Početna strana > Hronika > Hrvatski desničari protestovali ispred Srpskog narodnog veća zbog uklanjanja ploče sa natpisom "Za dom spremni" u Jasenovcu
Hronika

Hrvatski desničari protestovali ispred Srpskog narodnog veća zbog uklanjanja ploče sa natpisom "Za dom spremni" u Jasenovcu

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 18. decembar 2016.

Nekoliko desetina pripadnika desničarske Autohtone-Hrvatske stranke prava (A-HSP) je zbog mogućnosti da bude zabranjen ustaški pozdrav "Za dom spremni" protestovalo u centru Zagreba, ispred sedišta Srpskog narodnog veća (SNV), ali i vodećih stranaka u Hrvatskoj.

Skup su obezbeđivale jake policijske snage. Okupljeni su uzvikivali sporni pozdrav, a neki su nosili natpise sa spornim potpisima, kao i zastave s prvim belim poljem u šahovnici Hrvatske, kakva je ona bila u vreme nacističke Nezavisne Države Hrvatske u Drugom svetskom ratu.

Policija je ispred sedišta opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) privela nekoliko osoba zbog vređanja policije, ali i predsednika A-HSP-a Dražena Keleminca koji je uzvikivao ustaški pozdrav.

Keleminec je u svom govoru uputio je niz uvredljivih poruka na račun poslanika Samostalne demokratske srpske stranke i predsednika SNV Milorada Pupovca, koga je optužio za antihrvatsku politiku i kriminal.

On je rekao da je "problem i hrvatska vlast koja vodi istu politiku". "Nećemo dopustiti onima koji su bili protiv Hrvatske da nam sada zabranjuju pozdrav s kojim smo branili svoj dom i svoju domovinu, a nameću četničke ploče po Hrvatskoj i komunističke jugoslavenske petokrake zvezde", naveli su organizatori u pozivu na protest.

Posle okupljanja u Gajovoj ulici, gde je sedište SNV, okupljeni su otišli i do centrala vladajuće Hrvatske demokratske zajednice i opozicione Socijaldemokratske partije.

Povod za okupljanje pristalica te vanparlamentarne stranke bio je nedavni zaključak saborskog odbora o uklanjanju spomen-ploče za poginule pripadnike Hrvatskih odbrambenih snaga (HOS) u ratu 90-tih u Jasenovcu, nedaleko od ustaškog logora iz Drugog svetskog rata, na kojoj je natpis "Za dom spremni".

N1 Hrvatska: Keleminec priveden ispred SDP-a zbog uzvikivanja "Za dom spremni!"

Povorka od pedesetak pravaša na čijem je čelu bio Dražen Keleminec došla je iza 12 sati pred prazne prostorije SDP-a na Iblerovom trgu da bi prosvjedovala protiv uklanjanja ploče u Jasenovcu, na kojoj piše ustaški pozdrav "Za dom spremni". Nakon je i sam salutirao ustaškim pozdravom, Keleminec je priveden. Skup su održali i ispred SNV-a.

Keleminec je sa svojim pristašama došao ispred zgrade SDP-a i obratio se "drugovima Bernardiću i Milanoviću".

"Gdje ste bili '91.? U mišjim rupama jer ste bili protiv Hrvatske, jer ste bili peta kolona. Danas želite zabraniti ZDS, a ne bunite se protiv četničkih spomenika. Milijune dajete izrodima poput Documente i Pupovcu", izvikivao je, a govor je završio uzvikom "Za dom!", na što su njegove pristaše odgovarale: "Spremni!"

Nakon trećeg pozdrava, piše Index, okružila ga je policija, a on je počeo vikati: "Ljudi mene su uhitili!", na što su mu prosvjednici vikali: "Dražene nemoj ići!" 

Nekoliko minuta kasnije privedena je još jedna starija osoba zbog vrijeđanja policajca. Naime, nakon što je Keleminac uhićen, vrijeđao je policajce. U konačnici je uhićeno najmanje pet osoba, navodi portal.

ZDS i ispred SNV-a

Ispred prostorija Srpskog narodnog vijeća također je održan skup ekstremnih desničara, među kojima je bio i glumac Božidar Alić. Kako nam kažu svjedoci ispred SNV-a, i prosvjednici ispred SNV-a su izvikivali "Za dom spremni!", međutim, nema potvrde da je došlo do uhićenja. Uzvikivali su i da su Novosti, tjednik SNV-a, četničke.

Keleminec je, podsjetimo, čelnik A-HSP-a, otvoreno proustaške stranke, iz koje dolazi i Vlado Turudić, koji je policiji priznao da je ubio umirovljenika Đorđija Burića, kazavši da mu je zamjerio što je Burić bio, kako on kaže, "stara komunjara" te Crnogorac porijeklom.

(Beta, N1) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner