се придружила клубу од билион долара у мају 2023, а сада у јуну њена вредност достигла је три билиона долара, позиционирајући се на друго место листе одмах после најбољег „Мајкрософта“, а испред трећепласираног „Епла“.

Међутим, питање ко би могао бити први билионер на свету фасцинира јавност откако је свет крунисао свог првог милијардера 1916. године. То је био амерички Џон Д. Рокфелер, оснивач и у то време највећи акционар компаније „Стандард ојл“.

Упркос тој фасцинацији, многи стручњаци виде акумулацију огромног богатства као друштвену болест. Према рачуници једног извештаја, само један одсто најбогатијих људи одговоран је за више емисије угљен-диоксида него 66 одсто најсиромашнијих на планети.

(РТВ)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер